Omacnica prosowianka to najgroźniejszy szkodnik kukurydzy w Polsce, który od 2009 roku zasiedla obszar całego kraju. Z uwagi na dużą szkodliwość gąsienic musi być zwalczany na coraz większej liczbie plantacji. W gospodarstwach, które nie posiadają opryskiwaczy szczudłowych, w szczególności ukierunkowanych na proekologiczne metody walki z organizmami szkodliwymi, do ograniczania populacji omacnicy prosowianki wykorzystuje się metodę biologiczną.
Choroby i szkodniki kukurydzy pojawiają się już od siewów, a część z nich występuje aż do zbioru plonów. Na kukurydzy zidentyfikowano około 100 gatunków roślinożerców, jednak największe znaczenie mają drutowce, pędraki, śmietka kiełkówka, rolnice, mszyce, wciornastki, ploniarka zbożówka, omacnica prosowianka, stonka kukurydziana, urazek kukurydziany, przędziorek chmielowiec, ptaki oraz dziki. Najliczniejszą jednak grupą organizmów szkodliwych na plantacjach tej rośliny są patogeny, głównie grzybowe. Do ograniczania pojawu chorób i szkodników na plantacjach kukurydzy wykorzystuje się cztery metody: agrotechniczną, hodowlaną, biologiczną i chemiczną. Zawsze najlepiej sprawdza się w praktyce łączne zastosowanie kilku sposobów zapobiegania licznemu pojawowi agrofagów.
Już od kilku lat w Polsce widać dynamiczny wzrost powierzchni uprawy kukurydzy. Gatunek ten można uprawiać zarówno w integrowanym, jak i ekologicznym systemie produkcji. Który system będzie korzystniejszy?
Kukurydza zwyczajna (Zea mays) to jedna z najstarszych roślin uprawnych na świecie (podaje się, że nawet od 8 tyś. lat). Pochodzi z Centralnego Meksyku i była uprawiana przez Indian. O tym, jak ją uprawiać, piszemy w tym artykule. Sprawdź zatem, czy się opłaca sadzenie do gruntu, czy lepiej siać z nasion? Czy to prawda, że nie lubi przesadzania? O co zadbać, aby kukurydza się przyjęła?
Grzyby z rodzaju Fusarium, obok opisanej w poprzednim numerze magazynu szkodliwości i bezpośredniego wpływu na wysokość i jakość plonu kukurydzy, mają także zdolność do wytwarzania mikotoksyn (ale nie wszystkie gatunki). Są to uboczne produkty przemiany ich materii o działaniu toksycznym na organizmy zwierzęce oraz człowieka.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.