Rolnik, który zdecydował się być podatnikiem czynnym VAT, czyli dokonuje sprzedaży opodatkowanej VAT, ponieważ np. dokonywał dużych inwestycji i zdecydował, że jest to dla niego opłacalne – może ponownie wybrać zwolnienie z VAT. K ażdy czynny podatnik VAT ma bowiem prawo do rezygnacji z opodatkowania i skorzystania ze zwolnienia z VAT – jednak w terminie i na zasadach określonych w obowiązujących przepisach ustawy o VAT.
Majowe przymrozki oraz występujące w kraju podtopienia uszczupliły oczekiwane w tym roku plony. Na ratunek rolnikom przybywa ARiMR, która we współpracy z bankami proponuje rolnikom korzystanie z kredytów klęskowych, umożliwiających odbudowę gospodarstwa i wznowienie produkcji rolnej w ich gospodarstwie.
Rolnik udziela poręczenia sąsiadowi na spłatę pożyczki. Czy w takim przypadku musi zawierać umowę, a jeśli tak, to jakie zapisy powinny się w niej znaleźć? Czym w ogóle jest umowa poręczenia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Zwierzyna żyjąca na wolności może wyrządzić rolnikom wiele szkód. Powszechnie spotyka się sytuacje, kiedy pod osłoną nocy zwierzyna leśna czyni swoim łupem zwierzęta hodowlane znajdujące się w przydomowych zagrodach bądź też niszczy płody rolne. Czy rolnik, który został poszkodowany przez działania dzikich zwierząt może dochodzić odszkodowania? Jeśli tak, to od kogo?
Służebność to nic innego, jak forma obciążenia cudzej nieruchomości w celu zwiększenia użyteczności innej nieruchomości albo zaspokojenia określonych potrzeb oznaczonej osoby fizycznej. Służebnością, która najczęściej występuje wśród rolników jest służebność drogi koniecznej. Sprawdźmy, kiedy i jak ją ustanowić.
Pracując w gospodarstwie, jesteśmy narażeni na rozmaite zagrożenia zawodowe związane z charakterem prac. Obok zagrożeń mechanicznych, biologicznych czy chemicznych istotnym – choć niedocenianym – zagrożeniem jest hałas wywoływany przez maszyny i urządzenia stosowane w gospodarstwie. Narażenie na hałas wpływa na stopniową utratę słuchu – tym samym niezbędny jest właściwy poziom znajomości zagadnienia oraz stosowanie właściwej profilaktyki.
Prezentujemy syntetycznie zebrane, zaktualizowane informacje na temat ogłoszonych już oraz planowanych do ogłoszenia naborów wniosków, które odbędą się w III kwartale 2017 roku. W tym artykule przedstawiamy nabory planowane w najbliższym czasie.
Nieterminowe opłacanie składek ubezpieczeniowych może spowodować naliczenie odsetek za zwłokę oraz opłat dodatkowych. Dopiero po przedawnieniu roszczenia KRUS nie może domagać się zapłaty nieuregulowanych przez rolnika świadczeń. Okres przedawnienia trwa co najmniej 5 lat, może być jednak znacznie dłuższy.
Jednolity plik kontrolny VAT to elektronicznie przygotowywany i wysyłany zbiór danych, które podatnicy muszą prezentować w prowadzonych ewidencjach VAT. Obowiązek raportowania w 2018 roku rozszerzy się i obejmie również najmniejszych podatników. Rolnicy powinni przeanalizować, czy w ich gospodarstwie istnieje obowiązek comiesięcznego przesyłania do urzędu skarbowego danych niezbędnych do rozliczeń z fiskusem. Błędy w raportach lub pominięcie w ogóle obowiązku raportowania skutkuje nałożeniem kar.
Od 17 czerwca 2017 r. obowiązują zmienione przepisy dotyczące wycinki drzew. Zmieniają one kontrowersyjne regulacje, które zostały wprowadzone na początku 2017 roku. Sprawdź, jakich drzew obecnie nie możesz wyciąć bez pozwolenia.
Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników wprowadza instytucję tzw. umowy z następcą. W tej umowie rolnik, który jest właścicielem lub współwłaścicielem gospodarstwa rolnego zobowiązuje się przenieść na osobę młodszą od niego co najmniej o 15 lat, czyli na następcę, własność i posiadanie tego gospodarstwa z chwilą nabycia prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej, jeżeli następca do tego czasu będzie pracować w tym gospodarstwie. Na czym w praktyce polega taka umowa?
Poferment jako pozostałość po procesie przetwarzania w biogaz może być wprowadzony do obrotu i używany jako nawóz organiczny. Jego stosowanie na polach wymaga wcześniejszego uzyskania decyzji właściwego ministra rolnictwa oraz dodatkowo opracowania planu nawożenia. Dowiedz się, jak dokumenty są niezbędne, by móc wykorzystywać masę pofermentacyjną jako nawóz organiczny.
Dnia 22 czerwca 2017 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz zmianie niektórych innych ustaw, która modyfikuje przepisy regulujące dostęp cudzoziemców do polskiego rynku. Przekonajmy się, co zmienione przepisy oznaczają dla rolników zatrudniających pracowników na przykład przy zbiorach owoców.
Dnia 30 czerwca 2017 r. do Sejmu trafił projekt przepisów wprowadzających Państwową Inspekcję Bezpieczeństwa Żywności, która już od 1 stycznia 2018 r. miałaby przejąć zadania aż pięciu różnych instytucji. Sprawdźmy, jakie instytucje obejmie nowa Inspekcja.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.