Zapalenie wymienia (mastitis) jest jedną z najczęstszych i najkosztowniejszych chorób bydła, z którymi borykają się rolnicy. Stan zapalny gruczołu mlekowego spowodowany jest najczęściej przez bakterie. Eksperci podają, że corocznie na to schorzenie zapada od 20% do 50% krów na całym świecie. Dlatego warto wiedzieć, jak postępować, jeżeli nasza krowa zapadnie na tę chorobę, szczególnie jak postępować z mlekiem od leczonej krowy.
Kwasica, inaczej niestrawność kwaśna, to jedno z najczęściej występujących zaburzeń metabolicznych dotykających bydła mlecznego. Schorzenie przebiega z obniżeniem pH treści żwacza (prawidłowy fizjologiczny odczyn to 6,2–6,8) oraz objawami zatrucia. Kwasica żwacza stanowi poważny problem ekonomiczny dla hodowców bydła mlecznego na całym świecie. W Polsce schorzenia metaboliczne krów wciąż stanowią wyzwanie dla rolników, gdyż ich udział wśród ogółu schorzeń zwierząt przeżuwających wynosi ponad 60%.
Ponieważ z użytkowaniem ziemi przeznaczonej pod produkcję pasz jest bardzo silnie związany chów bydła mlecznego, warto doskonalić efektywną organizację produkcji pasz dla bydła mlecznego, wyrażonej wielkością i produkcyjnością ziemi przeznaczonej pod tę produkcję. Dlatego warto wiedzieć, jak się określa taką produkcyjność i poznać wyniki badań w tym zakresie.
W sadach gruszowych możesz spotkać trzy gatunki miodówek: gruszowa plamista (Cacopsylla pyri), gruszowa czerwona (Cacopsylla pyrisuga) i gruszowa żółta (Cacopsylla pyricola). Realne zagrożenie dla upraw grusz stanowią jedynie miodówka gruszowa plamista i czerwona. Miodówka gruszowa plamista pojawia się w sadach najwcześniej. Miodówka gruszowa czerwona ma większe znaczenie w młodych sadach i szkółkach grusz, natomiast miodówka gruszowa żółta spotykana jest sporadyczne, najczęściej w sadach niechronionych i nie stanowi ekonomicznego zagrożenia. Zwalczanie miodówek w sadach gruszowych jest trudne, ale nie jest niemożliwe. W tym tekście pomożemy Ci je ułatwić.
Wiosną w sadach do życia budzą się nie tylko rośliny, ale także ich szkodniki. Jeżeli w sadzie pojawią się tarczniki lub miseczniki, do ich zwalczania warto zastosować między innymi preparaty na bazie oleju parafinowego. Więcej o tym, jak zwalczać te groźne dla sadów owady przeczytasz w tym artykule.
Pytanie Czytelnika: Czy będąc rolnikiem, mogę kupić działkę rolną powyżej 1 ha od obecnego właściciela, czy muszę wcześniej zgłosić to do KOWR i czekać na ich decyzję? Czy rolnik może kupować ziemie rolne bez zgłaszania pierwszeństwa pierwokupu w KOWR?
Bawełnica korówka (Eriosoma lanigerum) przez ostatnie kilkanaście lat znacznie zwiększyła swoje znaczenie w sadach jabłoniowych. Jest w tej chwili jednym z najczęściej występujących szkodników, zwłaszcza w starszych sadach. Skuteczna ochrona jabłoni przed tym agrofagiem jest bardzo utrudniona przez miejsce jego występowania na drzewie. Często kolonie bawełnicy zauważamy dość późno, co uniemożliwia wówczas jej całkowite wyniszczenie. Ten artykuł pomoże w prawidłowej ocenie zagrożenia ze strony tego szkodnika i podjęciu odpowiednich kroków w redukcji jego populacji.
Temat samowolnej wycinki drzew i krzewów, o którym pisaliśmy już w kwietniowym numerze „Agrodoradcy” spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem naszych Czytelników. W artykule przedstawiamy kolejne pytania w tym zakresie.
Pytanie: W marcu 2021 roku zawarłem w formie aktu notarialnego warunkową umowę sprzedaży nieruchomości rolnej. Umowa przeniesienia własności nieruchomości miała zostać zawarta do 30 maja 2021 r. W treści umowy ustalona była cena nieruchomości i sposób zapłaty. Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu – Lasy Państwowe przysługiwało prawo pierwokupu tej nieruchomości, jednak nie skorzystano z tego uprawnienia. Nabycie nieruchomości rolnej nie wymagało uzyskania jakichkolwiek zgód Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Po upływie terminu na zawarcie umowy przeniesienia własności nieruchomości sprzedający odmówił zawarcia umowy, nie stawił się na umówiony u notariusza termin. Uchyla się o zawarcia umowy. Obecnie sprzedający zaproponował zawarcie na okres 5 lat umowy dzierżawy nieruchomości, która pierwotnie miała zostać sprzedana. Czy mogę sądownie dochodzić zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży nieruchomości? Jaka jest procedura w tym przedmiocie? Czy mogę wpisać ostrzeżenie do księgi wieczystej nieruchomości o zawartej umowie warunkowej? Jakie będą ewentualne skutki prawne zawarcia umowy proponowanej mi umowy dzierżawy nieruchomości? Czy mogę złożyć wniosek o dopłaty obszarowe i rolno-środowiskowe na sprzedawane grunty?
Część rolników decyduje się na zakupy paliwa dla swoich maszyn i samochodów za pomocą kart paliwowych. Mają one swoją nieocenioną zaletę – na jednej fakturze miesięcznej gospodarstwo otrzymuje zestawienie wszystkich zakupów paliwa, ze wszystkich stacji benzynowych objętych kartą. Jak wskazuje minister finansów w wydanej niedawno interpretacji ogólnej obowiązującej wszystkich podatników, należy uważać na zapisy zawartej z wydawcą karty umowy. Mogą pozbawiać rolników odliczenia VAT od paliwa.
PYTANIE CZYTELNIKA: Planuję zmodernizować budynek inwentarski na budynek hodowli trzody chlewnej. Po złożeniu odpowiedniej dokumentacji do organu gminy, status strony w postępowaniu administracyjnym uzyskało pewne stowarzyszenie, które utrudnia mi uzyskanie wymaganych decyzji do wykonania inwestycji. Czy przepisy prawne dotyczące spraw administracyjnych przewidują środki, którymi mogę podjąć skuteczną ochronę przed działaniem stowarzyszenia na moją niekorzyść?
Papryka (Capsicum annuum L.) to roślina jednoroczna. Jej okres wegetacji, w zależności od warunków uprawy i cech odmianowych, trwa od 150 do 180 dni. Owoce są bardzo bogate w witaminy, gromadzą też związki mineralne, głównie żelaza, wapnia, magnezu i potasu. Nic dziwnego, że są warzywem cieszącym się sporym zainteresowaniem konsumentów. Dlatego wielu rolników decyduje się na jej siew. Ale papryka ma wysokie wymagania środowiskowe i termiczne. Jak się zatem przygotować do uprawy?
Gwarancja, obok rękojmi, to podstawa złożenia reklamacji. Jest to dobrowolne oświadczenie dotyczące jakości towaru złożone przez przedsiębiorcę, czyli gwaranta. Treść gwarancji powinna być sformułowana w sposób jasny i zrozumiały. Trzeba też wiedzieć, że gwarancja wskazuje obowiązki gwaranta i uprawnienia konsumenta w przypadku, gdy sprzedany towar nie ma właściwości określonych w oświadczeniu gwarancyjnym. Jakie zatem przysługują prawa w przypadku zakupu np. wadliwego ciągnika?
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.