Cebula wielopiętrowa ( Allium cepa L.var proliferum ) nazywana jest cebulą drzewiastą, piętrową, pienną, rogatą, żyworodną, szczytową, a także egipską cebulą wędrującą. Jej pochodzenie nie jest znane. Ma bardzo charakterystyczny wygląd. W Polsce jest warzywem cebulowym prawie nieznanym. Amatorsko też jest jeszcze rzadko uprawiana. To roślina wieloletnia, której szczypior pojawia się już bardzo wczesną wiosną. Liście cebuli egipskiej są słodkawe i bardzo smaczne. Jak uprawiać to warzywo?
Cebula wielopiętrowa to ciekawy, wieloletni gatunek mało rozpowszechniony w uprawie. Warto rozpropagować jej uprawę nie tylko z powodu walorów odżywczych i uprawowych, ale także ozdobnych. Może być ciekawym elementem ozdobnym w ogrodzie. Cebulę warto uprawiać na działce, nie tylko ze względu na oryginalny wygląd, ale również dlatego, że jest odporna na choroby i rzadko bywa porażana przez szkodniki warzyw cebulowych. Tworzy w glebie gniazdo trochę niekształtnych, drobnych cebulek pokrytych łuską barwy ciemnobrunatnej, ciemnoczerwonej lub fioletowej, których wielkość zmniejsza się wraz z wiekiem rośliny. Szczypior jest gruby, soczysty, ciemnozielony i dorasta nawet do 90 cm.
W czasie okresu wegetacji cebula wytwarza pędy kwiatostanowe, które na szczycie tworzą niepozorne, drobne, białe kwiaty, które nie wytwarzają nasion oraz gniazdo drobnych fioletowych lub ciemnoczerwonych, drobnych, ulistnionych cebulek powietrznych. Zazwyczaj jest ich ok. 5–7 szt., każda o średnicy 1–2 cm, czasami są większe do 4 cm i masie około 8 g. Z tych ulistnionych cebulek powietrznych mogą wyrosnąć nowe, kolejne pędy zakończone na szczycie gniazdem cebulek, które są zazwyczaj drobniejsze i mniej liczne. Może powstać kilka pięter, stąd nazwa tej odmiany cebuli W dobrych warunkach glebowych cebula może wytworzyć trzy, a czasami cztery piętra gniazd. Jednak cebulki z najwyższego gniazda zazwyczaj są bardzo drobne i nie będą dobrym materiałem rozmnożeniowym. Pędy kwiatostanowe z cebulkami dorastają do 1 m wysokości. Żeby się nie pokładały, trzeba je podeprzeć.