Zdarza się, że rolnik jest zmuszony wszcząć postępowanie rozgraniczeniowe, żeby ustalić przebieg granicy między swoją nieruchomością a gruntem rolnym sąsiada. Takie postępowanie wiąże się jednak z kosztami. Z tego artykułu dowiesz się, czy możesz ponosić tylko część tych kosztów.
Od 4 do 18 września 2017 r. rolnicy poszkodowani w wyniku klęsk żywiołowych będą mogli składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa.
Rolnicy będący w posiadaniu małych gospodarstw otrzymali publiczną zachętę do ich trwałego zbycia w drodze sprzedaży lub darowizny. Podstawowym warunkiem otrzymania wsparcia finansowego na ten cel jest uczestniczenie w systemie małych gospodarstw. W przypadku przekazania gospodarstwa w 2017 roku z tego tytułu uzyskać można wsparcie stanowiące równowartość 480% dotychczasowej rocznej płatności bezpośredniej otrzymywanej w ramach systemu małych gospodarstw. Kwota ta może posłużyć jako podstawa do rozpoczęcia działalności pozarolniczej.
Rolnik (podatnik czynny VAT) chce odliczyć VAT od materiałów budowlanych zakupionych w celu naprawy dachu uszkodzonego w wyniku wichur. Czy może dokonać takiego odliczenia? Jeśli tak – na jakich zasadach? Jak może rozliczyć usługę naprawy dachu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Od 1 października 2017 r. obniży się dotychczasowy wiek emerytalny do 60 lat u kobiet i 65 u mężczyzn. Co ważne, zmiany i przyspieszone prawo do przejścia na emeryturę będą dotyczyć także osób ubezpieczonych w KRUS.
W poprzednim numerze opisaliśmy skutki nadmiernego hałasu w gospodarstwie rolnym. Podpowiedzieliśmy również, jakie warto podjąć działania profilaktyczne. Z tego artykułu dowiesz się, jak powinieneś postępować jako pracodawca, aby nie narażać swoich pracowników na negatywne skutki hałasu.
Biogazownie wykorzystuje się m.in. do produkcji biogazu. Najczęściej lokalizuje się je przy inwestycjach takich jak fermy zwierząt, składowiska odpadów, zakłady utylizacyjne, oczyszczalnie ścieków. Dowiedz się na konkretnym przykładzie, jakie wymogi formalnoprawne obowiązują przy tego typu inwestycjach.
Z chwilą śmierci wszelkie prawa i obowiązki majątkowe przechodzą na spadkobierców osoby zmarłej. Wśród praw, jakie podlegają dziedziczeniu, jest również prawo własności obejmujące własność gospodarstwa rolnego. Z tym tematem wiąże się również kwestia zrzeczenia się dziedziczenia i możliwość przekazania spadku innej osobie. Jeśli chcesz wiedzieć, czy możesz przekazać spadek swojemu dziecku, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Okres wakacyjny i powakacyjny sprzyja zatrudnianiu do prac dorywczych i sezonowych, najczęściej przy zbiorze owoców i warzyw. Przy tego typu zatrudnieniu niejednokrotnie nie wiadomo, ile godzin każdego dnia będzie trwała praca tych osób. Jak zatem sporządzić poprawnie umowę zlecenia i prowadzić dla zleceniobiorcy ewidencję czasu pracy bez stresu, że zakwestionuje to PIP? Koniecznie zapoznaj się ze wskazówkami eksperta.
Od 2 sierpnia 2017 r. obowiązuje nowe rozporządzenie określające przedmioty należące do rolnika prowadzącego gospodarstwo rolne, które nie podlegają egzekucji. Dotychczasowe rozporządzenie regulujące te zagadnienia traci moc obowiązującą.
Przepisy dotyczące ubezpieczeń obowiązkowych stosuje się także do szkód wyrządzonych przez psa wykorzystywanego przez rolnika użytkowo w gospodarstwie rolnym. Oznacza to, że szkody wyrządzone przez psa można pokryć z OC rolnika. Tak wynika z niedawnej uchwały Sądu Najwyższego, podjętej po zapytaniu Rzecznika Finansowego.
Najważniejsze planowane zmiany to modyfikacja Kodeksu Dobrej Praktyki Rolniczej (dalej KDPR), opłaty nakładane w drodze decyzji administracyjnej przez wojewódzki inspektorat ochrony środowiska (dalej WIOŚ) za nieprzestrzeganie warunków gospodarowania nawozami oraz wdrożenie na terenie całego kraju jednolitego programu działań. Sprawdź, co to oznacza dla Twojego gospodarstwa rolnego.
Po planowanej zmianie przepisów rolnik, który będzie spełniał wytyczne z planu i uzyska pisemną zgodę sąsiadów na budowę oraz zgłosi budowę, będzie mógł rozpocząć budowę mieszkalnego domu jednorodzinnego. Takie są planowane zmiany w Prawie budowlanym. Z tego artykułu dowiesz się, co jeszcze ma się zmienić w przepisach.
Sejm, nowelizując przepisy o Agencji Rynku Rolnego, zmienił również przepisy dotyczące obowiązku zawierania pisemnych umów na dostawę produktów rolnych. Sprawdźmy, jakie zmiany czekają rolników w najbliższym czasie.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.