Uprawę czosnku w naszym kraju ograniczają warunki klimatyczno-glebowe – tylko kilka rejonów w Polsce ma odpowiednie gleby nadające się do jego uprawy. Pod tym względem dla uprawy czosnku najbardziej sprzyjające są: Podhale, Podkarpacie, podgórskie tereny Dolnego Śląska, doliny większych rzek Opolszczyzny i Lubelszczyzny, okolice Kutna, Łęczycy, Jarosławia i Przemyśla. Przeczytaj artykuł i zapoznaj się z wymaganiami sprzyjającymi uprawie czosnku.
Do czego służy poziom zawartości mocznika w mleku krów? Czy jego znajomość jest potrzebna hodowcy? MUN jest narzędziem służącym do oceny stanu równowagi białka i energii w żywieniu krów mlecznych i może być wykorzystywane do minimalizowana kosztów paszy przy jednoczesnej maksymalizacji produkcji.
Często zdarza się, że po siewie zostaje nam większa lub mniejsza ilość zaprawionych chemicznie nasion. Ziarno lub nasiona przeznaczone do siewu muszą być starannie wyczyszczone, dorodne, najlepsze z całego zebranego plonu. Proces przygotowania materiału siewnego jest więc czasochłonny i kosztowny. Również materiał siewny pochodzący z zakupu jest z tego powodu drogi. Ponieważ takie nasiona są zaprawione chemicznie, powstaje problem, co z taką pozostałością zrobić? Najprostszym rozwiązaniem jest wysianie go w następnym sezonie. Jednak, czy przez ten czas składniki z zaprawy nie wpłyną na żywotność zarodka w ziarnie? W prosty sposób możesz to sprawdzić we własnym gospodarstwie.
W granicach określonych przez wspomniane społeczno-gospodarcze przeznaczenie gruntu, własność gruntu rozciąga się na przestrzeń nad i pod jego powierzchnią. Przekonajmy się, co to oznacza w praktyce.
Nie wszyscy mają świadomość, że umowę kontraktacji trzeba zawrzeć na piśmie. Co prawda rolnik jako dostawca niema obowiązku podpisywania takiej umowy, ponieważ ryzyko kary ponosi pośrednik lub nabywca, jeżeli jest przedsiębiorcą. Jednak z różnych przyczyn również hodowcy może zależeć na pisemnym kontrakcie. Przekonajmy się, co może zrobić hodowca, jeśli kontrahent nie chce zawrzeć umowy na piśmie.
Utrzymujące się w ostatnich latach niekorzystne relacje cen dla producentów mięsa wymuszają zmiany na rynku, reorganizację przedsiębiorstw rolnych oraz poszukiwanie nowych rozwiązań rynkowych. Zdaniem ekspertów z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, ceny żywca wołowego będą zależeć od cen w Unii Europejskiej, a te, według prognoz specjalistów, będą spadać. Przekonajmy się, jak sobie radzić z tą tendencją i szukać nowych odbiorców naszych produktów.
Jeżeli dotkną nas trudności w spłacie kredytu na warunkach ustalonych w dotychczasowej umowie z bankiem, warto pamiętać, że jest możliwe odroczenie terminu zapłaty na mocy odpowiedniego porozumienia z bankiem. W tym artykule wyjaśniamy, jak to zrobić.
Zanim zawrzesz umowę, w szczególności taką, która wiąże się ze znacznym zobowiązaniem lub rozdysponowaniem majątkiem, warto abyś sprawdził, czy potencjalny kontrahent to „solidna firma”, a planowane przedsięwzięcie jest bezpieczną inwestycją. W tej poradzie podpowiadamy, jak to zrobić.
Dzierżawa to popularny sposób powiększenia areału gruntów rolnych. Jest atrakcyjna zwłaszcza wtedy, gdy np. ze względu na brak środków nie możemy sobie pozwolić na zakup ziemi. Decydując się na zawarcie umowy dzierżawy musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przedstawiamy je w poniższej poradzie.
Obowiązek zawierania umów kontraktacji w praktyce budzi wiele wątpliwości. Przykładowo, wielu rolników nie jest pewnych, czy muszą zawierać taką umowę jeśli sprzedają zwierzęta sąsiadowi. Warto jednak wiedzieć, w jakich przypadkach umowa kontraktacji jest konieczna.
Rolnicy, którzy sprzedają płody ze swoich gospodarstw często zawierają umowy kontraktacji. Można się spodziewać, że takich umów będziemy zawierać coraz więcej. Jak zawrzeć korzystną dla siebie umowę? Na jakie zapisy zwracać szczególną uwagę, aby nie stracić? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
Rolnicy oraz przedsiębiorstwa rolne wykonują przewozy po drogach publicznych nie tylko ciągnikami rolniczymi, ale coraz częściej samochodami ciężarowymi. Niestety, przepisy dla rolników są zawiłe i zamieszczone w różnych aktach prawnych. Dlatego w tym numerze oraz w następnym wydaniu magazynu postaramy się naświetlić i wyjaśnić wszelkie wątpliwości.
Jeżeli pszenżyto ozime oraz żyto aktualnie kwitną, to w tym okresie musimy być bardzo ostrożni z zabiegami ochrony roślin oraz z dokarmianiem dolistnym. Sprawdźmy, dlaczego.
Zwierzyna żyjąca na wolności może wyrządzić rolnikom wiele szkód. Powszechnie spotyka się sytuacje, kiedy pod osłoną nocy zwierzyna leśna czyni swoim łupem zwierzęta hodowlane znajdujące się w przydomowych zagrodach bądź też niszczy płody rolne. Czy rolnik, który został poszkodowany przez działania dzikich zwierząt może dochodzić odszkodowania? Jeśli tak, to od kogo?
Zaburzenia w rozrodzie krów mlecznych to istotny czynnik obniżający opłacalność produkcji. Odpowiednie żywienie ma fundamentalne znaczenie dla odpowiedniego rozrodu bydła wysokomlecznego. Prawidłowa organizacja żywienia oraz odpowiedni system kontroli ewentualnych błędów w dawce pokarmowej może przyczynić się do znaczącej poprawy wykrywalności rui.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.