PYTANIE CZYTELNIKA: W związku w powodzią na południu kraju zacząłem się zastanawiać, czy trzeba wystąpić o pozwolenie wodnoprawne w przypadku budowy altany na terenie zalewowym. Chciałbym mieć taką budowle na terenie zalewowym. Jakie decyzje należy uzyskać? Kto będzie stroną postępowania i jak powinna przebiegać cała procedura?
W przypadku planowanej budowy na terenie zalewowym stroną postępowania w sprawach dotyczących pozwoleń wodnoprawnych jest:
Natomiast ścieżkę postępowania administracyjnego opisuję dalej.
Jeżeli dla danego terenu nie uchwalono planu miejscowego, należy wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i uzgodnić ją z właściwym organem Wód Polskich w zakresie dotyczącym zabudowy i zagospodarowania terenu położonego na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią.
Czytaj więcej:
Zgodnie z art. 166 Prawa wodnego miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz decyzja o warunkach zabudowy, wymagają uzgodnienia z Wodami Polskimi. Na terenie zalewowym budowa jakiegokolwiek obiektu wymagającego decyzji organów administracyjnych wymaga również zgody Wód Polskich. Jeżeli Wody Polskie negatywnie zaopiniują wniosek, również administracja lokalna nie wyda zgody na budowę.
Wody Polskie w trakcie uzgodnień wniosków o wydanie decyzji o warunkach zabudowy muszą uwzględnić:
prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi,
poziom zagrożenia powodziowego,
proponowaną zabudowę i zagospodarowanie terenu położonego na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią, a także jego
aktualne zagospodarowanie i dotychczasowe przeznaczenie.
W przypadku decyzji odmownej można się odwoływać do Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.
Zgodnie z art. 16 pkt 34 ustawy Prawo wodne, obszary szczególnego zagrożenia powodzią stanowią:
obszary, na których prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi jest średnie i wynosi 1%;
obszary, na których prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi jest wysokie i wynosi 10%;
obszary między linią brzegu a wałem przeciwpowodziowym lub naturalnym wysokim brzegiem, w który wbudowano wał przeciwpowodziowy, a także wyspy i przymuliska (o których mowa w art. 224 ww. ustawy), stanowiące działki ewidencyjne;
pas techniczny.
W myśl art. 166 ust. 10 ustawy Prawo wodne, uzgodnienia m.in. projektu decyzji o warunkach zabudowy odmawia się, jeżeli planowana zabudowa lub planowane zagospodarowanie terenu położonego na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią:
naruszają ustalenia planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza,
naruszają ustalenia planu zarządzania ryzykiem powodziowym,
stanowią zagrożenie dla ochrony zdrowia ludzi, środowiska i dóbr kultury wpisanych do rejestru zabytków,
naruszają funkcjonowanie infrastruktury krytycznej w rozumieniu przepisów ustawy z 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym,
utrudniają zarządzanie ryzykiem powodziowym.