Dla plantatorów kukurydzy sezon 2024 był pełen trudności. Znaczny spadek temperatur po siewie i kilkutygodniowa susza odbiły się niekorzystnie na kondycji roślin. Późna wiosna i lato okazały się bardziej sprzyjające, jednak kolejny kłopot stanowiły wrześniowe upały. Dochodziło wtedy do rzadko spotykanego zjawiska zasychania całych roślin na polach, co poskutkowało wyjątkowo niską wilgotnością zbieranej kukurydzy. Warto przeanalizować, jakie strategie odchwaszczania sprawdziły się w tak wymagającym roku. Czy w tym będzie podobnie?
Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowej kukurydzy stanowią rozwiązania powschodowe. Ponieważ chwasty są już w zaawansowanych fazach rozwojowych, najlepiej wykorzystać do tego celu preparaty wieloskładnikowe o kompleksowym działaniu. Natomiast w przypadku chwastów uciążliwych sprawdzą się indywidualnie skomponowane mieszaniny, oparte o produkty dostosowane do zachwaszczenia oraz fazy kukurydzy na danym polu.
Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w kukurydzy. Ograniczenie konkurencji ze strony chwastów na tym etapie zapewnia roślinie uprawnej lepsze warunki do rozwoju. Zbliża się okres siewów, a tuż po nich - czas wykonywania zabiegów herbicydowych. W tym sezonie plantatorzy kukurydzy mają do dyspozycji sporo nowych preparatów. Czym zwalczać chwasty w kukurydzy? Jakie stosować pakiety produktów o kompleksowym działaniu na chwasty?
Kukurydza to druga po pszenicy najważniejsza roślina rolnicza w Polsce. Wbrew pozorom nie jest tak „odporna” na zagrożenia, jak się wydaje. Owszem, często lepiej radzi sobie niż inne rośliny, ale nie jest niezniszczalna, co dobitnie pokazują sytuacje z ostatnich lat. Co atakuje kukurydzę? Jakie preparaty stosować? I w końcu najważniejsze pytanie – ile kosztuje ochrona kukurydzy.
Kukurydza jest niekiedy uznawana za roślinę, której nic nie dolega. Taki pogląd panuje zwłaszcza wśród pionierów jej uprawy, którzy często uważają, że wystarczy ją zasiać, nawieść i zwalczyć chwasty, a potem spokojnie czekać do zbioru plonu bez wizytowania plantacji. Jak jednak pokazuje praktyka, nie do końca jest to prawdą, a niekiedy wręcz kumulacja pewnych problemów, z jakimi spotyka się niedoświadczony plantator, składania go jednak do rezygnacji z jej uprawy, która nie do końca okazuje się przyjazna i łatwa. Przykładem takich problemów może być drobna plamistość liści. Jak jej unikać i jak ją zwalczać? Odpowiedzi udzielamy w tym artykule.
Można zrezygnować ze stosowania kiszonki z kukurydzy w dawkach dla krów mlecznych, ale zawsze będzie to okupione niższą produkcyjnością zwierząt i wyższymi kosztami żywienia. Dlaczego? Odpowiedzi znajdziesz w poniższej poradzie.
Przy ochronie upraw kukurydzy przed dzikami trzeba pamiętać, że każda metoda ochrony ma swoje wady i zalety. W tym artykule przedstawiamy takie metody jak elektryczne ogrodzenia, środki chemiczne, hałas oraz wskazujemy ich skuteczność.
Jedną z najbardziej wartościowych pasz stosowanych w żywieniu krów wysokomlecznych jest kiszonka z kukurydzy. Nie ma innej rośliny dostarczającej tak dużych ilości energii koniecznej do produkcji mleka. Chociaż kukurydza dobrze się zakisza, to uzyskiwane z niej kiszonki nie zawsze są najlepszej jakości. Przyczyną są błędy popełniane podczas zbioru i kiszenia. O tym, jak ich unikać, dowiesz się z poniższej porady.
W ochronie kukurydzy przed omacnicą prosowianką można obecnie zastosować cztery metody ograniczania jej populacji, które są skupione w ramach tzw. integrowanej ochronie roślin. Są to metody agrotechniczna, hodowlana, biologiczna i chemiczna. W gospodarstwach ekologicznych, w których od kilku już lat wdrażana jest uprawa kukurydzy można stosować wszystkie metody poza ochroną chemiczną. Która metoda zwalczania omacnicy prosowianki jest najlepsza?
W poprzednim numerze pisaliśmy o wykorzystaniu dronów w rolnictwie. Przedstawiliśmy również zasady legalnego wykorzystania tych maszyn. Wszystko dlatego, żeby nadążać za postępem technologicznym. Pojawiają się coraz nowsze systemy, maszyny i całe rozwiązania nie tylko ułatwiające pracę, ale wpływające na jej precyzyjność i efektywność ekonomiczną. Dotyczy to zarówno produkcji roślinnej, jak i zwierzęcej. Polskie rolnictwo zmierza w kierunku tzw. rolnictwa precyzyjnego, które jeszcze kilka lat temu było pojęciem abstrakcyjnym, a dzisiaj staje się czymś realnym, tym bardziej, że jest wdrażane w coraz większej liczbie gospodarstw, zwłaszcza tych średnich i dużych.
Okres zimowy to czas, gdy podejmuje się decyzje dotyczące odmian kukurydzy, które będą wysiane w nowym sezonie wegetacyjnym. Jest to kluczowa czynność, która ma decydujące znaczenie w prowadzonej produkcji. Powinna być zatem podparta rzeczową analizą i własnym doświadczeniem. Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze odmiany?
Zasiewom kukurydzy już od siewów zagrażają organizmy szkodliwe zaliczane do chorób i szkodników. Sprawcy chorób są wszędobylscy, gdyż występują zarówno w glebie, na resztkach pożniwnych, na materiale siewnym, a także na innych roślinach uprawnych i dzikorosnących, skąd infekują kiełkujące ziarniaki lub wschodzące rośliny. Praktycznie nie ma w skali kraju plantacji kukurydzy, która byłyby wolna od jakiejkolwiek obecności patogenów. Jak zatem zabezpieczyć rośliny przed najważniejszymi zagrożeniami powstającymi na początku wegetacji?
Fuzariozy to ogólne określenie na choroby wywoływane przez grzyby z rodzaju Fusarium. Są to pasożyty roślin, które odżywiają się ich komórkami oraz prowadzą do powstawania różnych objawów chorobowych w zależności od rośliny, na której występują. Zwykle cechą łączącą objawy jest pojaw białawej, różowawej lub czerwonawej pleśni. Grzyby fuzaryjne to jedne z najgroźniejszych patogenów pojawiających się na plantacjach kukurydzy. Odpowiadają za pojaw trzech chorób: zgorzeli siewek, fuzariozy kolb i fuzariozy łodyg, z których dwie ostatnie mają znaczenie ekonomiczne. Jak się przed nimi chronić?
W celu zabezpieczenia wysokości oraz jakości plonu kukurydzy konieczne jest podejmowanie działań, które ograniczają liczebność i szkodliwość agrofagów występujących na plantacjach tej rośliny. Bez wątpienia jednymi z najpowszechniej spotykanych, a zarazem najgroźniejszych są chwasty. W ostatnich latach wzrosło także znaczenie gospodarcze szkodników oraz chorób. Łączne wystąpienie organizmów szkodliwych w warunkach sprzyjających ich licznemu rozwojowi może doprowadzić do znacznych strat w plonach, a w wyjątkowych sytuacjach nawet do likwidacji zasiewu. Zabiegi ochrony roślin odgrywają coraz większą rolę w uprawie tej rośliny.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.