PYTANIE CZYTELNIKA: Czy budowa na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią jest dopuszczalna? Czy mogę uzyskać zwolnienie od zakazu budowy na terenie zalewowym?
Na podstawie art. 390 ust. 1 ustawy Prawo wodne uzyskania pozwolenia wodnoprawnego wymagają inwestycje związane m.in. z lokalizowaniem na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią nowych przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz nowych obiektów budowlanych.
W związku z powyższym lokalizacja i budowa obiektów na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, w którym organ określi wymagania oraz warunki dla planowanej budowy, o których mowa w rozporządzeniu ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz ministra inwestycji i rozwoju z 24 stycznia 2019 r. w sprawie zakresu wymagań oraz warunków dla planowanej zabudowy oraz planowanego zagospodarowania terenów położonych na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią oraz sposobu ich ustalania.
Do pojenia zwierząt czy zabiegów agrotechnicznych rolnicy bardzo często wykorzystują wodę pochodzącą z własnego ujęcia wód podziemnych. Jeśli dobowy pobór wody przekracza 5 m
3
/dobę, wówczas taki pobór wymaga uregulowania stanu formalno-prawnego, tzn. uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Co dokładnie musisz zrobić?
W prawie polskim wyróżnia się trzy typy korzystania z wód, które wiążą się z różnymi obowiązkami:
powszechne korzystanie z wód – przysługuje każdemu i polega na zaspokajaniu potrzeb osobistych, gospodarstwa domowego lub rolnego, bez stosowania specjalnych urządzeń technicznych, a także do wypoczynku, uprawiania turystyki, sportów wodnych oraz, na zasadach określonych w przepisach odrębnych, amatorskiego połowu ryb;
zwykłe korzystanie z wód – służy zaspokojeniu potrzeb własnego gospodarstwa domowego lub własnego gospodarstwa rolnego. Obejmuje:
pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych w ilości średniorocznie nieprzekraczającej 5 m3/d;
wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi w ilości nieprzekraczającej łącznie 5 m3/d;
szczególne korzystanie z wód – wykraczające poza ww. rodzaje korzystania z wód i obejmuje m.in.:
odwadnianie gruntów i upraw;
użytkowanie wody znajdującej się w stawach i rowach;
korzystanie z wód do nawadniania gruntów lub upraw, a także na potrzeby działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, w ilości większej niż średniorocznie 5 m3/d;
rolnicze wykorzystanie ścieków, jeżeli ich łączna ilość jest większa niż 5 m3/d.
Jeśli dobowy pobór wody przekracza 5 m3/dobę, wówczas taki pobór wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
Wykonanie studni głębinowej nie wymaga ani uzyskania pozwolenia na budowę, ani dokonania zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Ale inwestycja ta może wymagać uzyskania pozwolenia wodnoprawnego lub sporządzenia projektu robót geologicznych. Warto sprawdzić, kiedy jest to konieczne.
Chociaż podziemne ujęcia wód śródlądowych są zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę oraz dokonania zgłoszenia, jak najbardziej podlegają regulacjom Prawa budowlanego i aktów wykonawczych do tej ustawy. Do studni odnosi się bowiem rozdział 6 działu II rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Zgodnie z § 31 ust. 1 ww. rozporządzenia odległość studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, niewymagającej, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony ujęć i źródeł wodnych, ustanowienia strefy ochronnej, powinna wynosić – licząc od osi studni – co najmniej:
Jednym z wielu obowiązków właściciela nieruchomości jest jej odwodnienie, czyli odprowadzanie wód opadowych z terenu działki gruntowej wraz z zabudowaniami. Kwestię tę traktuje zarówno Prawo budowlane, jak i Prawo wodne, a wymagania w tym zakresie stawiają konkretne przepisy rozporządzeń wykonawczych. Sprawdź szczegóły.
Przepisy prawa budowlanego koncentrują się w omawianym aspekcie na ochronie obiektu budowlanego w fazie jego eksploatacji. Szczególnie odprowadzanie wód opadowych z dachów obiektów kubaturowych wymaga już na etapie projektu zapewnienia sprawnego systemu, opracowanego zgodnie ze sztuką inżynierską, mając na uwadze bezpieczeństwo użytkowania obiektu. Zapis art. 5 Prawa budowlanego z wyszczególnieniem literalnie wód opadowych brzmi następująco: „Obiekt budowlany należy budować w sposób zapewniający m.in. bezpieczeństwo jego użytkowania, jak też przy spełnieniu wymagań dotyczących usuwania ścieków i wód opadowych”. Konkretne wymagania w tym zakresie zostały sformułowane w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
PYTANIE CZYTELNIKA: Jestem zainteresowany wykopaniem stawu u siebie na działce. Czy można pozyskać jakieś dofinansowanie na tego typu inwestycję? Jakie trzeba spełnić warunki formalne oraz czy potrzebne są jakieś zezwolenia?
Kompletowanie dokumentów należy rozpocząć od wizyty we właściwym urzędzie gminy, ponieważ niezbędne jest sprawdzenie, czy dla działki, na której planujemy wykopać staw, został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp). Trzeba przy tym zaznaczyć, jakiego typu ma być to zbiornik: rekreacyjny, retencyjny czy hodowlany. Jeśli mpzp został sporządzony – inwestycja będzie mogła być zrealizowana, jeżeli nie – należy wystąpić o zmianę ustaleń planu, co niestety może się okazać procedurą kosztowną oraz czasochłonną.
Wykopanie stawu na działce o powierzchni do 1 ha oraz głębokości do 3 m nie wymaga uzyskania pozwolenia, a jedynie zgłoszenia wodnoprawnego, do którego należy dołączyć mapkę z jego usytuowaniem.