Ze względu na późne siewy pszenicy ozimej wielu rolników nie wykonało jeszcze jesiennych zabiegów herbicydowych. Eksperci podkreślają, że są one dużo bardziej skuteczne niż wiosenne odchwaszczanie, często utrudnione ze względu na warunki pogodowe i trakcyjne. Dlatego plantatorzy powinni dołożyć starań, żeby zdążyć z aplikacją herbicydów, zanim zapanuje zimowa aura. W prognozach pogody na najbliższe dni zapowiadane jest ocieplenie. Temperatury ok. 8–10 st. C to idealne warunki, aby zadziałały substancje aktywne zwalczające chwasty.
Ekologiczne preparaty są znacznie tańsze i bezpieczniejsze dla ludzi oraz dla środowiska niż chemiczne środki ochrony roślin. Na ogół ich przygotowanie nie jest skomplikowane. Zaletą naturalnych preparatów jest też ich stosunkowo szybkie rozkładanie i brak kumulowania szkodliwych pozostałości w glebie i w roślinach.
Ochrona roślin metodami ekologicznymi nie należy do łatwych. Wymaga bowiem dobrej znajomości procesów biologicznych i chemicznych przebiegających w środowisku i w żywych organizmach. Ważne jest też poznanie współzależności między organizmami żywymi i poszanowanie dla odwiecznych praw natury. Jakie są proste sposoby zapobiegania chorobom grzybowym metodami nie chemicznymi?
Zalecenia dla ogrodników, którzy chcą uzyskać piękne i zdrowe rośliny uprawiane w sposób ekologiczny polegają na tym, aby pamiętać, że rośliny potrzebują do wzrostu i rozwoju powietrza, światła i wody. Niby nic prostszego. Należy zadbać zatem o odpowiednią strukturę gleby. Rośliny można wysiewać lub wysadzać na każdej ziemi, ale trzeba pamiętać, żeby ją ekologicznie uprawiać i pielęgnować. O pewnych zasadach trzeba bezwzględnie pamiętać.
To dziś, w dobie intensywnego rolnictwa trudny do osiągnięcia cel. Niemniej jednak, jeden z najważniejszych.
Naturalne rozwiązania, takie jak nawozy i biostymulatory, przyczyniają się do poprawy odporności roślin na choroby i szkodniki. Mikroelementy zawarte w nowoczesnych produktach nawozowych mają też wpływ na jakość przyszłych plonów. Do składników o dobroczynnym oddziaływaniu na warzywa należą miedź i krzem. Co trzeba o nich wiedzieć i jak je stosować?
Podstawowymi sposobami zwalczania chwastów w uprawie ekologicznej są odpowiednie zabiegi uprawowe i mechaniczne zabiegi prostymi urządzeniami rolniczymi. Istotne znaczenie ma też zastosowanie ekologicznych środków na chwasty. Jakich dokładnie?
Zrównoważone rolnictwo powinno stawiać na sprawdzone rozwiązania, dzięki którym można zwiększyć jakość upraw oraz poprawić żyzność gleby. Produkty biologiczne dla rolnictwa dzielą się na kilka odrębnych kategorii, do których m.in. zalicza się różne typy nawozów. W niniejszym artykule przedstawiamy rozwiązania wdrażane przez naszą firmę, dzięki którym można realnie wpłynąć na ulepszenie potencjału gleb oraz upraw. Wskazujemy, jakie nawozy biologiczne, organiczne i mineralne stanowią znakomite źródło energii i cennych minerałów, niezbędnych do prawidłowego wzrostu roślin.
Rzepak ozimy jest gatunkiem, który wytwarza bujną masę liściową w okresie jesiennym, a tym bardziej wiosennym. Potrzebuje do tego dużych ilości makroskładników, które są aplikowane w postaci nawozów mineralnych lub organicznych oraz mikroskładników, które są dostarczane w głównej mierze w zabiegach dolistnych. Na jakie mikroelementy zwrócić uwagę oraz ile ich zastosować, aby rośliny nie odczuwały niedoborów i mogły optymalnie rosnąć w okresie jesiennym? Odpowiedź znajduje się niżej.
Nawet prawidłowo prowadzone plantacje zbóż są zagrożone wyleganiem. Jeżeli w okresie dożniwnym wystąpią niekorzystne zjawiska pogodowe, takie jak intensywne deszcze czy silny wiatr, nie ma już sposobu, by zabezpieczyć rośliny i uniknąć strat plonu. Jedynym rozwiązaniem jest wykonanie wcześniej odpowiedniego zabiegu regulacji zbóż. Pozwoli on na utrzymanie stojącego łanu aż do żniw. Kiedy wykonać pierwsze zabiegi?
Rolnictwo ekologiczne jest najbardziej przyjazną dla środowiska metodą produkcji rolnej. Nie używa się nawozów sztucznych (z wyjątkiem nawozów zawierających wyłącznie mikroskładniki) ani pestycydów pochodzących z syntezy chemicznej. Uzyskanie wysokich plonów w uprawie ekologicznej jest możliwe przy zapewnieniu maksymalnej żyzności gleby. Co jest zabronione w uprawie eko? Jakich nawozów można używać?
Zwiększaniu zawartości materii organicznej w glebie, a tym samym poprawie dostępności składników odżywczych dla roślin sprzyjają:
właściwy płodozmian,
stosowanie kompostów,
stosowanie nawozów zielonych oraz naturalnych dopuszczonych do upraw ekologicznych, a także
zachowanie właściwego odczynu gleby.
Kiedy obornik, gnojówka czy kompost nie wystarczają
Podstawowym źródłem składników pokarmowych w ekologicznej produkcji roślinnej są nawozy naturalne i organiczne powstające w gospodarstwie – obornik, gnojówka czy kompost. Nie zawsze jednak wymienione zabiegi zapewniają dostateczną żyzność gleby.
Dozwolone jest wówczas użycie nawozu lub środka poprawiającego jej właściwości. Może być wytworzony m.in. z:
Ważną rolę w uprawie ekologicznej odgrywają:
rośliny motylkowe, które wzbogacają glebę w azot,
okrywanie powierzchni gleby roślinnością przez jak najdłuższy okres roku (ochrona przez erozją),
głębokie spulchnianie,
płytkie odwracanie.
Nawożenie mineralne powinno co najmniej rekompensować odpływ składnika w plonach roślin uprawnych. Zawartość potasu w glebie utrzymuje się wówczas na stałym poziomie. Warto dbać o właściwy poziom nawożenie potasem, ponieważ skutki jego niedoboru mogą okazać się bardzo poważne.
Potas jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych roślin, decydujących o ich wzroście, rozwoju i plonowaniu. Ilości potasu pobieranego przez rośliny są podobne, a nawet większe niż azotu. Potas uczestniczy i jest niezastąpiony w wielu procesach życiowych. Dlatego warto zadbać o odpowiednie nawożenie środkami zawierającymi potas.
Nawozy mają najwyższą plonotwórczą efektywność spośród wszystkich czynników wpływających na intensyfikację produkcji rolnej. W Polsce wynosi ona od 30 do 60% całości przyrostu plonów roślin. Żeby rośliny dobrze rosły, trzeba nawozić glebę. Nawożenie najlepiej przeprowadzić wiosną. Do wyboru mamy m.in. nawozy mineralne, nawozy organiczne, nawozy zielone. Które wybrać? W tym artykule podpowiadamy jak stosować płynne nawozy.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.