Wsparcie dla rolników ma dotyczyć nie tylko pomocy finansowej dla poszkodowanych oraz o zmianach w prawie. Pomoc finansowa obejmuje nie tylko kredyty preferencyjne, ale także ulgi w spłacie podatków i składek KRUS oraz dotacji. Szczegóły znajdziesz w tym artykule.
Istnieje wiele przypadków, w których rolnik może uniknąć zapłaty podatku rolnego, należnego w związku z posiadaniem i uprawą z gruntów rolnych. Może także znacznie ograniczyć wysokość należności z tego tytułu. Takie uprawnienie jest jednak uzależnione od spełnienia kilku warunków.
Rolnik ubezpieczony w KRUS powinien pamiętać, że działalność inna niż rolnicza obciąża go dodatkowymi składkami do kasy ubezpieczenia powszechnego – ZUS. Sytuacje, na które zwrócić należy szczególną uwagę, to m.in. zatrudnienie rolników i członków ich rodzin przy prowadzeniu rodzinnych firm i przedsiębiorstw, zawieranie umów zlecenia czy o dzieło z członkami rodziny rolnika, zakładanie indywidualnych przedsiębiorstw lub spółek czy też podejmowanie przez takie osoby zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. W takich przypadkach może powstać wątpliwość, do którego systemu ubezpieczeń należy opłacać składki. Rozwiewamy je w tym ebooku.
Praca w gospodarstwach rolnych wiąże się z licznymi zagrożeniami. Do szczególnie niebezpiecznych możemy zaliczyć te związane ze szkodliwymi substancjami chemicznymi – zwłaszcza przeznaczonymi do ochrony roślin. Właściwe postępowanie z nimi pozwala na minimalizowanie negatywnych następstw, jakie wiążą się z ich stosowaniem. Sprawdź się, jak postępować, aby zminimalizować ryzyko związane z użyciem środków chemicznych w Twoim gospodarstwie.
Biznesowe relacje między małżonkami nie należą do rzadkości. Przepisy podatkowe nie zabraniają dokonywania transakcji między małżonkami, którzy jednocześnie prowadzą oddzielne działalności gospodarcze. Małżonkowie, którzy są jednocześnie swoimi kontrahentami powinni jednak pamiętać o ewentualnych podatkowych skutkach tych powiązań i to zarówno w PIT, jak i w VAT.
Praca w gospodarstwie rolnym wiąże się z wieloma zagrożeniami. Mogą one pochodzić z różnych źródeł – w tym od zwierząt gospodarskich. Znajomość dobrych i bezpiecznych praktyk pozwala zminimalizować ewentualne zagrożenia związane z ich obsługą. Dlatego w tym e-booku przedstawiamy sposoby postępowania ze zwierzętami gospodarskimi, które zapewnią bezpieczeństwo Tobie i Twoim pracownikom.
Zasiedzenie nieruchomości to jeden ze sposobów jej nabycia. Do zasiedzenia nieruchomości potrzeba jednak czasu – nawet 30 lat! Co więcej, nieruchomość rolną może zasiedzieć tylko rolnik indywidualny. Trzeba także zadbać o poświadczenie zasiedzenia przez sąd. Warto przy tym pamiętać, że Agencji Nieruchomości Rolnych przysługują określone prawa, jeśli zechce kupić taką nieruchomość.
Obowiązujące przepisy nakładają na rolników obowiązek zawierania umów ubezpieczenia rolników od niektórych ryzyk występujących w rolnictwie. Oprócz tego rolnik może zawrzeć również ubezpieczenia dobrowolne. Dowiedz się, jak przebiegają procedury związane z ubezpieczeniami i odszkodowaniami oraz jak postąpić, gdy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.
Tylko przez miesiąc – od 25 września do 24 października 2017 r. – mogą składać wnioski rolnicy, którzy w związku z przekazaniem gospodarstwa innemu rolnikowi chcieliby uzyskać wsparcie.
W praktyce stosunków dobrosąsiedzkich można spotkać się z określeniem immisje. Czym są immisje i jaki mogą mieć wpływ na relacje miedzy sąsiadami – przeczytasz w poniższym artykule.
Wsparcie jest skierowane do rolników, którzy prowadzą chów lub hodowlę co najmniej 300 sztuk świń na terenach objętych ASF. Wnioski można składać od 28 września do 27 października 2017 r.
Rolnicy korzystający ze wsparcia PROW 2007–2013 lub 2014–2020, którzy w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych nie mogą wywiązać się ze zobowiązań, muszą niezwłocznie poinformować o tym ARiMR.
Spółki wodne lub związki spółek wodnych mogą ubiegać się o pomoc na inwestycje polegające na zaopatrzeniu w sprzęt do utrzymania urządzeń wodnych służących do zabezpieczenia gospodarstw rolnych przed zalaniem, podtopieniem lub nadmiernym uwilgoceniem, spowodowanym przez powódź lub deszcz nawalny. Wnioski można składać od 28 września do 27 października 2017 r.
Obok darowizny, jednym ze sposobów przekazania gospodarstwa rolnego jest przekazanie go w drodze tzw. umowy z następcą. Przekazanie gospodarstwa rolnego ma między innymi umożliwić zmiany pokoleniowe w prowadzeniu rodzinnego gospodarstwa rolnego. O czym trzeba pamiętać przy zawieraniu takiej umowy i czy można ja rozwiązać – przeczytasz w tym artykule.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.