Sprawdź, jakie są możliwości pozyskania środków pieniężnych na rozwój hodowli ślimaków

Melania Kessler

20 czerwca 2017

100 euro na mapie
Pytanie: Zajmuję się hodowlą ślimaków od trzech lat i mam pytanie czy istnieją możliwości pozyskania środków pieniężnych na rozwinięcie tego typu działalności?
Pytanie: Zajmuję się hodowlą ślimaków od trzech lat i mam pytanie czy istnieją możliwości pozyskania środków pieniężnych na rozwinięcie tego typu działalności?
Odpowiedź: Hodowlę ślimaków w obrocie prawnym można prowadzić zarówno jako działalność gospodarczą (bardzo rzadko spotykana), jak również jako działalność rolniczą. W zależności od tego, jaką formę prawną wybierzemy dla naszej działalności, będziemy mogli starać się o odpowiednie dofinansowanie.
Pamiętajmy jednak, że nie jest to sprawa tak oczywista, jak np. w przypadku hodowli koni czy innych zwierząt.

W Polsce hodowanie ślimaków w celach spożywczych zasadniczo może być prowadzone wyłącznie jako działalność rolnicza i ta forma jest też najczęściej wśród hodowców spotykana. 

Niestety aktualnie hodowla ślimaków nie jest uznawana jako osobny twór, nie jest też działem specjalnym produkcji rolnej, dlatego też nie istnieje żaden odrębny program pozwalający pozyskać dodatkowe środki na ten cel.

Środki w ramach działalności rolniczej

Hodowcy ślimaków, którzy są jednocześnie rolnikami mogą starać się o uzyskanie wsparcia finansowego, skierowanego do osób prowadzących działalność rolniczą. Jedną z takich form dofinansowania to środki pochodzące z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014—2020. O przyznanie pomocy finansowej można pokusić się również jako grupa producentów rolnych w ramach działania 9 wymienionego programu. Dofinansowanie z tego programu jest udzielane w formie ryczałtu od wartości netto grupy ze sprzedaży produktów, wytworzonych w gospodarstwach rolnych jej członków w poszczególnych latach. Odpowiednie wnioski należy składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

O dodatkowe dopłaty hodowcy ślimaków mogą  również pytać w urzędzie gminy, gdyż czasami gminy pozyskują, a następnie rozdysponowują środki na wsparcie różnych sektorów działalności.

Środki w ramach działalności pozarolniczej

Jeśli natomiast hodowla ślimaków (z różnych względów) nie miałaby być prowadzona w ramach działalności rolniczej, a hodowca zarejestrowany jest jako osoba bezrobotna, może zwrócić się do urzędu pracy o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej w ramach aktywizacji osób bezrobotnych. Niestety, w praktyce pozyskanie środków z tej formy wsparcia jest bardzo trudne.

Ostatni już sposób otrzymania zastrzyku gotówki, to zaciągnięcie kredytowanych środków finansowych na rozpoczęcie lub rozwój hodowli ślimaków, które proponują również w ramach współpracy, prywatne firmy zajmujące się tego rodzajem hodowli.

Melania Kessler
Edyta Wojtas
aplikant adwokacki, specjalista z zakresu prawa rolnego, cywilnego i gospodarczego, autorka publikacji z zakresu prawa rolnego

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma