Różnorodności zadań wykonywanych w gospodarstwie rolnym odpowiada zróżnicowany poziom zagrożeń związanych z pracą. Szczególnymi zagrożeniami są te wynikające z narażenia na działanie czynników biologicznych, których źródła możemy spotkać w gospodarstwie z różnym nasileniem niemal na każdym kroku.
Jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg rachunkowych, wtedy dochód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej. Co roku minister określa aktualne normy szacunkowe. Ich wysokość zmienia się odpowiednio do wskaźnika wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej ogłaszanej przez prezesa GUS. Na 2018 rok normy szacunkowe uległy obniżeniu – przekonajmy się, do jakiej stawki.
Górne granice stawek podatku od środków transportowych minister finansów ogłasza na każdy kolejny rok. Stawki podatku na 2018 rok będą wyższe niż w 2017 roku. Jednak to rada gminy ustala ostatecznie wysokość podatku od środków transportu i nie ma obowiązku stosować stawek maksymalnych. Nie może ustalić ich poniżej stawek minimalnych przewidzianych w ustawie. Rolnicy będący właścicielami pojazdów mają obowiązek płacić ten podatek. Przysługuję im jednak wyłączenie od podatku od naczep i przyczep. Sprawdźmy, na czym w praktyce polega wyłączenie.
Przeważająca grupa rolników otrzymujących świadczenia z KRUS otrzyma do końca stycznia 2018 roku roczne obliczenie podatku na druku PIT-40A, które będzie dla nich równoznaczne z wypełnieniem obowiązku podatkowego za 2017 rok. Są jednak i tacy uprawnieni do wypłat, którzy powinni złożyć w KRUS odpowiednie zawiadomienia podatkowe. Dla części podatników PIT-40A będzie natomiast wyłącznie informacją, która posłuży do rozliczeń PIT za 2017 rok. Co ważne, w większości tych przypadków w tym roku PIT-40A pozwoli na znaczące zwroty PIT. Sprawdź, jak to będzie wyglądało w praktyce.
Od 1 stycznia 2018 r. zniknęły dedykowane każdemu ubezpieczonemu numery rachunków w ZUS, a dotychczasowe numery kont zostaną zastąpione indywidualnym rachunkiem składkowym płatnika. Zmiany nie ominą również rolników, zarówno tych posiadających własne firmy, jak i zatrudniających w gospodarstwach rolnych pracowników. Dlatego warto przekonać się, na czym w praktyce mają polegać te modyfikacje.
Wpisu producenta do ewidencji producentów dokonuje się w drodze decyzji administracyjnej, na jego wniosek złożony do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego miejscowo ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy. Wniosek składa się na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję na jej stronach internetowych. Szczegółowe wymagania, jakie powinien spełniać wniosek o wpis do ewidencji producentów określa rozporządzenie z 1 września 2017 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinien spełniać wniosek o wpis do ewidencji producentów. Abyś nie musiał sprawdzać w przepisach, poniżej przeczytasz, jakie to wymogi.
Umowa kontraktacji to kluczowy kontrakt, w praktyce najczęściej zawierany przez podmioty rynku produkcji rolnej. Kontraktacja wzmacnia pozycję rolnika w obrocie, w szczególności w ten sposób, że umożliwia mu uchylenie się od skutków niewykonania umowy z powodu działania sił przyrody, na które rolnik nie miał wpływu. Jednak nieprzemyślane podpisanie umowy bez znajomości podstawowych zasad kontraktacji może narażać rolnika na poważne straty finansowe. I chociaż drobni rolnicy mają ograniczone możliwości, aby negocjować indywidualne warunki umowne, to zawsze powinni dokładnie zapoznać się z treścią umowy.
Większy obszar dotknięty żywiołem, na którym poszkodowani rolnicy mogą korzystać ze zwolnienia z zapłaty podatku od darowizn. Wydłużony do 6 miesięcy czas na składanie przez poszkodowanych zeznań podatkowych. Na takie ułatwienia mogą liczyć rolnicy poszkodowani w sierpniowych nawałnicach i huraganach. Przekonaj się.
Z ebooka dowiesz się m.in.:
Rolnicy, podobnie jak i inne grupy zawodowe, jeżeli nie spłacają swoich należności na rzecz wierzycieli mogą być podmiotami egzekucji komorniczej, prowadzonej przez komornika sądowego. Wprawdzie sytuacja rolników uchylających się od zapłaty swoich zobowiązań jest lepsza od sytuacji innych dłużników, z powodu ograniczeń egzekucji wobec gospodarstw rolnych, nie oznacza to jednak, że nie odpowiadają za swoje zobowiązania.
Od 4 sierpnia 2017 r. obowiązują przepisy, które umożliwiają odstrzał dzików przez cały rok. Takie rozwiązanie ma zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF, a także wpłynąć na zmniejszenie szkód w gospodarstwa wywoływanych przez te zwierzęta.
Praca w gospodarstwie rolnym odznacza się szczególnie licznymi zagrożeniami, które mogą prowadzić do wypadków. Zagrożeniami o szczególnym charakterze są te mechaniczne, które w zależności od konkretnego przypadku mogą skutkować urazami lekkimi, ciężkimi lub w skrajnych przypadkach śmiercią poszkodowanego. Z tego artykułu dowiesz się, jak postępować, aby nie narażać siebie i swoich pracowników na tego typu zagrożenia.
Rolnicy nie płacą PIT od działalności rolniczej. Wyjątkiem w tym zakresie są przychody z działów specjalnych produkcji rolnej. Pamiętajmy jednak, że zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym jest wyłącznie rolnik, który wytwarza, a następnie sprzedaje nieprzetworzone produkty roślinne lub zwierzęce (czyli w stanie naturalnym) z własnych upraw, hodowli lub chowu. Natomiast sprzedaż produktów przetworzonych jest wolna od podatku dochodowego tylko do określonego limitu, a powyżej limitu uzyskane przychody są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Przekonajmy się, jak to wygląda w praktyce.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.