rolnictwo ekologiczne

Wzmacnianie i ochrona roślin w uprawach ekologicznych

Wzmacnianie i ochrona roślin w uprawach ekologicznych

Żeby wzmocnić i ochronić rośliny w uprawach ekologicznych warto zadbać o bioróżnorodność. Dbaj o glebę, wykorzystuj komposty, gnojówki, nawozy organiczne i nawozy zielone. Zdrowa gleba gwarantuje zdrowie roślin. Umiejętnie dobrane sąsiedztwo może też się przyczynić do wzmocnienia roślin. Na co jeszcze warto zwrócić szczególną uwagę?

Doskonałym preparatem wzmacniającym, a jednocześnie ochronnym dla roślin w uprawach ekologicznych jest wykonana własnoręcznie gnojówka z pokrzywy. Pokrzywa, której używamy może być użyta zarówno w całości razem z korzeniami, jak i bez nich. Najlepsza jest świeża, ale może być też suszona. Można ją pokroić, wtedy będzie lepsze przetwarzanie, ale zazwyczaj się tego nie robi i wrzuca bezpośrednio do naczynia całe rośliny. Należy je zalać zimną wodą. Gnojówkę można stosować doglebowo, robi się też z niej opryski.

Doglebowe stosowanie gnojówki można wykorzystywać do zasilania wszystkich roślin, ponieważ jest to bardzo dobry i uniwersalny nawóz. Rzadko jednak stosuje się ją do upraw polowych ze względu na wysokie koszty jej przygotowywania.

Pokrzywę możemy także dodać do kompostu, co znacznie ułatwi i przyspieszy kompostowanie. Ponadto w glebie pozytywnie wpływa na wytwarzanie próchnicy. Można ją także dodawać do szamba, jednak wtedy nie zaleca się go stosować w uprawach ogrodowych. Gnojówki o działaniu podobnym do pokrzywy możemy także przygotować z żywokostu oraz z chwastów takich jak tasznik, krwawnik, perz. Pokrzywę najlepiej zbierać przed kwitnieniem.

Przepis na przygotowanie dobrej gnojówki: 2 kg świeżych pokrzyw należy umieścić w wiadrze bądź w beczce – można je też pokroić bardzo drobniutko. Następnie zalewa się je 10 l wody (najlepiej deszczówki) i pozostawia do fermentacji w nasłonecznionym miejscu (beczkę można przykryć). Raz dziennie trzeba gnojówkę zamieszać, ale i bez mieszania zajdzie fermentacja. Po dwóch tygodniach gnojówka powinna być ciemna i nie może się pienić. Możemy ją wtedy stosować, polewając glebę i rozcieńczając z wodą w stosunku 1:10. Tak rozcieńczona gnojówka silnie pobudza życie w ziemi. Można takim preparatem polewać też kompostownik. Ponadto jej stosowanie sprzyja wzrostowi roślin, zapobiega także więdnięciu roślin i ich żółknięciu. Gnojówki jednak nie tolerują takie rośliny jak: fasola, groch, cebula, czosnek.

Z artykułu dowiesz się:
  • Jak wzmocnić świeżo posadzone rośliny w uprawach ekologicznych? 
  • Dlaczego ważny jest odpoczynek gleby? 
  • Jak ograniczyć wpływ suszy na rośliny?
Gryka z prosem Jak ułożyć płodozmian w rolnictwie ekologicznym

Jak ułożyć płodozmian w rolnictwie ekologicznym

Dobrze ułożony płodozmian eliminuje lub zdecydowanie zmniejsza zagrożenia pojawiające się podczas wegetacji. Błędy płodozmianowe w rolnictwie ekologicznym są często nie do naprawienia w późniejszym okresie sezonu. Jak więc ułożyć prawidłowy płodozmian, aby spełniał swoją rolę? Od czego zacząć?

  1. Pierwszym krokiem, będzie na pewno ustalenie klasy posiadanych gleb, ich zasobności (analiza chemiczna makroskładników: potasu, fosforu, magnezu oraz pH), orientacja co do klimatu (ilości opadów, temperatury letnie i zimowe), ukształtowanie terenu, czynniki mające wpływ na wegetację roślin.
  2. Następnym krokiem powinna być na pewno analiza możliwości zbytu plonów, ustalenie, czy mamy możliwości ewentualnego przetworzenia ich i zbytu w takiej formie. To obecnie bardzo ważny czynnik, decydujący o przetrwaniu i rozwoju gospodarstwa.
  3. Kolejny krok, to przegląd naszych możliwości technicznych, czyli przegląd parku maszynowego, aby zapewnić prawidłowe i terminowe wykonanie wszystkich uprawek oraz możliwości przechowywania zebranych plonów (piwnice, ziemianki, magazyny, strychy, stodoły, wiaty, itp.).
  4. Następnie należy ustalić potrzeby paszowe w naszym gospodarstwie, mając na uwadze różne gatunki posiadanych zwierząt i zróżnicowanie rodzajów pasz dla nich. To oczywiście, gdy posiadamy lub planujemy utrzymywać zwierzęta.
  5. Kolejny etap dotyczy już konkretnego ustalenia naszego planu zasiewów. Należy go zacząć od podzielenia pól na działki, możliwie równej wielkości, mając na uwadze klasy gleby. Liczba działek musi odpowiadać ilości planowanych upraw.
  6. Mając na uwadze wyniki powyższych analiz i przemyśleń, powinniśmy wybrać gatunki roślin odpowiednie do naszych założeń. Pamiętaj, aby wybrać gatunki z poszczególnych elementów zmianowania, czyli określonych grup roślin o podobnych metodach uprawy, wartości przedplonowej dla roślin następczych, o podobnych wartościach resztek pożniwnych. Rozróżniane tu elementy, to rośliny: okopowe, zbożowe ozime, zbożowe jare, strączkowe, motylkowe wieloletnie, jednoroczne pastewne, przemysłowe, poplony, plony wtóre, ugór.
Z artykułu dowiesz się:
  • Zmianowanie dla gleb mocnych i lekkich (przykłady).
  • Czy płodozmian można ulepszyć?

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma