Tylko rolnik aktywny zawodowo otrzyma dopłaty w 2023 roku

2 marca 2023

Tylko rolnik aktywny zawodowo otrzyma dopłaty

Istotnym elementem systemu wsparcia bezpośredniego będzie kryterium rolnika określonego jako aktywny zawodowo. Zasada ta sprowadza się do tego, że rolnik, który nie spełni wymogów definicji zostanie wykluczony ze wszystkich płatności bezpośrednich. Sprawdź zatem, czy jesteś rolnikiem aktywnym zawodowo.

W ostatnich dniach ministerstwo rolnictwa przyspieszyło z pracami nad rozporządzeniami, które mają przygotować rolników do nowych naborów (start 15 marca). Na początek trzeba zacząć od jednej z najważniejszych definicji, czyli rolnika aktywnego zawodowo.

Szczegółowa definicja rolnika aktywnego

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

Paragraf 2 zawiera szczegółowe przepisy w zakresie rolnika aktywnego zawodowo, o którym mowa w art. 24 ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

Mając na uwadze wcześniejsze doświadczenia z praktycznego stosowania rozwiązań prawnych dotyczących tej definicji, zaproponowano doprecyzowanie rodzajów działalności negatywnej wykluczających z płatności bezpośrednich, na podstawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

Przypomnijmy, że jeżeli z przepisów wynika, że pomoc jest przyznawana rolnikom aktywnym zawodowo, pomocy tej nie przyznaje się rolnikowi, który zarządza portami lotniczymi, administruje wodociągami lub stałymi terenami sportowymi lub rekreacyjnymi lub świadczy usługi przewozu kolejowego lub usługi w zakresie obrotu nieruchomościami, chyba że:

  1. działalność rolnicza jest jego działalnością przeważającą, co wynika z danych zawartych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowym lub z dokumentów z Krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej lub

  2. udokumentuje, że:

  • jego przychód z działalności rolniczej stanowi co najmniej 1/3 całego jego przychodu lub

  • kwota płatności bezpośrednich, jakie mu przysługiwały za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy, wynosi co najmniej 5% całości przychodów z działalności pozarolniczej, lub

  1. wysokość otrzymanych przez niego płatności bezpośrednich za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie przekracza równowartości w złotych kwoty 5000 euro, a w przypadku gdy nie otrzymał płatności bezpośrednich za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy – suma:

  • iloczynu liczby kwalifikujących się hektarów, o których mowa w art. 4 ust. 4 rozporządzenia 2021/2115, zwanych dalej „kwalifikującymi się hektarami”, które posiada, i średniej krajowej wysokości płatności bezpośrednich za hektar za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy oraz

  • iloczynu wyrażonej w dużych jednostkach przeliczeniowych (DJP) liczby zwierząt zatwierdzonych do płatności bezpośrednich w roku złożenia wniosku o przyznanie pomocy, które posiada, i średniej krajowej wysokości płatności bezpośrednich do zwierząt w złotych na DJP za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy

– nie przekracza równowartości w złotych kwoty 5000 euro.

Tak więc rolnik, który zarządza portami lotniczymi, administruje wodociągami lub stałymi terenami sportowymi lub rekreacyjnymi lub świadczy usługi przewozu kolejowego lub usługi w zakresie obrotu nieruchomościami wykonuje działalność zaklasyfikowaną co najmniej do jednego z następujących kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności: 68.10.Z, 68.31.Z, 49.10.Z, 49.20.Z, 49.31.Z, 68.32.Z, z wyłączeniem usług niestanowiących obrotu nieruchomościami, 52.23.Z, 36.00.Z, 93.11.Z lub 93.2, o których mowa w części II załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

Co więcej, takim rolnikiem jest również ten, który posiada powiązania osobowe lub kapitałowe z podmiotem wykonującym działalność, o której mowa wcześniej. Przez powiązania osobowe lub kapitałowe rozumie się powiązania rolnika ubiegającego się o przyznanie płatności bezpośrednich lub, w przypadku osób prawnych, osób upoważnionych do zaciągania zobowiązań w jego imieniu, polegające na:

  1. uczestniczeniu jako wspólnik w spółce cywilnej lub spółce osobowej;

  2. posiadaniu co najmniej 10% udziałów lub akcji spółki kapitałowej;

  3. pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta lub pełnomocnika.

Zgodnie z interpretacją Komisji Europejskiej przy ustalaniu, czy rolnik ubiegający się o płatności bezpośrednie prowadzi działalność wykluczającą, państwo członkowskie powinno również ocenić, czy nie jest on powiązany z innymi podmiotami oraz czy jeden z tych podmiotów nie prowadzi działalności z listy negatywnej. Jeżeli tak, należy domniemywać, że wnioskodawca jest „rolnikiem nieaktywnym zawodowo” i w celu otrzymania płatności musi wykazać, że jego działalność rolnicza nie ma charakteru marginalnego.

Potwierdzenie uznania za aktywnego zawodowo

Rozporządzenie określa również katalog dowodów (zaświadczenie o przychodach z działalności pozarolniczej, faktury etc.) oraz listę rejestrów urzędowych potwierdzających uznanie rolnika za aktywnego w przypadku ubiegania się o płatności bezpośrednie.

Konieczność wskazania takich dowodów wynika z art. 24 pkt 2 ustawy, zgodnie z którym pomocy nie przyznaje się rolnikowi, który zarządza portami lotniczymi, administruje wodociągami lub stałymi terenami sportowymi lub rekreacyjnymi lub świadczy usługi przewozu kolejowego lub usługi w zakresie obrotu nieruchomościami, chyba że udokumentuje on, że:

  1. przychód tego rolnika z działalności rolniczej stanowi co najmniej 1/3 całego przychodu lub

  2. kwota płatności bezpośrednich przysługujących temu rolnikowi za dany rok wynosi co najmniej 5% całości przychodów z działalności pozarolniczej.

Konieczność przedstawienia takich dowodów dotyczy tylko rolników zarządzających portami lotniczymi, administrujących wodociągami, trwałymi terenami sportowymi i rekreacyjnymi, jak również świadczących usługi przewozu kolejowego lub usługi w zakresie obrotu nieruchomościami, których wysokość płatności bezpośrednich przekracza równowartość w złotych kwoty 5 000 euro.

Zgodnie z art. 24 pkt 1 ustawy rolnika z tzw. listy negatywnej, który jednocześnie otrzymał płatności bezpośrednie wyższe niż równowartość w złotych kwoty 5 000 euro, uważa się za aktywnego zawodowo, jeżeli działalność rolnicza jest jego działalnością przeważającą, co wynika z danych zawartych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Krajowym Rejestrze Sądowym lub dokumentów z REGON.

Wejście w życie 

Rozporządzenie wejdzie w życie 15 marca 2023 r., z wyjątkiem § 25 ust. 3, który wejdzie w życie 15 marca 2024 r. Wyjątek dotyczący § 25 ust. 3 wynika z faktu, że w 2023 r. norma GAEC 7 nie będzie obowiązywać rolników. Zatem z przewidzianej w tym przepisie możliwości rezygnacji będzie można skorzystać dopiero podczas wypełniania wniosku na 2024 r.

Słowa kluczowe:
dopłaty

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma