Przeprowadzenie przez inspektora pracy czynności kontrolnych w gospodarstwie rolnym, w tym ocena przedstawionych dokumentów oraz wizyta w miejscach, w których jest wykonywana praca nie kończy jeszcze pełnego procesu kontroli. Zgromadzone przez inspektora informacje dokumentowane są w formie protokołu z kontroli lub notatki. Warto z taką dokumentacją dokładnie się zapoznać – istnieje bowiem możliwości jej zakwestionowania. Może to mieć wymierny wpływ na ostateczne wyniki kontroli oraz obowiązki, jakie będzie musiał wypełnić prowadzący gospodarstwo.
Dnia 29 listopada 2018 r. weszła w życie ustawa z 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich. Przekonajmy się, kto i na jakich zasadach może zakładać koła gospodyń wiejskich.
Leki weterynaryjne nie mogą w żadnym wypadku ani służyć poprawie wydajności, ani kompensować błędów w hodowli zwierząt. Plany ograniczania używania antybiotyków w rolnictwie, w celu utrzymania odpornych na leki bakterii z dala od żywności, przyjął Parlament Europejski. Co to oznacza?
Od 1 stycznia 2019 r. zaczną obowiązywać regulacje, które mają sprawić, że produkcja rolna stanie się bardziej opłacalna. Na większym wsparciu finansowym do paliwa skorzystają zarówno rolnicy zajmujący się uprawami rolnymi, jak i producenci bydła. Poznajmy szczegóły zmian.
Już obowiązuje uchwalona 4 października 2018 r. ustawa o spółdzielniach rolników. Sprawdźmy, kto obecnie może założyć spółdzielnię, a kto może zostać jej członkiem.
Prawo łowieckie w ciągu ostatnich dwóch lat było wiele razy nowelizowane. Ustawodawca zamierzał wprowadzić dogłębne zmiany w modelu polskiej gospodarki łowieckiej, w tym odpowiedzialności za szkody łowieckie wywołane przez zwierzęta łowne. W tym celu 22 czerwca 2016 r. znowelizowano Prawo łowieckie. Nowelizacja nigdy nie weszła jednak w życie, a w 2018 roku uchwalono dwie kolejne ustawy, które stanowiły przywrócenie „starego porządku” i skutkowały utrwaleniem dotychczasowych zasad odpowiedzialności. Kto zatem obecnie odpowiada za szkody łowieckie i na jakich zasadach?
Z całą pewnością postępowanie kontrolne inspektora pracy w gospodarstwie rolnym w mniejszym lub większym stopniu komplikuje organizację procesu pracy. Szczególnie dotyczy to właściciela gospodarstwa występującego w roli podmiotu zatrudniającego oraz osób upoważnionych przez niego do uczestniczenia w kontroli. Brak właściwej współpracy z inspektorem spowoduje nie tylko zbędne przeciąganie się jego wizyty, ale może być również podstawą postawienia zarzutu utrudniania czynności kontrolnych. Może to wiązać się z odpowiedzialnością za wykroczenie, a nawet przestępstwo. Przekonajmy się, kiedy tak się stanie.
W ostatnim czasie pojawiły się informacje (na stronach internetowych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa) o możliwości udzielania pożyczek przez KOWR dla rolników. Przekonajmy się, jakie są zasady udzielania tej pomocy.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.