Płodozmian to najważniejszy czynnik decydujący o powodzeniu w rolnictwie ekologicznym. Dobrze ułożony eliminuje lub zdecydowanie zmniejsza zagrożenia pojawiające się podczas wegetacji. Błędy płodozmianowe w rolnictwie ekologicznym, są często nie do naprawienia w późniejszym okresie sezonu. Tak ważne jest zatem, aby kolejność upraw była prawidłowa i optymalnie ułożona dla planowanych gatunków roślin uprawnych.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Komisja Europejska wyznaczyła bardzo ambitny cel – do 2030 roku 25% upraw w Unii Europejskiej ma spełniać standardy rolnictwa ekologicznego. W 2017 roku całkowita powierzchnia gruntów rolnych pod uprawy ekologiczne w UE wynosiła 12,6 mln ha, czyli 7% ogółu. Dane dla Polski nie napawają optymizmem – tylko 3,4% gruntów przeznaczona jest pod uprawy ekologiczne. Ale segment żywności ekologicznej w Polsce dynamicznie rośnie. W latach 2011–2018 jego wartość wzrosła w Polsce trzykrotnie i w 2018 roku przekroczyła 1 miliard złotych brutto. Ale to wciąż 20 razy mniej niż w Niemczech. Jak wygląda rynek żywności ekologicznej w Polsce? Jak duży jest potencjał i jak go najlepiej wykorzystać w kontekście ogłoszonej przez UE strategii?
W strategii „od pola do stołu” Unia Europejska wyznaczyła bardzo ambitny cel – do 2030 roku co najmniej 25% gruntów rolnych w UE ma spełniać standardy rolnictwa ekologicznego. Rynek żywności ekologicznej ma pozytywny wpływ na różnorodność biologiczną, tworzy miejsca pracy i przyciąga młodych rolników. Segment żywności ekologicznej w Polsce już teraz dynamicznie rośnie. W latach 2011–2018 jego wartość wzrosła w Polsce trzykrotnie i w 2018 roku przekroczyła 1 miliard złotych brutto. Ale to wciąż 20 razy mniej niż w Niemczech. Jak wygląda rynek żywności ekologicznej w Polsce? Jak duży jest potencjał i jak go najlepiej wykorzystać w kontekście ogłoszonej przez UE strategii?
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.