Fachowe doradztwo z zakresu prawa, upraw i hodowli
Czy sztuczne mięso to modny trend, czy może przyszłość przemysłu mięsnego? Konsumenci zmieniają dietę, dlatego substytuty mięsa zyskują coraz większą popularność. Ten trend widoczny jest również nad Wisłą, producenci mięsa zanotowali niższą sprzedaż produktów mięsnych. Wszystko wskazuje na to, że sztuczne mięso to nie tylko ciekawostka, ale prawdziwa alternatywa na rynku produktów spożywczych.
Gwarancja, obok rękojmi, to podstawa złożenia reklamacji. Jest to dobrowolne oświadczenie dotyczące jakości towaru złożone przez przedsiębiorcę, czyli gwaranta. Treść gwarancji powinna być sformułowana w sposób jasny i zrozumiały. Trzeba też wiedzieć, że gwarancja wskazuje obowiązki gwaranta i uprawnienia konsumenta w przypadku, gdy sprzedany towar nie ma właściwości określonych w oświadczeniu gwarancyjnym. Jakie zatem przysługują prawa w przypadku zakupu np. wadliwego ciągnika?
Obostrzenia związane z koronawirusem obowiązujące od ponad pół roku przestawiły wielu klientów na zakupy online. Sprzedaż żywności przez Internet bardzo wzrosła. Nowe nawyki będą się zapewne utrzymywały. Wiele firm przenosi handel w świat wirtualny bądź rozbudowuje istniejące już zaplecze. Rolnicy czy małe firmy mogą wiele zyskać na takim rozwiązaniu – ich proces decyzyjny jest przecież krótszy i sprawniejszy. Dodatkowo lokalne firmy stwarzają klientom poczucie kontaktu, mogą mieć krótszy czas dostawy oraz szybszą komunikację z klientami.
Trwają konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. Projekt zawiera pakiet działań, które mają ułatwić zatrzymywanie wody i poprawić dostępność zasobów wodnych w Polsce. Najwięcej kontrowersji wzbudza tzw. podatek od deszczu – nawet 20-krotnie wzrośnie liczba działek, które będą nim objęte.
Współczesne rolnictwo wymaga od rolników ciągłych inwestycji w gospodarstwo, które wiążą się z zakupem dodatkowej ziemi, rozbudową budynków gospodarczych, zakupem nowoczesnych maszyn czy inwestycją w nowe gatunki roślin i zwierząt. Choć inwestycje te mają zmierzać do modernizacji, a w konsekwencji zwiększenia zysków gospodarstwa, to niekiedy mogą też się okazać niepowodzeniem i skutkować znacznym zadłużeniem rolnika. To z kolei finalnie doprowadzi do postępowania egzekucyjnego. Ale przepisy, przynajmniej w pewnym zakresie, chronią rolnika-dłużnika przed nadmierną aktywnością komornika.
W żwaczu zamieszkują mikroorganizmy, a najważniejsze z nich to bakterie i pierwotniaki. Do prawidłowego namnażania potrzebują odpowiednich i stabilnych warunków: pH w granicach 6,4–7,0; temperatury 39–39,5°C i około 85% wilgotności. Kwasica jako choroba metaboliczna, lub lepiej zaburzenie, jest spowodowana zbyt niskim odczynem pH, który utrzymuje się dłuższy czas. Spowodowane jest to przede wszystkim nadmiarem kwasu mlekowego i LKT (lotnych kwasów tłuszczowych – octowego, propionowego i masłowego) w płynie żwacza. Czy można „domowymi” sposobami odkwaszać bydło?
Ministerstwo rolnictwa przedstawiło projekt rozporządzenia, który ma pomóc finansowo rolnikom szczególnie dotkniętym kryzysem COVID-19. Do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (PROW 2014–2020) dodano nowe działanie, w ramach którego będzie udzielana jednorazowa pomoc podmiotom, które w sposób szczególny zostały dotknięte kryzysem związanym z COVID-19 i wymagają wsparcia w celu utrzymania płynności finansowej i przetrwania kryzysu.
W dniach od 1 września do 30 listopada br. odbędzie się powszechny spis rolny. Jest obowiązkowy, a brak udziału w spisie może skutkować nałożeniem kary grzywny określonej w ustawie o statystyce publicznej. O co będą pytać rachmistrzowie terenowi?
Sprzedaż produktów rolnych przez rolnika może odbywać się jako sprzedaż bezpośrednia (poza działalnością gospodarczą) albo w ramach działalności gospodarczej. Żeby jednak prowadzić działalność marginalną, lokalną i ograniczoną (działalność MOL) musisz mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą. To z kolei skutkuje tym, że stajesz się przedsiębiorcą. Ma wpływ na opodatkowanie (w szczególności prowadzenie ewidencji), jak i oskładkowanie (wysokość ubezpieczenia społecznego). Sprawdź szczegóły.
Rolnicy na co dzień zawierają wiele umów związanych ze swoim gospodarstwem. Kupują nawozy, paszę, maszyny rolnicze, sprzedają bydło lub płody rolne. Zdarza się jednak, że tego rodzaju transakcje nie zawsze przebiegają zgodnie z założeniami. Gdy zaistniałego problemu nie uda się rozwiązać na drodze polubownej, to w celu obrony swoich interesów pozostaje wyłącznie droga sądowa. Jednak przed wytoczeniem powództwa w pierwszej kolejności zweryfikuj, czy twoja sprawa nie zostanie zakwalifikowana jako sprawa gospodarcza – może się to wiązać z licznymi konsekwencjami.
© agrodoradca24.pl