Będą nowe dopłaty do loch, prosiąt i materiału siewnego

18 kwietnia 2023

Nowe dopłaty do loch, prosiąt i materiału siewnego

Coraz lepiej widać, że zbliżają się wybory. Ministerstwo rolnictwa ogłosiło nowe dopłaty do loch i prosiąt. Zyskać mają zatem producenci trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Ale nie tylko. Zyskają również producenci zbóż oraz poszkodowani katastrofą ekologiczną na Odrze. Ile dokładnie otrzyma rolnik w ramach nowych form pomocy?

To już kolejna pomoc dla rolników zapowiedziana w ostatnim czasie. Widać już wyraźnie, że rząd PiS chce szybko rozwiązać problemy polskiego rolnictwa przed wyborami. Przypomnijmy, że rząd ogłosił tarczę dla rolnika, a od 14 kwietnia trwa nabór: dopłaty do pszenicy i kukurydzy 2023.

Pomoc dla hodowców trzody chlewnej

Zgodnie z danymi GUS w grudniu 2022 roku stado loch na chów w Polsce ponownie się zmniejszyło w porównaniu z grudniem 2021 roku o 61,4 tys. sztuk (o 9,4%) do poziomu 592,6 tys. sztuk, w tym pogłowie loch prośnych zmniejszyło się o 29,1 tys. sztuk (o 6,7%) do 404,8 tys. sztuk.

Spadek liczby gospodarstw wynika głównie z czynników rynkowych – braku lub bardzo niskiej opłacalności produkcji spowodowanej m.in. coraz wyższymi kosztami produkcji wynikającymi m.in. z inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Zagraża to utracie płynności finansowej podmiotów prowadzących chów trzody chlewnej.

W związku z tym w najnowszym projekcie ministerstwa rolnictwa zaproponowano nowe dopłaty do loch, prosiąt.

Pomoc będzie dotyczyła hodowców trzody chlewnej, którzy zgłosili do ARiMR do 15 września 2023 r., oznakowanie świń urodzonych w ich gospodarstwach od 1 maja 2023 r. do 31 sierpnia 2023 r., i którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.

Ile dokładnie wyniesie? na razie nie wiadomo. Czekamy na szczegóły.

Dopłaty do materiału siewnego

W związku z destabilizacją sytuacji na światowych rynkach żywności i produktów rolnych spowodowaną agresją Federacji Rosyjskiej niezbędne jest także podejmowanie działań zwiększających stabilność produkcji roślinnej. Jednym z czynników mogącym mieć wpływ na stabilizację tego rynku wydaje się być zwiększenie wymiany kwalifikowanego materiału siewnego.

Pomoc będzie przeznaczona dla producentów rolnych, którzy zakupili od 15 lipca 2022 r. do 15 czerwca 2023 r. materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany gatunków roślin uprawnych, i którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.

Pomoc dla rybołówstwa lub akwakultury (sytuacja na Odrze)

Problemy finansowe mają również podmioty prowadzące działalność gospodarczą w sektorze rybołówstwa lub akwakultury. Zdaniem ministerstwa ą one dotknięte konsekwencjami wystąpienia w 2022 roku sytuacji ekologicznej na wodach rzeki Odry, kanałów odrzańskich, starorzeczy połączonych z Odrą, Zalewu Szczecińskiego, Zalewu Kamieńskiego, Jeziora Dąbie lub obiektach akwakultury funkcjonalnie powiązanych z tymi wodami.

W uzasadnieniu do projektu napisano, że projektowana pomoc powinna wpłynąć na poprawę płynności finansowej podmiotów prowadzących działalność rolniczą oraz podmiotów prowadzących działalność w zakresie akwakultury i rybołówstwa.

Planowany termin przyjęcia tego projektu to II kwartał 2023 r.

Słowa kluczowe:
dopłaty

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma