W ostatnim czasie opinią publiczną wstrząsnęły informacje o sprzedaży przez ubojnie mięsa pozyskanego z chorego lub martwego bydła. Zaczęto szukać winnych i zastanawiać się, kto powinien ponieść odpowiedzialność za całą sytuację – ubojnia czy sprzedawcy martwego i chorego bydła. W kontekście tej sprawy warto zastanowić się nad odpowiedzialnością sprzedawców chorego bydła, nie zawsze świadomych, że jest ono chore.
Podstawowym środkiem prawnym, jakiego należy spodziewać się po kontroli gospodarstwa rolnego jest nakaz. Można się zgodzić z jego treścią lub nie podzielać argumentacji inspektora pracy. Jeżeli w Twojej ocenie nakaz jest niesłuszny, możesz się odwołać. Skuteczność i powodzenie postępowania odwoławczego zależy zarówno od trafnych argumentów, jak i od zachowania właściwej procedury.
Umowa kontraktacji to kontrakt, w praktyce najczęściej zawierany przez podmioty rynku produkcji rolnej. Kontraktacja wzmacnia pozycję rolnika w obrocie, w szczególności w ten sposób, że umożliwia mu uchylenie się od skutków niewykonania umowy z powodu działania sił przyrody, na które rolnik nie miał wpływu. Jednak nieprzemyślane podpisanie umowy bez znajomości podstawowych zasad kontraktacji może narażać rolnika na poważne straty finansowe. I chociaż drobni rolnicy mają ograniczone możliwości, aby negocjować indywidualne warunki umowne, to zawsze powinni dokładnie zapoznać się z treścią umowy.
Po wyborze właściwego kontrahenta przygotowujemy się do zawarcia z nim umowy. Warto upewnić się, jakie elementy powinna określać zawierana umowa, w jakiej formie ją zawrzeć, a także kiedy można ją zmienić lub rozwiązać.
Jedną z największych bolączek wymiaru sprawiedliwości jest przewlekłość postępowań sądowych. W celu wyeliminowania tego problemu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, który został skierowany 8 stycznia 2019 r. do prac sejmowych. Zaproponowane zmiany będą miały wpływ na każdego, kto jest zmuszony do skorzystania z drogi sądowej w celu ochrony swoich praw, w tym również na rolników. Zmiany są dla rolników o tyle istotne, że traktowani są oni przeważnie jako przedsiębiorcy, a to będzie skutkować rozpoznaniem ich spraw w bardziej rygorystycznym trybie.
Gdy inspektor pracy w czasie kontroli gospodarstwa wykryje nieprawidłowości, zarówno w obrębie bhp, jak i prawnej ochrony pracy, z pewnością za sygnalizuje ten fakt prowadzącemu gospodarstwo już na etapie działań kontrolnych. Samo zasygnalizowanie nieprawidłowości nie spowoduje jednak, że inspektor pracy zakończy swoje czynności na przekazaniu protokołu pokontrolnego. Ustalenia w nim zawarte posłużą mu do wydania środków prawnych – nakazów oraz wystąpień, które zobowiążą prowadzącego gospodarstwo do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.
Jestem rolnikiem, prowadzę produkcje roślinną. Chcę zamontować instalację fotowoltaiczną na budynku gospodarczym. Dowiedziałem się, że jako rolnik mogę otrzymać 25% zwrotu poniesionych wydatków przeznaczonych na budowę instalacji fotowoltaicznej. Zwrot będzie polegał na umorzeniu podatku rolnego przez kilka lat, aż zostanie wykorzystana kwota 25% poniesionych kosztów. Czy to prawda? Gmina musi zwrócić te 25% poniesionych kosztów? Proszę o wzory dokumentów, których potrzebuję, aby uzyskać zwrot tych pieniędzy od gminy.
Wczesna wiosna to bardzo ważny czas w walce z groźnymi i uciążliwymi szkodnikami drzew jabłoniowych. O tej porze w sadzie możesz zaobserwować m.in.: przędziorki, mszyce, kwieciaka czy miodówki. Prawidłowa lustracja i redukcja wielkości populacji szkodników w tym okresie spowoduje znaczne ograniczenie problemu w dalszej części sezonu wegetacyjnego.
Z powodu wysokich wymagań cieplnych i długiego okresu wegetacji, papryka w naszych wymaganiach klimatycznych może być uprawiana wyłącznie z rozsady. W tym artykule podpowiadamy, jak to zrobić , aby zapewnić sobie jak najwyższe plony.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.