Podstawowymi sposobami zwalczania chwastów w uprawie ekologicznej są odpowiednie zabiegi uprawowe i mechaniczne zabiegi prostymi urządzeniami rolniczymi. Istotne znaczenie ma też zastosowanie ekologicznych środków na chwasty. Jakich dokładnie?
Młode chwasty i trawy, które rosną w szparach, pęknięciach betonu lub zagłuszają inne rośliny, skutecznie możemy usunąć, polewając lub spryskując je białym octem spirytusowym.
Zabieg ten będzie najskuteczniejszy, gdy wykonamy go w upalny, a co ważne – w bezwietrzny dzień, powtarzając go przez kilka kolejnych dni. Przy usuwaniu chwastów tą metodą należy zabezpieczyć sąsiednie rośliny przed uszkodzeniem i wypaleniem.
Czytaj więcej:
Usuwanie starszych chwastów tą metodą może natomiast trwać znacznie dłużej, trzeba takie chwasty częściej i przez dłuższy okres spryskiwać octem minimum 10%.
Gdy trafiają się w ogrodzie niechciane dla nas chwasty, z którymi nie możemy sobie poradzić, a bardzo nam przeszkadzają, dobrym i skutecznym sposobem na usunięcie chwastów będzie posypanie ich sodą oczyszczoną. Powinny one w naturalny sposób zniknąć, nie niszcząc pozostałych roślin. Taka prosta metoda jest mniej niebezpieczna dla naszego środowiska niż różne silne chemiczne środki chwastobójcze. Choć nie ulega wątpliwości, że najbardziej ekologicznym i zalecanym w tradycyjnych ogrodach ekologicznych jest zwalczanie chwastów poprzez pielenie.
Zamiast popularnego herbicydu z glifosatem, możemy sięgnąć też po naturalny preparat Antychwast. Jest to środek chwastobójczy typu roundap,ale bez glifosatu. Oparty jest na kwasie pelargonowym. Ma szersze zastosowanie niż ocet, bo można nim usuwać chwasty również pod drzewkami (nie drażni pni drzew, usuwa tylko zielone chwasty).