Dnia 17 marca 2017 r. weszło w życie rozporządzenie dotyczące nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych sektorach hodowlanych, w tym dla producentów świń, którzy utrzymywali świnie w stadzie dotkniętym restrykcjami z tytułu ASF. Stanowi ono jeden z elementów pakietu wsparcia rolnictwa, który wprowadziła Komisja Europejska w związku z trudną sytuacją na rynkach rolnych. Komisja Europejska udostępniła pomoc finansową w całkowitej kwocie 350 mln euro, w tym Polsce 17.572 188 euro.
Praca w gospodarstwie rolnym wiąże się z niezwykle zróżnicowanymi zagrożeniami. Wynika to ze specyfiki pracy w rolnictwie. Ponad wszelką wątpliwość do istotnych zagrożeń związanych z pracą w gospodarstwie możemy zaliczyć boreliozę, której w żadnym razie nie wolno bagatelizować. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że w miesiącach wiosenno-letnich ryzyko jest największe.
Zdarza się, że przy wznoszeniu budynku lub urządzenia przez sąsiada dochodzi do przekroczenia granic naszej nieruchomości. Co możemy zrobić w takim przypadku? Czy możemy żądać wyburzenia budynku lub usunięcia urządzenia?
Przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego znacząco zmieniły zasady obrotu gruntami rolnymi. Oprócz zakupu ziemi w celu poszerzania obszarów gospodarstw rolnych, część obrotu dotyczy gruntów przeznaczonych do odrolnienia, a także siedlisk położonych w malowniczych zakątkach kraju. Przekonaj się, czy zmiana przepisów wpłynęła na obrót tego rodzaju majątkiem.
Sposób zasiedzenia nieruchomości jest regulowany przez przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (dalej: kpc). Każdy zainteresowany może zgłosić wniosek o stwierdzenie zasiedzenia własności. Stwierdzenie zasiedzenia odbywa się w tzw. trybie nieprocesowym (sygnatura Ns).
Już jest uruchomiona możliwość wypłaty środków w wysokości drugiej raty pożyczki na sfinansowanie nieuregulowanych należności budżetowych o charakterze publicznoprawnym. Drugą ratę mogą otrzymać pożyczkobiorcy, którzy udokumentowali spłatę należności w wysokości pierwszej raty pożyczki.
Oprócz rozliczanych samodzielnie przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej lub danych z PIT-11 wystawianych rolnikowi z tytułu zawieranych umów o pracę czy zlecenie, rolnik mógł z końcem lutego otrzymać informację na druku PIT-11A/PIT-40A o przychodach uzyskanych w 2016 roku z KRUS. Takie kwoty również mogą trafić do rocznej deklaracji podatkowej, jednak rolnik ma w tym zakresie pewną dowolność. W niektórych przypadkach nie musi się bowiem rozliczać z podatków.
Zmniejsza się częstotliwość występowania ognisk i wystąpień grypy ptaków podtyp H5N8. W związku z tym resort rolnictwa zamierza uchylić rozporządzenie dotyczące zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Zamiast tego będą obowiązywały ogólne środki bioasekuracji.
Coraz częściej zdarzają się przypadki, że rolnik lub jego małżonek wykonują dodatkowe prace – na podstawie umowy zlecenia czy innej umowy związanej ze świadczeniem usług. Z tytułu wykonywania takiej umowy należy zapłacić składki na ubezpieczenie powszechne. Przekonaj się zatem, czy jeśli ty lub twój domownik wykonujecie umowę objętą ZUS, to przestajecie podlegać ubezpieczeniu w KRUS.
Lepsze warunki ekonomiczne do prowadzenia działalności przez producentów rolnych dzięki możliwości tworzenia spółdzielni rolników i ich związków. Taki jest cel projektu ustawy o spółdzielniach rolników, który reguluje zasady i sposób funkcjonowania spółdzielni rolników, przyjętego przez Radę Ministrów 1 marca 2017 r. Przewidziany w projekcie system zachęt opiera się głównie na zwolnieniach podatkowych.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.