W poprzednim artykule dotyczącym wypadków drogowych z dzikimi zwierzętami skupiliśmy się na kwestii – kiedy i czy w ogóle możemy dochodzić odszkodowania za wypadek ze zwierzęciem i od kogo. Z tego artykułu dowiesz się, czy zawsze brak znaku ostrzegawczego będzie miał wpływ na możliwość odszkodowania.
Zasadniczo kwestię związaną z podniesieniem terenu działki w celu odprowadzenia wód opadowych i roztopowych należy podzielić na dwa aspekty – związany z prawem budowlanym (i procesem budowlanym) i związany z kwestią uzyskania zgody na odprowadzenie wód opadowych i roztopowych (a także na zmianę ukształtowania terenu na gruntach przylegających do wód). W tym artykule skupiamy się na kwestii związanej z uzyskaniem pozwolenia na odprowadzanie wód, a więc z punktu widzenia nowego Prawa wodnego.
Resort rolnictwa, w ślad za Radą Ubezpieczenia Społecznego Rolników, proponuje podwyższenie wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu do kwoty 809 zł. Byłoby to pierwsze od prawie 4 lat podwyższenie wysokość tego świadczenia. Ponadto podwyższenie jednorazowego odszkodowania nie oznacza podwyższenia miesięcznej składki na ubezpieczenie.
Tylko zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały w gminie, w której położone jest gospodarstwo rolnika, pozwala rolnikowi wykazać 5-letni okres zamieszkania, wymagany dla oferentów w przetargach na sprzedaż państwowych nieruchomości rolnych. Dowiedz się, co Sąd Najwyższy stwierdził w wyroku ważnym dla rolników.
Układ mięśniowo-szkieletowy jest szczególnie narażony przy pracach w gospodarstwie związanych z prowadzeniem ręcznych prac transportowych. Podczas ich wykonywania występuje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku. Niezbędne jest więc prowadzenie ręcznych prac transportowych zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, wyznaczającymi dopuszczalne masy przemieszczanych przedmiotów, ładunków lub materiałów.
Producenci trzody chlewnej, których stada zostały dotknięte przez ASF (Afrykański pomór świń), mają tym razem szansę na pomoc finansową związaną z poniesionymi wcześniej stratami. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła bowiem nabór wniosków o przyznanie pomocy, którego celem jest udzielenie wsparcia na wyrównanie producentom świń kwoty dochodu uzyskanej w 2017 roku. Pomoc będzie przyznawana do wysokości środków przewidzianych na jej realizację w planie finansowym ARiMR. Sprawdź, kto konkretnie może złożyć taki wniosek.
Decyzją administracyjną możemy zostać pozbawieni prawa własności gruntów rolnych dla wykorzystania ich w celach publicznych. Regulacje prawne nie pozostawiają w takiej sytuacji dużego pola manewru. Czy z decyzją starosty o wywłaszczeniu zawsze trzeba się zgadzać?
W praktyce obrotu gospodarczego często się zdarza, że po wystawieniu faktury zachodzi konieczność dokonania jej korekty. Dotyczy to również faktur VAT RR, wystawianych przez podatników VAT, którzy nabyli produkty rolne od tzw. rolników ryczałtowych.
Afrykański pomór świń (ASF) był w ostatnim czasie główną przyczyną kłopotów ich hodowców. Państwo zdecydowało się zaangażować środki publiczne w celu udzielenia pomocy gospodarstwom dotkniętym pomorem. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) latem ubiegłego roku prowadziła nabór wniosków o udzielenie dotacji na rozpoczęcie przez producentów świń działalności pozarolniczej. Według bieżącego harmonogramu naboru wniosków w 2018 roku ww. producenci nie będą mogli ubiegać się o bezzwrotną dotację w związku z ASF. Niemniej jednak ARiMR uruchomiła dla producentów świń system nieoprocentowanych pożyczek na uregulowanie zobowiązań finansowych. Warto sprawdzić, czy gospodarstwo spełnia warunki jej otrzymania.
Grupę producentów rolnych można założyć, jeżeli spełnione zostaną określone wymogi przewidziane w ustawie. Odnoszą się one zarówno do członków takiej grupy, jak i do rodzaju i wielkości produkcji. Ponadto grupę trzeba zarejestrować po dopełnieniu przewidzianych prawem formalności. Wśród korzyści, które płyną z założenia grupy producenckiej, znajduje się możliwość otrzymania dofinansowania na jej działalność. Dodatkowo grupa taka może ubiegać się o dofinansowanie na konkretne inwestycje.
Jak wiadomo, 1 stycznia 2018 r. wejdzie w życie nowa ustawa Prawo wodne. Wprowadza ona daleko idące zmiany w kwestii regulacji stosunków wodnych na terenie naszego kraju (np. utworzenie Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie – dalej jako Wody Polskie). Jedna ze zmian dotyczy m.in. kwestii lokowania nowych budowli na tzw. terenach zalewowych. Co ta zmiana oznacza dla rolników?
Każdy właściciel nieruchomości w granicach określonych przez przepisy i zasady współżycia społecznego może z niej korzystać i nią rozporządzać. Może na przykład obciążyć ją służebnością drogi koniecznej. Aby właściciel mógł korzystać ze swojej nieruchomości może także domagać się od właściciela innej nieruchomości ustanowienia takiej służebności na swoją rzecz. W tym artykule wyjaśniamy, na czym polega służebność drogi koniecznej, kto i w jakiej sytuacji może się domagać jej ustanowienia.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.