W ostatnich latach coraz większym zagrożeniem w sadach jabłoniowych jest bawełnica korówka (Eriosoma lanigerum). Ze względu na swój sposób żerowania jest szkodnikiem bardzo trudnym do zwalczania. W tym artykule przeczytasz, jak prawidłowo rozpoznać zagrożenie związane z masowym wystąpieniem bawełnicy korówki w sadzie oraz w jaki sposób skutecznie go ograniczać.
Boćwina to dziś zapomniane warzywo, które dość często jest mylone z botwiną. Na szczęście powoli wraca na nasze stoły i do ogródków. Jest miła dla oka dzięki różnokolorowym ogonkom, które mogą stanowić piękną dekorację rabat kwiatowych. Co więcej, dosyć łatwo się ją uprawia, a w dodatku odwdzięcza nam się wybornym smakiem i ogromnymi zasobami cennych dla zdrowia składników. Takie buraki niewątpliwie warto posiadać w domowym warzywniku i włączyć do uprawy.
Za chwilę żniwa. Ale okres po skoszeniu i zebraniu plonu jest też bardzo ważny. To w końcu najlepszy czas do redukcji ilości nasion chwastów znajdujących się w glebie. Można to zrobić metodami chemicznymi, ale zdecydowanie lepsze efekty osiągniemy, stosując metody mechaniczne – tradycyjne lub uproszczone. Uprawki pożniwne pozwalają w łatwy sposób w znacznym stopniu ograniczyć ich populację. Która metoda jest najlepsza?
W strategii „od pola do stołu” Unia Europejska wyznaczyła bardzo ambitny cel – do 2030 roku co najmniej 25% gruntów rolnych w UE ma spełniać standardy rolnictwa ekologicznego. Rynek żywności ekologicznej ma pozytywny wpływ na różnorodność biologiczną, tworzy miejsca pracy i przyciąga młodych rolników. Segment żywności ekologicznej w Polsce już teraz dynamicznie rośnie. W latach 2011–2018 jego wartość wzrosła w Polsce trzykrotnie i w 2018 roku przekroczyła 1 miliard złotych brutto. Ale to wciąż 20 razy mniej niż w Niemczech. Jak wygląda rynek żywności ekologicznej w Polsce? Jak duży jest potencjał i jak go najlepiej wykorzystać w kontekście ogłoszonej przez UE strategii?
Fuzariozy to ogólne określenie na choroby wywoływane przez grzyby z rodzaju Fusarium. Są to pasożyty roślin, które odżywiają się ich komórkami oraz prowadzą do powstawania różnych objawów chorobowych w zależności od rośliny, na której występują. Zwykle cechą łączącą objawy jest pojaw białawej, różowawej lub czerwonawej pleśni. Grzyby fuzaryjne to jedne z najgroźniejszych patogenów pojawiających się na plantacjach kukurydzy. Odpowiadają za pojaw trzech chorób: zgorzeli siewek, fuzariozy kolb i fuzariozy łodyg, z których dwie ostatnie mają znaczenie ekonomiczne. Jak się przed nimi chronić?
Pytanie: Od kilku lat coraz bardziej dziki niszczą kukurydzę, którą uprawiam na kiszonkę dla krów. Poszukuję jak najskuteczniejszego sposobu pozbycia się dzików. Ostatnio znalazłem ofertę sznurów hukowych. Zachwalano je jako bardzo skuteczne odstraszacze dzików. Czy to rzeczywiście skuteczne narzędzie do ochrony upraw kukurydzy przed dzikami?
W latach 80. XX w. w Polsce brokuł nie miał większego znaczenia gospodarczego. Obecnie jest uważany za warzywo XXI w. – o ogromnym znaczeniu zdrowotnym. Niestety jest dość wrażliwy na suszę, dlatego ważne jest nawadnianie plantacji przy braku opadów. Ale przy uprawie na zbiór jesienny brokuł staje się odporniejszy na suszę i jest głębiej ukorzeniony. Na jakich glebach najlepiej go uprawiać i jak pielęgnować?
Rośliny strączkowe należą do najbardziej obiecujących upraw pod względem zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na żywność i paszę bogatą w białko. Obecnie, ich uprawa w Europie jest niewielka, podczas gdy w europejskim rolnictwie występuje deficyt pasz bogatych w białko, z których największą część zaspokaja importowana soja. Czy polscy rolnicy zaczynają się interesować uprawą soi?
Bez nawozu przyrost roślin jest od 30 do 60% mniejszy. Żeby rośliny dobrze rosły, trzeba nawozić glebę i to najlepiej wiosną. Tylko jaki nawóz wybrać: mineralny, organiczny... W tym artykule podpowiadamy, jak stosować płynne nawozy.
Maj jest okresem intensywnego rozwoju praktyczne wszystkich gatunków szkodników w sadach owocowych. Nie jest możliwe dokładne opisanie biologii, szkodliwości i zwalczania poszczególnych gatunków w jednym artykule, dlatego w tym numerze postanowiliśmy skupić się na mszycach, które stanowią w ostatnich latach największe zagrożenia głównie w uprawie jabłoni, ale również w uprawie innych drzew owocowych.
Sezon wegetacyjny 2018 był kolejnym, w którym przyroda pokazała swoją wyższość i nieprzewidywalność. Miarą tej nieprzewidywalności był spadek plonów wprost proporcjonalny do ilości opadu, a raczej ich braku. To kolejny sezon wegetacyjny, w którym troska i dbałość rolnika o ilość i jakość swoich plonów okazała się daremna z powodu braku wystarczającej ilości opadów w okresie wzrostu uprawianych roślin. Do braku opadów dołączyły iście afrykańskie upały i często potęgujący wysuszanie gleby wiatr.
Z tego powodu pewnie wielu rolników zaczęło myśleć o uniezależnieniu się od przyrody w zakresie wody i zainstalowaniu deszczowni na swych polach. Jednak czy to się opłaca i czy we wszystkich uprawach?
Warzywa liściowe to grupa stosunkowo łatwa w uprawie, charakteryzująca się małymi wymaganiami cieplnymi. Są dobrymi przedplonami, międzyplonami i roślinami współrzędnymi. Do najbardziej znanych należą sałaty, cykoria, szpinak i szczaw. O tym, jak je uprawiać, piszemy w tym artykule.
Bób był uprawiany już w czasach przedhistorycznych, dlatego też jest trudno ustalić jego pierwotne pochodzenie. W Chinach był uprawiany w 2822 latach p.n.e., a w 2400 r. p.n.e. był znany również w starożytnym Egipcie, gdzie spożywano go w postaci mąki z mielonych nasion, której używano do wypieku chleba lub przyrządzano jako kaszę. Również dzisiaj bób stanowi w Egipcie jedno z najważniejszych źródeł białka. Znany też był w starożytnej Grecji i w Rzymie, gdzie stanowił bardzo ważną roślinę. Mieszkańcy Szwajcarii już w epoce brązu znali bób, ale o mniejszych nasionach.
Coraz cieplejszy okres wiosenny, co obserwowaliśmy zwłaszcza w poprzednim roku, stwarza doskonałe warunki rozwoju dla wielu gatunków szkodników sadów owocowych. W kwietniu możesz spodziewać się intensywnego żerowania wielu gatunków agrofagów. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć, na które z nich musisz zwrócić szczególną uwagę.
Groch siewny (Pisum sativum L.) jest jednym z ważniejszych i rozpowszechnionych warzyw. Należy do rodziny strączkowych, zwanych teraz bobowatymi. W Polsce g roch zajmuje dominującą pozycję wśród roślin swojej rodziny. Jest cenną rośliną wysokobiałkową i dlatego wyhodowano dużą liczbę różnorodnych odmian, które mają zastosowanie jako jadalne dla człowieka: świeże, mrożone, konserwowe, jako suche nasiona, ale też dla zwierząt na paszę i na zielonkę. Do najwyżej plonujących należą – ze starszych odmian – Tarchalska, z zarejestrowanych ostatnio – Batuta, Lasso i Mecenas.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.