Jak obliczyć wysokość opłaty za wodę pobraną ze studni

Marta Leśniczuk

3 marca 2023

oplata za wode ze studni

PYTANIE CZYTELNIKA: Na potrzeby dbania o zieleń pobieramy wodę ze studni. Mamy pozwolenie wodnoprawne na pobór wód do celów innych niż spożywcze. Jesteśmy zobowiązani do uiszczania opłaty za pobraną wodę. Jak wyliczyć jej wysokość? Jaka jest stawka za 1 m 3 pobranej ze studni wody?

Woda pobierana ze studni głębinowej jest darmowa w przypadku zwykłego korzystania ze środowiska. Wody Polskie pobierają natomiast opłatę (w formie opłaty stałej) za pobór wód podziemnych od podmiotów, które wybudowały studnie na podstawie pozwolenia wodnoprawnego i korzystają ze środowiska w sposób szczególny.

Prowadzący działalność nie może korzystać z wody bez pozwolenia wodnoprawnego, jeśli miałaby ona być wykorzystywana na potrzeby działalności gospodarczej, a z wody podziemnej do nawadniania gruntów i upraw za pomocą deszczowni. Ten sposób korzystania nie stanowi zwykłego korzystania z wód, tak jak korzystanie z wody w ilości przekraczającej 5 m3 na dobę.

Jak wyliczyć opłatę 

Do wyliczenia opłaty z tytułu poboru wód stosujemy:

  • odpowiednie jednostkowe stawki opłat obowiązujące w danym roku rozliczeniowym;

  • współczynniki różnicujące zależne od jakości ujmowanej wody określonej sposobem uzdatniania (wody podziemne i powierzchniowe);

  • współczynniki różnicujące zależne od części obszaru kraju oraz dostępności zasobów wody (wody powierzchniowe).

W celu ustalenia wysokości opłaty za pobór wody podziemnej należy przygotować informacje o:

  • ilości pobranej wody w półroczu lub w roku z danego ujęcia,

  • celu zużycia wody,

  • procesu uzdatniania, jakim poddawana jest pobrana woda,

  • pozwoleniu wodnoprawnym lub brak obowiązku jego posiadania (przy poborze wody powierzchniowej należy dodatkowo określić obszar działania regionalnych zarządów gospodarki wodnej).

Naliczenie opłaty za pobór wody podziemnej odbywa się za pomocą wzoru:

Opłata = V × S × W

gdzie:

V – ilość wody pobranej w półroczu lub roku [m3];

S – jednostkowa stawka opłaty[zł/m3];

W – współczynnik różnicujący zależny od sposobu uzdatniania wody.

Uwaga: Współczynnik różnicujący dla wody podziemnej wyniesie przykładowo 2, jeżeli woda nie podlega żadnym procesom uzdatniania lub wyłącznie dezynfekcji lub demineralizacji, a 0,3, gdy woda podlega procesom usuwania azotanów lub metali ciężkich.

Dla wody powierzchniowej naliczenie opłaty będzie identyczne, dodatkowo jednak pomnożone przez R – współczynnik różnicujący dla danego obszaru kraju.

Przykładowe wyliczenie opłaty 

Podmiot na terenie RZGW Poznań (współczynnik różnicujący 1,1) posiadający pozwolenie wodnoprawne na pobór wody powierzchniowej pobrał ją w ilości 2500 m3 na inne cele i poddawał uzdatnianiu przez cedzenie na sitach. Wyliczenie opłaty: 2500 m3 × 0,057 zł/m3 × 2,8 × 1,1 = 438,90 zł.

rozporządzenie Rady Ministrów z 22 grudnia 2017 r. w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 2438).
Słowa kluczowe:
prawo wodnestudnia
Marta Leśniczuk
specjalista ds. ochrony środowiska, absolwentka Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania jakością powietrza w JST, specjalista z 15-letnim stażem na stanowisku inspektora ochrony środowiska

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma