Korzyści finansowe z budowy biogazowni rolniczych

Mariusz Olech

22 maja 2024

Korzyści finansowe z budowy biogazowni rolniczych

Za korzystaniem z biogazowni rolniczych przemawiają nie tylko argumenty związane z ochroną środowiska naturalnego, ale również rachunek ekonomiczny – zwłaszcza w czasach rosnących cen energii. Dostrzegł to ustawodawca, który wdrożył rozwiązania prawne premiujące budowę i korzystanie z tego rodzaju obiektów przez rolników. Sprawdź szczegóły.

Budowa biogazowni rolniczych na terenach wiejskich i jej późniejsza eksploatacja mają być znacznie prostsze niż dotychczas. Ułatwienia w tym zakresie wprowadziła bowiem ustawa z 13 lipca 2023 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu (Dz.U. poz. 1597). Większość jej przepisów weszła w życie już 11 września 2023 r.

Dzięki nowym regulacjom ma zostać uproszczony proces wydawania pozwoleń dotyczących budowy tego rodzaju obiektów, a także ich przyłączania do sieci przez przedsiębiorstwa zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej. Temu celowi ma również służyć zwolnienie z obowiązku zmiany przeznaczenia gruntów oraz ich wyłączenia dla biogazowni rolniczych lokalizowanych w gospodarstwach rolnych (na powierzchni nie większej niż 1 ha). Ustawa umożliwia także lokalizowanie takich biogazowni na gruntach należących do zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego. Zawiera również regulacje ułatwiające zagospodarowanie substratu. Jako tego rodzaju substratu do wytwarzania biogazu rolniczego, energii elektrycznej z biogazu rolniczego czy ciepła z niego dopuszcza się wykorzystywanie m.in.:

  • produktów rolnych oraz

  • produktów ubocznych rolnictwa (np. odchodów zwierzęcych), a także

  • produktów i odpadów z przetwórstwa produktów pochodzenia rolniczego, w tym z przetwórstwa i produkcji żywności, pochodzących z zakładów przemysłowych.

Z artykułu dowiesz się:
  • Czy produkcja biogazu to działalność rolnicza?
  • Jaka ulga inwestycyjna w podatku rolnym dotyczy biogazowni rolniczych?

Pełna treść dostępna dla zalogowanych użytkowników.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Aby zobaczyć całą treść, załóż konto testowe lub zaloguj się.

  • Praktyczne porady ekspertów prawa rolnego, cywilnego, podatkowego
  • Fachowe informacje dotyczące upraw i hodowli zwierząt
  • Informacje o ważnych terminach
Słowa kluczowe:
biogazowniabioodpady
Mariusz Olech
Mariusz Olech
prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków i prawa pracy

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma