Fermy, które podlegają pod obowiązek posiadania pozwolenia zintegrowanego, do wniosku o wydanie decyzji muszą przedłożyć m.in. dowód uiszczenia opłaty rejestracyjnej, a także sposób wyliczenia takiej opłaty. Jak to zrobić?
W zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej do wyliczenia opłaty rejestracyjnej wykorzystuje się różne wskaźniki bazowe. Przedstawiam wyliczenie na przykładzie fermy drobiu o liczbie stanowisk powyżej 40.000.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z 27 sierpnia 2014 r. w sprawie wysokości opłat rejestracyjnych (Dz.U. poz. 1183) wysokość opłaty rejestracyjnej oblicza się według następującego wzoru:
O = B × WR ÷ WP
gdzie:
O – wysokość opłaty rejestracyjnej,
B – wysokość bazowej stawki opłaty dla danego rodzaju instalacji,
WR – maksymalna teoretyczna (możliwa teoretycznie do osiągnięcia) wielkość parametru charakteryzującego skalę działalności prowadzonej w danej instalacji,
WP – progowa wielkość parametru charakteryzującego skalę działalności prowadzonej w instalacji danego rodzaju.
Wysokość stawek bazowych (B) oraz progowe wielkości parametrów charakteryzujących skalę działalności prowadzonej w instalacji (WP) określa załącznik do ww. rozporządzenia w sprawie wysokości opłat rejestracyjnych.
Mając na względzie powyższe do obliczeń przyjęto:
B – do chowu lub hodowli drobiu o więcej niż 40.000 stanowisk = 1.200 zł;
WR – do chowu lub hodowli drobiu o więcej niż 40.000 stanowisk = liczba stanowisk 50.000;
WP – 86.400 stanowisk dla drobiu – maksymalna obsada.
W związku z powyższym opłata rejestrowa wynosi:
O = 1200 zł × (50.000 ÷ 86.400) = 2073,60 zł