Z powodu wysokich wymagań cieplnych i długiego okresu wegetacji, papryka w naszych wymaganiach klimatycznych może być uprawiana wyłącznie z rozsady. W tym artykule podpowiadamy, jak to zrobić , aby zapewnić sobie jak najwyższe plony.
Rolnictwo już od kilku lat staje się tą gałęzią gospodarki narodowej, w której poziom innowacyjności stale wzrasta. Postęp technologiczny sprawia, że pojawiają się coraz nowsze systemy, maszyny, czy też całe rozwiązania nie tylko ułatwiające pracę, ale zwłaszcza wpływające na jej precyzyjność i efektywność ekonomiczną. Dotyczy to zarówno produkcji roślinnej, jak i zwierzęcej. Polskie rolnictwo zmierza w kierunku tzw. rolnictwa precyzyjnego, które jeszcze kilka lat temu było pojęciem abstrakcyjnym, a dzisiaj staje się czymś realnym, tym bardziej że jest wdrażane w coraz większej liczbie gospodarstw, zwłaszcza tych średnich i dużych.
Papryka (Capsicum annuum L.) to roślina warzywna z rodziny psiankowatych (Solanaceae) o dużym znaczeniu gospodarczym. Owoce jej są znane i cenione od dawnych lat. Są bardzo bogate w witaminę C oraz są źródłem prowitaminy A. Zawierają witaminy z grupy B, witaminę E, a także gromadzą związki mineralne, głównie żelaza, wapnia, magnezu i potasu. Nic dziwnego, że są warzywem cieszącym się sporym zainteresowaniem konsumentów. Dlatego wielu rolników decyduje się na jej siew. Jak dobrze się do tego przygotować?
Do ozdobnych warzyw dyniowatych można zaliczyć dwa botaniczne gatunki ogórka: Cucumis africanus L. – ogórek afrykański i Cucumis anguria L. – ogórek antylski. Oba gatunki są jadalne. W przeciwieństwie do znanego i popularnego ogórka zwyczajnego (Cucumis sativus L.), ich znaczenie jako roślin jadalnych jest marginalne. Oba gatunki wydają niewielkie, kłujące owoce, które na pierwszy rzut oka nie wzbudzają zaufania i nie zachęcają do jedzenia. Czy słusznie?
Każda roślina wyższa czy to dwu, czy jednoliścienna zawiązuje kwiaty, a potem nasiona, i w ten sposób rozmnaża się generatywnie. Warzywa są roślinami wyższymi. Przypatrzmy się zatem kwiatom roślin warzywnych. Nie wszystkie kwiaty warzyw są okazałe, ale na pewno można się nimi zachwycać i podziwiać. W poprzednim artykule mowa była o kwiatach fasoli wielkokwiatowej i głąbigroszku szkarłatnym, czyli warzyw strączkowych. Poznajmy inne warzywa, które mogą być ozdobą nie tylko naszych ogrodów.
Warzywa, oprócz swojej roli w żywieniu, mogą również być wykorzystywane jako dekoracje nie tylko ogrodów, ale i naszych stołów. Do łask wraca wiele starych gatunków, jak na przykład jarmuż. O czym warto wiedzieć, zanim zdecydujmy się włączyć do upraw siew roślin ozdobnych?
Kopcowanie warzyw to tani i wciąż powszechny sposób długotrwałego przechowywania, szczególnie w małych gospodarstwach, gospodarstwach ekologicznych i w ogródkach działkowych, zwłaszcza warzyw korzeniowych oraz kapusty.
Grzyby z rodzaju Fusarium, obok opisanej w poprzednim numerze magazynu szkodliwości i bezpośredniego wpływu na wysokość i jakość plonu kukurydzy, mają także zdolność do wytwarzania mikotoksyn (ale nie wszystkie gatunki). Są to uboczne produkty przemiany ich materii o działaniu toksycznym na organizmy zwierzęce oraz człowieka.
Bobowate drobnonasienne należą do cennych roślin pastewnych dostarczających wysokobiałkowej paszy objętościowej dla przeżuwaczy. Zbierane we wcześniejszych fazach rozwojowych mogą być źródłem wielu aminokwasów i witamin w żywieniu świń, stosuje się je też w diecie drobiu ze względu na zawartość karotenu barwiącego żółtka jaj i tuszki ptaków. Podawane drobnym zwierzętom futerkowym nadają ładny połysk ich futrom.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.