Od dzisiaj, czyli 15 marca ARiMR przyjmuje wnioski o dopłaty bezpośrednie 2023 w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Tegoroczny nabór odbywa się wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus. Co jeszcze się zmieniło?
Na ostatniej konferencji prasowej poświęconej naborowi wniosków o dopłaty zastępca prezesa ARiMR Joanna Gierulska zapewniła: - Agencja ruszy w terminie z naborem wniosków o dopłaty już według reguł Planu Strategicznego dla WPR 2023–2027.
Przypominamy, że trwa jeszcze realizacja wypłat za 2022 r. Dotychczas z tytułu płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 rok do rolników trafiło 17,8 mld zł. W 2022 roku do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło 1,265 mln wniosków o przyznanie dopłat.
Od tego roku, aby otrzymać dopłaty, trzeba:
spełnić kryteria rolnika aktywnego zawodowo (być w poprzednim roku beneficjentem płatności bezpośrednich nieprzekraczających kwoty 5 tys. euro) oraz
stosować zasady wzmocnionej warunkowości (przestają obowiązywać pojęcia wzajemnej zgodności, tj. cross-compliance, i zazielenienia).
Wzmocniona warunkowość opiera się na 9 normach GAEC. Dotyczą one utrzymania gruntów wchodzących w skład gospodarstwa w dobrej kulturze rolnej zgodnej z ochroną środowiska. Wytyczne te są również podstawą do określenia wymagań dla dodatkowych dobrowolnych działań, takich jak ekoschematy, które stanowią zupełnie nowy element kampanii dopłat 2023.
Jest 6 ekoschematów. To od rolnika będzie zależało, czy zdecyduje się na ich wdrożenie. W ramach ekoschematów rolnicy będą mogli ubiegać się o płatności związane z:
obszarami z roślinami miododajnymi,
prowadzeniem produkcji roślinnej w systemie integrowanej produkcji roślin,
biologiczną ochroną upraw,
retencjonowaniem wody na trwałych użytkach zielonych,
dobrostanem zwierząt,
rolnictwem węglowym i zarządzaniem składnikami odżywczymi.
Kolejna zmiana dotyczy dolnego progu powierzchni gospodarstwa objętej płatnością redystrybucyjną. Do tej pory wynosił 3 ha. Od tego roku został obniżony do 1 ha.
W przypadku uzupełniającego wsparcia dochodów dla młodych rolników zniesiono limit powierzchni gruntów, do których przyznawana jest płatność (dotychczas było to 50 ha).
Wnioski o przyznanie płatności wraz z załącznikami będą przyjmowane od 15 marca do 30 czerwca 2023 r. (termin został wydłużony na początku maja br. - Wydłużony nabór wnioski o dopłaty bezpośrednie). Tradycyjnie dokumenty będzie można dostarczyć również po tym terminie, ale za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność będzie pomniejszana o 1%.
Korekt we wnioskach bez konsekwencji finansowych będzie można dokonywać do 17 lipca 2023 r. Po tej dacie płatności do powierzchni objętych zmianami będą również obniżane o 1% za każdy dzień zwłoki.
Wnioski o przyznanie dopłat można składać wyłącznie przez aplikację eWniosekPlus, dostępną na Platformie Usług Elektronicznych. Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na pomoc pracowników Agencji.