Jednym z głównych czynników, które warunkują wartość hodowlaną i użytkową zwierząt jest ich genotyp. Stąd też od wielu lat prowadzone są analizy mające na celu poznanie genetycznego podłoża określonych cech. Informacje dotyczące genów i ich udział w cechach fenotypowych mają istotny wpływ na uzyskany postęp hodowlany, a tym samym na opłacalność hodowli świń. W artykule omówiono cztery najczęściej zgłaszane wady i wynikające z nich problemy zdrowotne u świń.
Wady genetyczne świń mają istotny wpływ na wartość ekonomiczną produkcji, począwszy od kosztów leczenia aż po mniejszą wartość rzeźną tuszy. Dlatego też dąży się do wyjaśnienia ich uwarunkowań, poszukując możliwych przyczyn w genotypie. Wykorzystywane są w tym celu testy genetyczne z wykorzystaniem markerów, dzięki którym wykryto ponad sto mutacji typu SNP związanych m.in. z przepuklinami. Zbadanie podstaw tych wad genetycznych może pomóc w eliminacji osobników obarczonych defektami i wybór osobników wolnych od tego typu zaburzeń.
Celem hodowli, z genetycznego punktu widzenia, jest zatem doskonalenie zwierząt przez poszukiwanie udziału zmienności fenotypowej cechy, uwarunkowanej polimorfizmem genów. Ilościowa zmienność genetyczna ma odzwierciedlenie w sekwencji DNA i wpływa na regulację oraz ekspresję genów, co z kolei wpływa na cechy kodowanego białka. Należy jednak pamiętać, że większość cech jest uwarunkowanych współdziałaniem wielu genów, wzajemnymi zależnościami typu gen-gen oraz gen-środowisko, a także mutacjami.