prawo wodne

Jeśli pobierasz wody podziemne powyżej 5 m3/dobę...

PROBLEM: Co, jeśli pobieram wody podziemne powyżej 5 m3/dobę

Do pojenia zwierząt czy zabiegów agrotechnicznych rolnicy bardzo często wykorzystują wodę pochodzącą z własnego ujęcia wód podziemnych. Jeśli dobowy pobór wody przekracza 5 m 3 /dobę, wówczas taki pobór wymaga uregulowania stanu formalno-prawnego, tzn. uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Co dokładnie musisz zrobić?

Z artykułu dowiesz się:
  • Jak pozwolenie wodnoprawne powinno wyglądać? 
  • Gdzie składać wniosek o pozwolenie wodnoprawne?
  • Jaki jest koszt wydania zgody wodnoprawnej w 2024 roku?
woda deszcz

Odprowadzanie wód opadowych z dachów - wymagania prawne

Jednym z wielu obowiązków właściciela nieruchomości jest jej odwodnienie, czyli odprowadzanie wód opadowych z terenu działki gruntowej wraz z zabudowaniami. Kwestię tę traktuje zarówno Prawo budowlane, jak i Prawo wodne, a wymagania w tym zakresie stawiają konkretne przepisy rozporządzeń wykonawczych. Sprawdź szczegóły.

Przepisy prawa budowlanego koncentrują się w omawianym aspekcie na ochronie obiektu budowlanego w fazie jego eksploatacji. Szczególnie odprowadzanie wód opadowych z dachów obiektów kubaturowych wymaga już na etapie projektu zapewnienia sprawnego systemu, opracowanego zgodnie ze sztuką inżynierską, mając na uwadze bezpieczeństwo użytkowania obiektu. Zapis art. 5 Prawa budowlanego z wyszczególnieniem literalnie wód opadowych brzmi następująco: „Obiekt budowlany należy budować w sposób zapewniający m.in. bezpieczeństwo jego użytkowania, jak też przy spełnieniu wymagań dotyczących usuwania ścieków i wód opadowych”. Konkretne wymagania w tym zakresie zostały sformułowane w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. 

Z artykułu dowiesz się:
  • Czy odprowadzanie strumienia wód opadowych wymaga pozwolenia wodnoprawnego?
  • Czym są wody opadowe i wody roztopowe?

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma