hodowla świń

Aminokwasy w żywieniu świń - idealna pasza

Jaką rolę odgrywają aminokwasy w żywieniu świń

Znaczna intensyfikacja pozyskiwania surowca zwierzęcego przyczyniła się do zwiększenia problemów związanych z szybkim i zdrowym odchowem zwierząt. Dużym wyzwaniem w przypadku hodowli i chowu świń jest zapewnienie odpowiedniej jakości pasz, które pokryją zapotrzebowanie zwierząt na wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Jaką rolę odgrywają aminokwasy w żywieniu prosiąt?

Białko jest niezbędnym składnikiem paszy dla świń. Jego rola jest kluczowa w procesie wzrostu i rozwoju zwierząt. Jest niezbędne do syntezy nowych białek ustrojowych oraz do budowy i odbudowy zużywających się tkanek, stanowi również podstawowy składnik krwi, limfy, jak hormonów i enzymów. Ponadto uczestniczy w procesach obronnych organizmu poprzez produkcję przeciwciał oraz pozwala zachować równowagę wodną i kwasowo-zasadową.

Białko w paszy

Jednym z kluczowych składników paszy decydującym o jej wartości jest białko i poziom jego strawności. Głównym czynnikiem decydującym o potencjale wzrostowym jest ilość białka odkładana w organizmie. Odłożenie 1 g białka w ciele powoduje prawie 4-krotnie większy przyrost masy ciała niż odłożenie 1 g tłuszczu. Stąd też prawidłowo zbilansowana mieszanka paszowa musi mieć zachowany stosunek białkowo-energetyczny. W bilansowaniu dawki pokarmowej dla świń istotna jest nie tylko sama zawartość białka w paszy, ale także jego wartość biologiczna, czyli zawartość aminokwasów odpowiadająca zapotrzebowaniu organizmu. Świnie wykorzystują do syntezy własnego białka tę część aminokwasów, która została strawiona do końca jelita cienkiego (tzw. strawność jelitowa). Zastosowanie ma tutaj również prawo Liebiga („teoria minimum”) – czynnik, którego jest najmniej działa ograniczająco na organizm, bądź całą populację – w tym przypadku na zawartość aminokwasów w paszy.

Z artykułu dowiesz się:
  • Jak ułożyć idealną mieszankę paszową dla świń?
  • Jaka jest rola aminokwasów w żywieniu prosiąt?
  • Ile wynosi zapotrzebowanie bytowe świń na aminokwasy?
Pasozyty u swin

Endopasożyty u świń - glista świńska, nicień guzkowy i inne

Świnia domowa ( Sus scrofa ) jest gospodarzem wielu pasożytów, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych (endopasożytów). Według doniesień naukowych w Polsce występuje 19 taksonów organizmów pasożytniczych należących do nicieni, przywr, tasiemców, kolcogłowów. Wśród nich największe znaczenie mają glista świńska ( Ascaris suum ), nicień guzkowy ( Oesophagostomum spp ), włosogłówka świńska ( Trichuris suis ) oraz węgorek świński ( Strongyloides ransomi). Jak z nimi walczyć?

Pasożyty u świń mogą zasiedlać przełyk, żołądek, jelito, wątrobę, układ moczowy, płuca, a także mięśnie zwierzęcia. Oczywistą sprawą jest fakt, że oprócz znaczącego obniżenia dobrostanu trzody, pasożyty przyczyniają się do dużych strat ekonomicznych. Nawet jeśli choroba przebiega bezobjawowo, to i tak działa destrukcyjnie na organizm świni. Organizm zwierzęcia zostaje zatruty produktami metabolizmu pasożytów, co może prowadzić do porażenia, a w niektórych przypadkach śmierci. Wśród najczęściej obserwowanych strat ekonomicznych wymienia się:

  • niskie przyrosty masy ciała,

  • niski wskaźnik pobrania paszy,

  • wydłużenie okresu tuczu,

  • brak rui lub wydłużone okresy pomiędzy kolejnymi rujami,

  • pogorszenie jakości mięsa,

  • znaczne zwiększenie kosztów leczenia i profilaktyki.

Nie należy także zapominać, że świnia domowa jest nosicielem i rezerwuarem pasożytów zagrażającym innym zwierzętom, a także ludziom.

W zależności od taksonu, do jakiego należy pasożyt, wyróżnia się:

  • askariozę wywołaną przez glistę świńską,

  • ezofagostomozę wywołaną przez nicienia guzkowego,

  • trichuriozę wywołaną przez włosogłówkę świńską,

  • strongyloidozę wywołaną przez węgorka świńskiego.

Z artykułu dowiesz się:
  • Jak przebiega zakażenie glistą świńską i innymi pasożytami?
  • Przyczyny i czynniki sprzyjające zakażeniu endopasożytami?
  • Jak walczyć z pasożytami wewnętrznymi świń?

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma