Sposób zasiedzenia nieruchomości jest regulowany przez przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (dalej: kpc). Każdy zainteresowany może zgłosić wniosek o stwierdzenie zasiedzenia własności (art. 609 § 1 kpc). Stwierdzenie zasiedzenia odbywa się w tzw. trybie nieprocesowym (sygnatura Ns).
Zdarza się, że przy wznoszeniu budynku lub urządzenia przez sąsiada dochodzi do przekroczenia granic naszej nieruchomości. Co możemy zrobić w takim przypadku? Czy możemy żądać wyburzenia budynku lub usunięcia urządzenia?
Bobowate drobnonasienne należą do cennych roślin pastewnych dostarczających wysokobiałkowej paszy objętościowej dla przeżuwaczy. Zbierane we wcześniejszych fazach rozwojowych mogą być źródłem wielu aminokwasów i witamin w żywieniu świń, stosuje się je też w diecie drobiu ze względu na zawartość karotenu barwiącego żółtka jaj i tuszki ptaków. Podawane drobnym zwierzętom futerkowym nadają ładny połysk ich futrom.
Zdarza się, że w księgach wieczystych pojawiają się błędy. Przykładowo syn przejął gospodarstwo ojca, po czym okazało się, że w księdze wieczystej imię ojca było błędne. W tym artykule wyjaśniamy, jak usuwać błędy w księdze wieczystej.
Księga wieczysta jest publicznym rejestrem przedstawiającym stan prawny nieruchomości. Zawiera ona informacje jawne, a z ujawnionym w niej stanem prawnym wiąże się domniemanie, że jest on zgodny z rzeczywistym stanem prawnym.
Rolnik zawarł ustną umowę sprzedaży płodów rolnych. Po jakimś czasie poprosił o jej potwierdzenie na piśmie, a kontrahent (lokalna masarnia) odmówił. Przekonajmy się, co w tej sytuacji może zrobić rolnik?
Budowę budynku gospodarczego powinniśmy rozpatrywać przede wszystkim w kontekście prawa własności. Po pierwsze, właścicielowi gruntu, będącemu inwestorem w procesie budowy budynku, przysługuje prawo do wykonywania prawa własności na swoim gruncie. Oznacza to między innymi możliwość wznoszenia na nim budynków, w tym gospodarczych. Z drugiej jednak strony – prawo własności chroni również sąsiada, który ma prawo do korzystania ze swego prawa z wykluczeniem jego naruszeń ponad przeciętną miarę, wynikającą z przepisów, a także ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Przekonajmy się, w jaki sposób możemy korzystać z takiej ochrony.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.