Nowe dopłaty do rzepaku i innych zbóż

20 kwietnia 2023

Nowe dopłaty do rzepaku i innych zbóż

Rada Ministrów przedstawiła właśnie nowy projekt rozporządzenia, w którym przewiduje nowe dopłaty do rzepaku i kukurydzy. Lista zbóż jest jednak dłuższa. Wszystko w związku z niekontrolowanym importem zbóż z Ukrainy i protestami rolników. W tle – zbliżające się wybory i walka o głosy na polskiej wsi. Sprawdź, kto otrzyma nowe wsparcie.

W wyniku agresji Rosji na Ukrainę ograniczeniu uległ eksport zbóż i rzepaku z Ukrainy tradycyjnymi kanałami, tj. przez porty na Morzu Czarnym. Spowodowało to znaczący, nienotowany nigdy wcześniej, wzrost przewozu ukraińskich zbóż przez polską granicę. Nadmierny przywóz z Ukrainy destabilizuje krajowy rynek zbóż i rzepaku, szczególnie w regionach południowo-wschodniej Polski.

W związku z obecną sytuacją w kraju Rada Ministrów przedstawiła nowy projekt rozporządzenia w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem środka wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych dla sektorów zbóż i nasion oleistych. Przypomnijmy, że dopłaty do pszenicy i kukurydzy 2023 ruszyły 14 kwietnia.


Skutki importu zboża z Ukrainy

Dodatkowy przywóz zboża i rzepaku powoduje w pewnych regionach nadpodaż. Obniża też lokalne ceny, wpływa na łańcuchy logistyczne.

Magazyny są zapełnione zbożem, a rolnicy są niepewni swojej przyszłości. Dlatego w całym kraju od kilku tygodni trwają protesty rolników.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu spadek cen i spadek efektywności ekonomicznej może mieć wpływ na decyzje rolników dotyczące planowania zasiewów. To może spowodować nagły spadek produkcji zbóż i nasion oleistych.

Dla kogo dopłaty do rzepaku i innych zbóż

Wsparcie ma być przeznaczone dla producentów rolnych w związku ze zwiększonym przywozem zbóż i nasion oleistych z Ukrainy w celu zrekompensowania im strat (utraty wartości produkcji), które ponieśli.

Dodatkowa forma wsparcia finansowego ma być przeznaczona dla producentów:

  • pszenicy,

  • żyta,

  • jęczmienia,

  • owsa,

  • kukurydzy,

  • pszenżyta,

  • mieszanek zbożowych,

  • rzepaku lub rzepiku

- w związku ze zwiększonym przywozem zbóż i nasion oleistych z Ukrainy w celu zrekompensowania im tych strat.

Wsparcie będzie uzależnione od dostarczenia faktur sprzedaży zbóż lub rzepaku. Niestety na razie nie wiadomo, za jaki okres mają być te faktury. Prawdopodobnie będzie to okres od 15 kwietnia 2023 r. do 30 czerwca 2023 r.

Planowany termin przyjęcia projektu to II kwartał 2023 r.

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma