Formalności przy budowie studni

Tomasz Kaler

3 listopada 2023

Formalności przy budowie studni głębinowej

Wykonanie studni głębinowej nie wymaga ani uzyskania pozwolenia na budowę, ani dokonania zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Ale inwestycja ta może wymagać uzyskania pozwolenia wodnoprawnego lub sporządzenia projektu robót geologicznych. Warto sprawdzić, kiedy jest to konieczne.

Chociaż podziemne ujęcia wód śródlądowych są zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę oraz dokonania zgłoszenia, jak najbardziej podlegają regulacjom Prawa budowlanego i aktów wykonawczych do tej ustawy. Do studni odnosi się bowiem rozdział 6 działu II rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Zgodnie z § 31 ust. 1 ww. rozporządzenia odległość studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, niewymagającej, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony ujęć i źródeł wodnych, ustanowienia strefy ochronnej, powinna wynosić – licząc od osi studni – co najmniej:

Z artykułu dowiesz się:
  • Kiedy do budowy studni potrzebne będzie pozwolenie wodnoprawne?
  • Czy wykonanie studni głębinowej to robota geologiczna?

Pełna treść dostępna dla zalogowanych użytkowników.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Aby zobaczyć całą treść, załóż konto testowe lub zaloguj się.

  • Praktyczne porady ekspertów prawa rolnego, cywilnego, podatkowego
  • Fachowe informacje dotyczące upraw i hodowli zwierząt
  • Informacje o ważnych terminach
Słowa kluczowe:
prawo wodnestudnia
Tomasz Kaler
Tomasz Kaler
specjalista ds. ochrony środowiska. Absolwent prawa specjalizujący się w prawie ochrony środowiska, zamówień publicznych oraz obsługi prawnej projektów unijnych; specjalista do spraw zamówień publicznych w Zakładzie Unieszkodliwiana Odpadów Promieniotwórczych; autor publikacji i szkoleń z dziedziny prawa środowiskowego

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma