Budowa na terenie zalewowym – czy jest dozwolona

Marta Leśniczuk

9 września 2024

Budowa na terenie zalewowym – czy jest dozwolona

PYTANIE CZYTELNIKA: Czy budowa na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią jest dopuszczalna? Czy mogę uzyskać zwolnienie od zakazu budowy na terenie zalewowym?

Na podstawie art. 390 ust. 1 ustawy Prawo wodne uzyskania pozwolenia wodnoprawnego wymagają inwestycje związane m.in. z lokalizowaniem na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią nowych przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz nowych obiektów budowlanych.

W związku z powyższym lokalizacja i budowa obiektów na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, w którym organ określi wymagania oraz warunki dla planowanej budowy, o których mowa w rozporządzeniu ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz ministra inwestycji i rozwoju z 24 stycznia 2019 r. w sprawie zakresu wymagań oraz warunków dla planowanej zabudowy oraz planowanego zagospodarowania terenów położonych na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią oraz sposobu ich ustalania.

Na podstawie art. 390 ust. 1 ustawy Prawo wodne uzyskania pozwolenia wodnoprawnego wymagają inwestycje związane z:
  • wykonaniem urządzeń wodnych;
  • regulacją wód, zabudową potoków górskich oraz kształtowaniem nowych koryt cieków naturalnych;
  • zmianą ukształtowania terenu na gruntach przylegających do wód, mającą wpływ na warunki przepływu wód;
  • prowadzeniem przez wody powierzchniowe płynące oraz przez wały przeciwpowodziowe obiektów mostowych, rurociągów, przewodów w rurociągach osłonowych lub przepustów;
  • prowadzeniem przez śródlądowe drogi wodne oraz przez wały przeciwpowodziowe napowietrznych linii energetycznych i telekomunikacyjnych;
  • lokalizowaniem na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią:
    • nowych przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko,
    • nowych obiektów budowlanych.

Przepis art. 77 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy Prawo wodne zabrania gromadzenia ścieków na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią. Jeśli więc budowa obiektu wiąże się z gromadzeniem ścieków, zakład będzie musiał uzyskać decyzję, o której mowa w art. 77 ust. 3 ustawy Prawo wodne, zwalniającą z ww. zakazu. Decyzję wydaje właściwy dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej PGW Wody Polskie.

Jednakże jeśli inwestycja należy do katalogu przedsięwzięć wymienionych w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, inwestor będzie musiał jeszcze uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.

Zgodnie z art. 24 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym uzgodnienia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z dyrektorem regionalnego zarządu gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w zakresie dotyczącym zabudowy i zagospodarowania terenu położonego na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią dokonuje się w drodze decyzji, o której mowa w art. 166 ust. 5 ustawy Prawo wodne. Procedura uzgodnieniowa zastępuje obowiązujące dotychczas zakazy na obszarach znajdujących się na terenach szczególnego zagrożenia powodzią.

Przedsiębiorca może uzyskać zwolnienie właściwego organu Wód Polskich od zakazu budowy w terenie zalewowym, jeżeli nie spowoduje to zagrożenia dla jakości wód w przypadku wystąpienia powodzi, zgodnie z art. 77 ust. 3 ustawy Prawo wodne. W decyzji zostaną określone warunki niezbędne dla ochrony jakości wód.

  • ustawa z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1478 ze zm.),
  • rozporządzenie ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej z 28 czerwca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, których wprowadzanie w ściekach przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego (Dz.U. z 2019 r. poz. 1220).
Marta Leśniczuk
specjalista ds. ochrony środowiska, absolwentka Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania jakością powietrza w JST, specjalista z 15-letnim stażem na stanowisku inspektora ochrony środowiska

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma