Na korzystną zmianę przepisów podatkowych mogą liczyć w 2019 roku rolnicy, którzy zamierzają przenieść własność nieruchomości, zarówno gruntów rolnych, siedlisk, jak i gruntów pozbawionych statusu rolnego. Zwolnione z PIT będą przychody nie tylko ze sprzedaży, ale wszelkiego rodzaju odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części, a także – to nowość – udziałów.
Jeżeli decydujesz się na składanie deklaracji podatkowych za pomocą Internetu, to wypełniona deklaracja PIT-37 lub PIT-38 będzie czekała na Ciebie już 15 lutego 2019 r. Możesz nadal rozliczyć się samodzielnie, ale jeśli w ogóle tego nie zrobisz – to nie dostaniesz kary z urzędu skarbowego. Pokusą do korzystania z nowej usługi „Twój e-PIT” jest również szybszy zwrot podatku – zamiast obecnych 90 dni, pieniądze z fiskusa spłyną na rachunek podatnika nie później niż w 45 dni. Poznaj szczegóły zmian.
Rolnicy będą musieli baczniej chronić swoje plony na wypadek suszy. Wypłacane odszkodowania będą redukowane w wyższym stopniu niż do tej pory. W efekcie przy szkodzie nie wyższej niż 30% wartości ubezpieczanych upraw może się okazać, że rolnik nie otrzyma odszkodowania. W zamian za to rolnicy mogą liczyć na niższe stawki ubezpieczenia, których wysokość będą mogli samodzielnie ustalać z ubezpieczycielem. Jednocześnie jednak niższa stawka wpłynie na niższą kwotę wypłacanego odszkodowania. Kalkulację będzie warto zatem przeprowadzić rozważnie.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła nowy portal IRZplus, ogłaszając, że dzięki niemu rolnicy i przedsiębiorcy, którzy posiadają oznakowane bydło, owce, kozy czy świnie, będą mogli szybko i wygodnie dokonywać przez Internet zgłoszeń o zdarzeniach dotyczących zwierząt gospodarskich, np. o ich urodzeniu, kupnie, wywozie lub uboju. IRZplus zastąpił dotychczasową aplikację CK IRZ służącą do składania zgłoszeń dotyczących zwierząt. Sprawdź, jak korzystać z nowego portalu.
Pracę w rolnictwie charakteryzuje okresowość i sezonowość. O ile w niektórych porach roku gospodarstwa nie wymagają zatrudnienia dodatkowych osób i wystarczy tylko praca właścicieli, o tyle w innych zatrudnienie musi się zwiększyć nawet do kilkudziesięciu osób. Okresowe zapotrzebowanie na pracowników oznacza, że musisz znaleźć nie tylko odpowiednią liczbę niezbędnych osób, ale również zaproponować im optymalną formę zatrudnienia i zabezpieczenia umów na wypadek kontroli lub wypadków. Omawiamy je w tym artykule.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może spodziewać się wielu zawiadomień o nierynkowości działań nabywców towarów i usług rolniczych. Wszystko za sprawą projektu zmian w przepisach . Po ich wejściu w życie wzmocni się znacząco dotychczasowa pozycja, w jakiej pozostaje rolnik w czasie zawierania i realizacji umów o dostawy produktów rolnych. Poznajmy szczegóły zmian i przekonajmy się, co oznaczają w praktyce.
Obowiązki dokumentowania zakupów produktów rolnych przez pośredników, ubojnie czy też przetwórców nie kończą się na wystawieniu faktury VAT-RR na rzecz rolnika ryczałtowego. Oprócz niej, należy przygotować oświadczenia oraz deklaracje wpłaty na fundusz promocji produktów rolno-spożywczych. Na podstawie deklaracji należy również dokonać odpowiedniej opłaty z tytułu transakcji rolnych. Przekonaj się, kiedy będziesz musiał złożyć taką deklarację.
Zwolniony z pracy rolnik, który nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych, może otrzymać inne świadczenia z urzędu pracy. Najbardziej pożądanym przez rolników świadczeniem jest finansowanie jego składek do KRUS, opłacanych przez niego w okresie pozostania bez pracy. Do wyboru pozostają jednak również inne formy aktywizacji zawodowej, które nie tylko wspierają rolnika w bieżących wydatkach, ale również służą podnoszeniu kwalifikacji, jak również stworzeniu własnej firmy. Sprawdźmy, jakie to formy.
W związku z trwającą i ciągle rozprzestrzeniającą się chorobą afrykańskiego pomoru świń (ASF) rząd podejmuje kolejne kroki mające na celu ulżenie producentom żywca wieprzowego. Co ma się zmienić w najbliższym czasie?
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.