Wybory 2023: Co Lewica obiecuje rolnikom

3 października 2023

lewica wybory 2023 rolnictwo jpg

Polska wieś – wspólne dobro” to hasło rolniczej konwencji, podczas której Lewica przedstawiła kilka miesięcy temu swoje propozycje dla polskiej wsi. W związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi sprawdzamy, co się kryje pod tymi zapowiedziami.

Koalicja lewicowych partii w podejściu do rolnictwa zwraca uwagę głównie na ekologiczne i zrównoważone rolnictwo. Promuje ekologiczne metody uprawy i wsparcie dla małych gospodarstw rolnych. Lewica podkreśla też potrzebę sprawiedliwego podziału dotacji unijnych dla polskich rolników.

Robert Biedroń na konwencji przypomniał, że w najbliższych latach do polskich rolników trafi z Unii ponad 76 miliardów złotych. – Unia naprawdę nie jest wrogiem wsi tak jak próbuje to przedstawić PiS. Znów naczelnik z Żoliborza próbuje stworzyć wroga, który nie istnieje. Za czasów rządów Lewicy, ministra Wojciecha Olejniczaka sojusz Unii i polskiego rolnictwa kwitł w najlepsze – dodał Biedroń i podkreślił, że dzięki UE szansą na zwiększenie dochodów polskich rolników są odnawialne źródła energii. – Wieś musi inwestować unijne pieniądze w panele fotowoltaiczne i małe elektrownie wiatrowe – powiedział europoseł Lewicy.

Propozycje Lewicy dla rolnika

W tabeli zebraliśmy najważniejsze propozycję, które obiecuję Lewica. Dane pochodzą z programu wyborczego KW NOWA LEWICA.

Lp.

Hasło

Wyjaśnienie

 1.

Poprawa opłacalności kierunków produkcji rolnej

Działanie na rzecz poprawy opłacalności produkcji poprzez skup płodów rolnych na potrzeby rezerw materiałowych, wspieranie lokalnego przetwórstwa.

Promowanie kupowania lokalnej żywności przez markety oraz stołówki.

Dbanie o jakoś

oraz rynek wewnętrzny poprzez kontrolę jakości importowanej żywności

 2.

Ochrona rolników i przetwórców żywności

Wprowadzenie maksymalnie 30-dniowego terminu płatności przez markety i firmy skupowe dla wytwórców żywności i poprawa jego egzekwowania.

Ustawowe wzmocnienie pozycji rolników i przetwórców w negocjacjach cenowych w łańcuchu produkcji i dystrybucji.

Przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom w handlu i wprowadzenie równowagi w negocjacjach cenowych

 3.

Wyrównanie europejskich dopłat

Brak zgody na nierówności w ramach europejskich dopłat. Polscy rolnicy powinni otrzymywać wsparcie równe otrzymywanemu przez rolników w Europie Zachodniej.

Wprowadzenie rekompensaty dla gospodarstw za świadczenie usług korzystnych dla ekosystemu i bezpieczeństwa, np. w razie powodzi

 4.

Dopłaty do ubezpieczeń dla rolników

Przeznaczenie dodatkowo 1 miliarda złotych rocznie na ubezpieczenia dla rolników. Obecne środki przeznaczane w budżecie na ten cel kończą się w drugim kwartale roku, przez co wielu rolników chcących skorzystać z ubezpieczeń od ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych w rolnictwie nie może skorzystać ze wsparcia państwa

 5.

Odszkodowania za szkody rolnicze

Zwiększenie kwoty odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową. Skarb Państwa będzie odpowiadać też za szkody wyrządzone przez chronione ptactwo („kormoranowe”), a w przypadku szkód bobrowych odpowiedzialność obejmie również utracone korzyści

 6.

Skuteczna walka z ASF i HPAI

Zwiększenie finansowania bioasekuracji gospodarstw rolnych do poziomu 250 mln zł rocznie. Metody przeciwdziałania ASF oparte będą na obecnym stanie wiedzy naukowej, a priorytet nadany działaniom, takim jak odszukiwanie martwych dzików i poddawanie ich badaniom na obecność wirusa.

Przyspieszenie wypłaty odszkodowań dla rolników, których gospodarstwa zostały dotknięte chorobami.

Przeznaczenie dodatkowych środków na Inspekcję Weterynaryjną, która dziś ze względu na niedofinansowanie nie jest w stanie wypełniać swoich obowiązków

 7.

Rolnictwo w harmonii z przyrodą

Rolnicy odczuwają koszty zmian klimatu i degradacji środowiska — suszy, burz, znikania zapylaczy. Wsparcie rolników w zmniejszeniu wydatków na nawozy i pestycydy poprzez wsparcie dla rolnictwa ekologicznego i innych form przeciwdziałania erozji gleby oraz ochrony bioróżnorodności i zapylaczy

 8.

Kółka rolnicze i spółdzielczość rolna

Rozwój i wsparcie kółek rolniczych, aby małe i średnie gospodarstwa miały większe możliwości modernizacji i mogły konkurować z gospodarstwami wielkopowierzchniowymi.

Wsparcie powstawania dobrowolnych spółdzielni rolnych, opierających się na współpracy wytwórców i przetwórców żywności, a także współpracujących z nimi kooperatyw spożywczych. Dzięki temu skróci się łańcuchy dostaw, a współpraca przy kupnie maszyn, inwestycjach i prowadzeniu prac poskutkuje wzrostem wydajności i opłacalności gospodarstw

Niebawem przedstawimy propozycje dla rolników kolejnych komitetów wyborczych.

Źródło:

https://lewica.org.pl

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma