Coraz lepiej widać, że zbliżają się wybory. Ministerstwo rolnictwa ogłosiło nowe dopłaty do loch i prosiąt. Zyskać mają zatem producenci trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Ale nie tylko. Zyskają również producenci zbóż oraz poszkodowani katastrofą ekologiczną na Odrze. Ile dokładnie otrzyma rolnik w ramach nowych form pomocy?
To już kolejna pomoc dla rolników zapowiedziana w ostatnim czasie. Widać już wyraźnie, że rząd PiS chce szybko rozwiązać problemy polskiego rolnictwa przed wyborami. Przypomnijmy, że rząd ogłosił tarczę dla rolnika, a od 14 kwietnia trwa nabór: dopłaty do pszenicy i kukurydzy 2023.
Zgodnie z danymi GUS w grudniu 2022 roku stado loch na chów w Polsce ponownie się zmniejszyło w porównaniu z grudniem 2021 roku o 61,4 tys. sztuk (o 9,4%) do poziomu 592,6 tys. sztuk, w tym pogłowie loch prośnych zmniejszyło się o 29,1 tys. sztuk (o 6,7%) do 404,8 tys. sztuk.
Spadek liczby gospodarstw wynika głównie z czynników rynkowych – braku lub bardzo niskiej opłacalności produkcji spowodowanej m.in. coraz wyższymi kosztami produkcji wynikającymi m.in. z inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Zagraża to utracie płynności finansowej podmiotów prowadzących chów trzody chlewnej.
W związku z tym w najnowszym projekcie ministerstwa rolnictwa zaproponowano nowe dopłaty do loch, prosiąt.
Ile dokładnie wyniesie? na razie nie wiadomo. Czekamy na szczegóły.
W związku z destabilizacją sytuacji na światowych rynkach żywności i produktów rolnych spowodowaną agresją Federacji Rosyjskiej niezbędne jest także podejmowanie działań zwiększających stabilność produkcji roślinnej. Jednym z czynników mogącym mieć wpływ na stabilizację tego rynku wydaje się być zwiększenie wymiany kwalifikowanego materiału siewnego.
Problemy finansowe mają również podmioty prowadzące działalność gospodarczą w sektorze rybołówstwa lub akwakultury. Zdaniem ministerstwa ą one dotknięte konsekwencjami wystąpienia w 2022 roku sytuacji ekologicznej na wodach rzeki Odry, kanałów odrzańskich, starorzeczy połączonych z Odrą, Zalewu Szczecińskiego, Zalewu Kamieńskiego, Jeziora Dąbie lub obiektach akwakultury funkcjonalnie powiązanych z tymi wodami.
W uzasadnieniu do projektu napisano, że projektowana pomoc powinna wpłynąć na poprawę płynności finansowej podmiotów prowadzących działalność rolniczą oraz podmiotów prowadzących działalność w zakresie akwakultury i rybołówstwa.
Planowany termin przyjęcia tego projektu to II kwartał 2023 r.