Żeby wzmocnić i ochronić rośliny w uprawach ekologicznych warto zadbać o bioróżnorodność. Dbaj o glebę, wykorzystuj komposty, gnojówki, nawozy organiczne i nawozy zielone. Zdrowa gleba gwarantuje zdrowie roślin. Umiejętnie dobrane sąsiedztwo może też się przyczynić do wzmocnienia roślin. Na co jeszcze warto zwrócić szczególną uwagę?
Doskonałym preparatem wzmacniającym, a jednocześnie ochronnym dla roślin w uprawach ekologicznych jest wykonana własnoręcznie gnojówka z pokrzywy. Pokrzywa, której używamy może być użyta zarówno w całości razem z korzeniami, jak i bez nich. Najlepsza jest świeża, ale może być też suszona. Można ją pokroić, wtedy będzie lepsze przetwarzanie, ale zazwyczaj się tego nie robi i wrzuca bezpośrednio do naczynia całe rośliny. Należy je zalać zimną wodą. Gnojówkę można stosować doglebowo, robi się też z niej opryski.
Doglebowe stosowanie gnojówki można wykorzystywać do zasilania wszystkich roślin, ponieważ jest to bardzo dobry i uniwersalny nawóz. Rzadko jednak stosuje się ją do upraw polowych ze względu na wysokie koszty jej przygotowywania.
Pokrzywę możemy także dodać do kompostu, co znacznie ułatwi i przyspieszy kompostowanie. Ponadto w glebie pozytywnie wpływa na wytwarzanie próchnicy. Można ją także dodawać do szamba, jednak wtedy nie zaleca się go stosować w uprawach ogrodowych. Gnojówki o działaniu podobnym do pokrzywy możemy także przygotować z żywokostu oraz z chwastów takich jak tasznik, krwawnik, perz. Pokrzywę najlepiej zbierać przed kwitnieniem.
Przepis na przygotowanie dobrej gnojówki: 2 kg świeżych pokrzyw należy umieścić w wiadrze bądź w beczce – można je też pokroić bardzo drobniutko. Następnie zalewa się je 10 l wody (najlepiej deszczówki) i pozostawia do fermentacji w nasłonecznionym miejscu (beczkę można przykryć). Raz dziennie trzeba gnojówkę zamieszać, ale i bez mieszania zajdzie fermentacja. Po dwóch tygodniach gnojówka powinna być ciemna i nie może się pienić. Możemy ją wtedy stosować, polewając glebę i rozcieńczając z wodą w stosunku 1:10. Tak rozcieńczona gnojówka silnie pobudza życie w ziemi. Można takim preparatem polewać też kompostownik. Ponadto jej stosowanie sprzyja wzrostowi roślin, zapobiega także więdnięciu roślin i ich żółknięciu. Gnojówki jednak nie tolerują takie rośliny jak: fasola, groch, cebula, czosnek.
Dobrze ułożony płodozmian eliminuje lub zdecydowanie zmniejsza zagrożenia pojawiające się podczas wegetacji. Błędy płodozmianowe w rolnictwie ekologicznym są często nie do naprawienia w późniejszym okresie sezonu. Jak więc ułożyć prawidłowy płodozmian, aby spełniał swoją rolę? Od czego zacząć?