Dla plantatorów kukurydzy sezon 2024 był pełen trudności. Znaczny spadek temperatur po siewie i kilkutygodniowa susza odbiły się niekorzystnie na kondycji roślin. Późna wiosna i lato okazały się bardziej sprzyjające, jednak kolejny kłopot stanowiły wrześniowe upały. Dochodziło wtedy do rzadko spotykanego zjawiska zasychania całych roślin na polach, co poskutkowało wyjątkowo niską wilgotnością zbieranej kukurydzy. Warto przeanalizować, jakie strategie odchwaszczania sprawdziły się w tak wymagającym roku. Czy w tym będzie podobnie?
Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowej kukurydzy stanowią rozwiązania powschodowe. Ponieważ chwasty są już w zaawansowanych fazach rozwojowych, najlepiej wykorzystać do tego celu preparaty wieloskładnikowe o kompleksowym działaniu. Natomiast w przypadku chwastów uciążliwych sprawdzą się indywidualnie skomponowane mieszaniny, oparte o produkty dostosowane do zachwaszczenia oraz fazy kukurydzy na danym polu.
Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w kukurydzy. Ograniczenie konkurencji ze strony chwastów na tym etapie zapewnia roślinie uprawnej lepsze warunki do rozwoju. Zbliża się okres siewów, a tuż po nich - czas wykonywania zabiegów herbicydowych. W tym sezonie plantatorzy kukurydzy mają do dyspozycji sporo nowych preparatów. Czym zwalczać chwasty w kukurydzy? Jakie stosować pakiety produktów o kompleksowym działaniu na chwasty?
Kukurydza to druga po pszenicy najważniejsza roślina rolnicza w Polsce. Wbrew pozorom nie jest tak „odporna” na zagrożenia, jak się wydaje. Owszem, często lepiej radzi sobie niż inne rośliny, ale nie jest niezniszczalna, co dobitnie pokazują sytuacje z ostatnich lat. Co atakuje kukurydzę? Jakie preparaty stosować? I w końcu najważniejsze pytanie – ile kosztuje ochrona kukurydzy.
Przy ochronie upraw kukurydzy przed dzikami trzeba pamiętać, że każda metoda ochrony ma swoje wady i zalety. W tym artykule przedstawiamy takie metody jak elektryczne ogrodzenia, środki chemiczne, hałas oraz wskazujemy ich skuteczność.
W poprzednim numerze pisaliśmy o wykorzystaniu dronów w rolnictwie. Przedstawiliśmy również zasady legalnego wykorzystania tych maszyn. Wszystko dlatego, żeby nadążać za postępem technologicznym. Pojawiają się coraz nowsze systemy, maszyny i całe rozwiązania nie tylko ułatwiające pracę, ale wpływające na jej precyzyjność i efektywność ekonomiczną. Dotyczy to zarówno produkcji roślinnej, jak i zwierzęcej. Polskie rolnictwo zmierza w kierunku tzw. rolnictwa precyzyjnego, które jeszcze kilka lat temu było pojęciem abstrakcyjnym, a dzisiaj staje się czymś realnym, tym bardziej, że jest wdrażane w coraz większej liczbie gospodarstw, zwłaszcza tych średnich i dużych.
W celu zabezpieczenia wysokości oraz jakości plonu kukurydzy konieczne jest podejmowanie działań mających na celu ograniczenie liczebności i szkodliwości agrofagów występujących na plantacjach tej rośliny. Zabiegi ochrony roślin odgrywają coraz większą rolę w uprawie tej rośliny. Jednak trzeba mieć niestety świadomość, że obok omówionych już czynników wpływających na skuteczność chemicznego i biologicznego zwalczania agrofagów w kukurydzy, występuje jeszcze wiele innych, których w artykule nie poruszono. Dlatego należy dokładać wszelkich starań, aby minimalizować ich negatywny wpływ.
W celu zabezpieczenia wysokości oraz jakości plonu kukurydzy konieczne jest podejmowanie działań, które ograniczają liczebność i szkodliwość agrofagów występujących na plantacjach tej rośliny. Bez wątpienia jednymi z najpowszechniej spotykanych, a zarazem najgroźniejszych są chwasty. W ostatnich latach wzrosło także znaczenie gospodarcze szkodników oraz chorób. Łączne wystąpienie organizmów szkodliwych w warunkach sprzyjających ich licznemu rozwojowi może doprowadzić do znacznych strat w plonach, a w wyjątkowych sytuacjach nawet do likwidacji zasiewu. Zabiegi ochrony roślin odgrywają coraz większą rolę w uprawie tej rośliny.
Omacnica prosowianka to najgroźniejszy szkodnik kukurydzy w Polsce, który od 2009 roku zasiedla obszar całego kraju. Z uwagi na dużą szkodliwość gąsienic musi być zwalczany na coraz większej liczbie plantacji. W gospodarstwach, które nie posiadają opryskiwaczy szczudłowych, w szczególności ukierunkowanych na proekologiczne metody walki z organizmami szkodliwymi, do ograniczania populacji omacnicy prosowianki wykorzystuje się metodę biologiczną.
Choroby i szkodniki kukurydzy pojawiają się już od siewów, a część z nich występuje aż do zbioru plonów. Na kukurydzy zidentyfikowano około 100 gatunków roślinożerców, jednak największe znaczenie mają drutowce, pędraki, śmietka kiełkówka, rolnice, mszyce, wciornastki, ploniarka zbożówka, omacnica prosowianka, stonka kukurydziana, urazek kukurydziany, przędziorek chmielowiec, ptaki oraz dziki. Najliczniejszą jednak grupą organizmów szkodliwych na plantacjach tej rośliny są patogeny, głównie grzybowe. Do ograniczania pojawu chorób i szkodników na plantacjach kukurydzy wykorzystuje się cztery metody: agrotechniczną, hodowlaną, biologiczną i chemiczną. Zawsze najlepiej sprawdza się w praktyce łączne zastosowanie kilku sposobów zapobiegania licznemu pojawowi agrofagów.
Kukurydza zwyczajna (Zea mays) to jedna z najstarszych roślin uprawnych na świecie (podaje się, że nawet od 8 tyś. lat). Pochodzi z Centralnego Meksyku i była uprawiana przez Indian. O tym, jak ją uprawiać, piszemy w tym artykule. Sprawdź zatem, czy się opłaca sadzenie do gruntu, czy lepiej siać z nasion? Czy to prawda, że nie lubi przesadzania? O co zadbać, aby kukurydza się przyjęła?
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.