PYTANIE CZYTELNIKA: Czy budowa na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią jest dopuszczalna? Czy mogę uzyskać zwolnienie od zakazu budowy na terenie zalewowym?
Na podstawie art. 390 ust. 1 ustawy Prawo wodne uzyskania pozwolenia wodnoprawnego wymagają inwestycje związane m.in. z lokalizowaniem na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią nowych przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz nowych obiektów budowlanych.
W związku z powyższym lokalizacja i budowa obiektów na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, w którym organ określi wymagania oraz warunki dla planowanej budowy, o których mowa w rozporządzeniu ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz ministra inwestycji i rozwoju z 24 stycznia 2019 r. w sprawie zakresu wymagań oraz warunków dla planowanej zabudowy oraz planowanego zagospodarowania terenów położonych na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią oraz sposobu ich ustalania.
Do pojenia zwierząt czy zabiegów agrotechnicznych rolnicy bardzo często wykorzystują wodę pochodzącą z własnego ujęcia wód podziemnych. Jeśli dobowy pobór wody przekracza 5 m
3
/dobę, wówczas taki pobór wymaga uregulowania stanu formalno-prawnego, tzn. uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Co dokładnie musisz zrobić?
W prawie polskim wyróżnia się trzy typy korzystania z wód, które wiążą się z różnymi obowiązkami:
powszechne korzystanie z wód – przysługuje każdemu i polega na zaspokajaniu potrzeb osobistych, gospodarstwa domowego lub rolnego, bez stosowania specjalnych urządzeń technicznych, a także do wypoczynku, uprawiania turystyki, sportów wodnych oraz, na zasadach określonych w przepisach odrębnych, amatorskiego połowu ryb;
zwykłe korzystanie z wód – służy zaspokojeniu potrzeb własnego gospodarstwa domowego lub własnego gospodarstwa rolnego. Obejmuje:
pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych w ilości średniorocznie nieprzekraczającej 5 m3/d;
wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi w ilości nieprzekraczającej łącznie 5 m3/d;
szczególne korzystanie z wód – wykraczające poza ww. rodzaje korzystania z wód i obejmuje m.in.:
odwadnianie gruntów i upraw;
użytkowanie wody znajdującej się w stawach i rowach;
korzystanie z wód do nawadniania gruntów lub upraw, a także na potrzeby działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, w ilości większej niż średniorocznie 5 m3/d;
rolnicze wykorzystanie ścieków, jeżeli ich łączna ilość jest większa niż 5 m3/d.
Jeśli dobowy pobór wody przekracza 5 m3/dobę, wówczas taki pobór wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
Nie wszystkie prace i działania wymagają uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Czasami wystarczy samo zgłoszenie. Ustawa z 20 lipca 2017 r. – Prawo Wodne precyzyjnie to reguluje. Na jakie działania nie jest zatem wymagane uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego?