PYTANIE CZYTELNIKA: W gospodarstwie rolnym prowadzony jest chów świń. W trakcie procesu wytwarzana jest gnojowica, która następnie wykorzystywana jest na polu pod uprawy. Czy trzeba na ten proces uzyskać pozwolenie wodnoprawne? Czy jest to traktowane jako nawóz czy ścieki? Czym jest gnojowica?
Gnojowica jest nawozem naturalnym i nie podlega pod przepisy ustawy – Prawo wodne pod warunkiem, że stosowana jest zgodnie z wymogami określonymi w ustawie o nawozach i nawożeniu oraz aktach wykonawczych. Jeżeli więc wykorzystywana jest rolniczo, to nie trzeba uzyskiwać pozwolenia wodnoprawnego.
Zgodnie z art. 16 pkt 61 ustawy – Prawo wodne ściekami są m.in. ciekłe odchody zwierzęce, z wyjątkiem gnojówki i gnojowicy przeznaczonych do rolniczego wykorzystania w sposób i na zasadach określonych w przepisach działu III rozdziału 4 oraz w przepisach ustawy z 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu (Dz. U. z 2023 r. poz. 569).
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o nawozach i nawożeniu nawozami naturalnymi są:
obornik, gnojówkę i gnojowicę,
pochodzące od zwierząt gospodarskich, w rozumieniu przepisów o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, odchody, z wyjątkiem odchodów pszczół, bez dodatków innych substancji,
guano
– przeznaczone do rolniczego wykorzystania.