Podatnicy podatku rolnego mogą korzystać z różnych preferencji podatkowych. Dzięki nim można obniżyć wysokość tej daniny. Jedną z nich jest tzw. ulga inwestycyjna. Żeby odnieść z niej korzyści, rolnik musi jednak spełniać określone w przepisach warunki. Zasadność składanych w tym zakresie wniosków jest wnikliwie badana przez organy podatkowe. Jak zatem skorzystać z ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym? Na co dokładnie można ją wykorzystać?
Podstawą korzystania przez rolników z ulgi inwestycyjnej jest art. 13 ust. 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym. Zgodnie z powołaną regulacją ulga ta przysługuje wspomnianym podmiotom z tytułu wydatków poniesionych na:
budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska,
zakup i zainstalowanie:
deszczowni,
urządzeń melioracyjnych i urządzeń zaopatrzenia gospodarstwa w wodę,
urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód).
Żeby skorzystać z ulgi na budowę lub modernizację budynków, podatnik musi zajmować się produkcją zwierzęcą, wspomniane obiekty muszą być z nią związane. Natomiast pozostałe wydatki inwestycyjne wskazane w art. 13 ust. 1 powołanej ustawy są adresowane do szerszego kręgu podmiotów, tj. niezależnie od tego, czy podatnik specjalizuje się w produkcji zwierzęcej czy w roślinnej.
Ustawowy katalog tych wydatków jest zamknięty. Oznacza to, jeśli podatnik wydatkował środki finansowe na inne inwestycje niż wymienione w tym przepisie – nawet jeśli mają one służyć prowadzonej przez niego działalności – ulga nie przysługuje.