Opłaty za usługi wodne w rolnictwie

Karolina Szewczyk-Cieślik

17 maja 2024

Jak obliczyć opłatę stałą za pobór wody

Rolnicy, którzy pobierają wodę na cele gospodarstwa rolnego z własnego ujęcia wód podziemnych lub powierzchniowych (co wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego), są zobowiązani do ponoszenia opłat zmiennych i stałych za usługi wodne. Na czym one polegają? Gdzie się je przedkłada? Jak je naliczać?

Zgodnie z art. 270 ustawy Prawo wodne opłata za usługi wodne za pobór wód składa się z opłaty stałej oraz opłaty zmiennej uzależnionej od ilości wód pobranych. Opłaty stałej nie ponosi się za pobór wód do celów:

  • rolniczych lub leśnych na potrzeby nawadniania gruntów i upraw,

  • chowu i hodowli ryb,

  • elektrowni wodnych,

  • ochrony przyrody w lasach lub ochrony przeciwpożarowej lasu.

Wysokość opłaty za usługi wodne zależy odpowiednio od ilości pobranej wody oraz od tego, czy pobrano wodę powierzchniową czy wodę podziemną, przeznaczenia wody, jej średniego niskiego przepływu z wielolecia (SNQ), przy czym wielolecie obejmuje co najmniej 20 lat hydrologicznych, oraz dostępnych zasobów wód podziemnych.

Opłata stała

Zgodnie z art. 271 ust. 1 ustawy Prawo wodne wysokość opłaty stałej m.in. za pobór wód podziemnych lub powierzchniowych ustalają Wody Polskie, a następnie przekazują tę informację zainteresowanemu podmiotowi. Wysokość opłaty stałej za pobór wód podziemnych ustala się jako iloczyn:

jednostkowa stawka opłaty × czas wyrażony w dniach × maksymalna ilości wody podziemnej w m3/s, która może być pobrana na podstawie pozwolenia wodnoprawnego

Wysokość opłaty stałej za pobór wód powierzchniowych ustala się jako iloczyn:

jednostkowa stawka opłaty × czas wyrażony w dniach × maksymalna ilości wody powierzchniowej w m3/s, która może być pobrana na podstawie pozwolenia wodnoprawnego

Podmiot obowiązany do ponoszenia opłat za usługi wodne wnosi opłatę stałą na rachunek bankowy Wód Polskich w czterech równych ratach kwartalnych, nie później niż do końca miesiąca następującego po upływie każdego kwartału.

Opłata zmienna

Opłatę zmienną naliczają również Wody Polskie, a następnie przekazują informację stronom zainteresowanym. Wysokość opłaty zmiennej za pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych ustala się jako iloczyn:

jednostkowa stawki opłaty × ilości pobranych wód podziemnych/powierzchniowych w m3

Ustalenie ilości pobranych wód podziemnych lub wód powierzchniowych lub ilości ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi odbywa się na podstawie odczytu wskazań przyrządów pomiarowych lub na podstawie danych z systemów pomiarowych.

Oświadczenia o pobranych wodach

Zgodnie z art. 552 ust. 2 – 2b ustawy Prawo wodne, podmioty obowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne są obowiązane składać oświadczenia w terminie 30 dni od dnia, w którym upływa dzień przypadający na koniec każdego kwartału.

W celu ustalenia wysokości opłaty za pobór wód: oświadczenia powinny zawierać ilość pobranych wód podziemnych lub powierzchniowych wyrażoną w m3 przy czym, jeżeli podmiot zobowiązany do ponoszenia opłat za usługi wodne pobiera wody podziemne lub wody powierzchniowe do różnych celów lub potrzeb – w oświadczeniu powinien znaleźć się podział na te cele lub te potrzeby.

Wszystkie niezbędne oświadczenia do przedkładania informacji o ilości pobranych wód można znaleźć na stronie internetowej Wód Polskich.

ustawa z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 2625).
Karolina Szewczyk-Cieślik
Karolina Szewczyk-Cieślik
specjalista ds. ochrony środowiska, właścicielka firmy zajmującej się doradztwem ekologicznym. Absolwentka Politechniki Koszalińskiej Wydz. Budownictwa i Inżynierii Środowiska oraz Uniwersytetu Gdańskiego Wydz. Prawa i Administracji. Specjalista ds. ochrony środowiska

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma