PYTANIE CZYTELNIKA: Jestem beneficjentem programu Młody Rolnik. W 2025 roku upłynie pięcioletni okres spełnienia zobowiązań w ramach programu. Część gruntów wchodzących w skład mojego gospodarstwa rolnego stanowi własność ojca, które dzierżawię krótkoterminowo i długoterminowo. Planuję dokonać zamiany działek, które dzierżawię od mojego ojca na działki wchodzącego w skład jego gospodarstwa rolnego. W jaki sposób dokonać zamiany dzierżawionych działek, aby nie narazić się na zobowiązanie do zwrotu części kwot przyznanych w ramach programu?
Organy publiczne zapewniają różne formy wsparcia osób rozpoczynających aktywność zarobkową. Dotyczy to różnych gałęzi biznesu, a także rolnictwa. Osoby do 40. roku życia rozpoczynające działalność gospodarczą mogą skorzystać z programu Młody Rolnik. W jego ramach rolnicy mogą otrzymać finansowanie na rozpoczęcie działalności rolniczej. Finansowanie może zostać przyznane po przedstawieniu biznesplanu gospodarstwa.
Finansowanie w programie Młody Rolnik jest obwarowane pewnymi warunkami, w tym spełnieniem wskaźników ekonomicznych określonych w biznesplanie, należytym wydatkowaniem przyznanych kwot, a także obowiązkiem prowadzenia gospodarstwa rolnego przez 5 lat od przyznania pierwszej raty finansowania. W braku spełnienia warunków programu rolnik jest zobowiązany do zwrotu kwoty finansowania w całości lub w części.
Zasady i warunki programu Młody Rolnik opierają się przede wszystkim na dostępnym na stronach internetowych ARiMR regulaminie i wzorcu umownym. Dokumenty te są zasadniczo uniwersalne dla każdego beneficjenta. Różnice wobec danego rolnika wynikają przede wszystkim z przedstawionego indywidualnego biznesplanu i praktyki danej jednostki regionalnej ARiMR.
PYTANIE CZYTELNIKA: Chciałbym się dowiedzieć, jak wygląda sposób udowodnienia zwiększonej wartości ekonomicznej w programie młody rolnik? Czy tak jak przy składaniu wniosku, jest liczone na podstawie zasiewów, czy trzeba przedstawiać faktury za sprzedaż płodów? Czy jeśli uczestniczę w programie młody rolnik, to deklarując jakąś uprawę, muszę zbierać dowody zakupu nasion? Jeśli tak, to jak powinien wyglądać taki dowód (paragon, faktura, jakie). Czy muszę posiadać certyfikat czy paszport rośliny?
O tym, jak wygląda sposób udowodnienia zwiększonej wielkości ekonomicznej decyduje każdorazowo indywidualna treść biznesplanu. To od treści i charakteru konkretnego biznesplanu zależy rodzaj dokumentów, które należy gromadzić, żeby potwierdzić jego zrealizowanie. Nie można wykluczyć, że potrzebne będzie gromadzenie faktur, certyfikatów lub paszportów roślinnych – zależy to od treści danego biznesplanu. W tym zakresie najlepiej skontaktować się z danym oddziałem regionalnym Agencji, które chętnie udzielają szczegółowych informacji.
Dodatkowo, jeżeli chodzi o faktury, to należy mieć na uwadze, że są one podstawą dokonywania zapisów w ewidencji przychodów i rozchodów w gospodarstwie lub księdze przychodów i rozchodów lub księdze rachunkowej lub ewidencji przychodów i rozchodów na podstawie odrębnych przepisów. Taką dokumentację należy przechowywać co najmniej do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy.
Pytanie: Proszę o wyjaśnienie, czy osoba będąca w KRUS zarejestrowana jako młody rolnik może podjąć zatrudnienie w firmie na umowę o pracę, umowę o dzieło czy może na umowę zlecenia i ile może zarobić brutto?
Młody rolnik wykonujący umowę o pracę utraci pomoc przysługującą na podstawie rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 17 października 2007 r. (patrz podstawa prawna). Ten sam rolnik wykonujący zlecenie będzie objęty KRUS-em, czyli pomoc zachowa. W przypadku umowy zlecenia kwotą graniczną będzie wysokość płacy minimalnej.
Pytanie czytelnika: Od roku posiadam gospodarstwo rolne nabyte od rodziców, korzystałem z premii dla młodych rolników, w której zadeklarowałem się uzupełnić wykształcenie rolnicze, którego na tamten moment nie posiadałem. Obecnie mam już wykształcenie wyższe, ale w dziedzinie niezwiązanej z rolnictwem. W okresie przed nabyciem gospodarstwa pracowałem w gospodarstwie rodziców i byłem podpięty pod ich ubezpieczenie w KRUS jako członek rodziny.
Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 13 lipca 2015 r. pomoc finansowa na operacje typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” jest przyznawana osobie fizycznej, która m.in. posiada kwalifikacje zawodowe określone w § 5 ust. 1. Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia warunek dotyczący kwalifikacji zawodowych uważa się za spełniony, jeżeli osoba fizyczna posiada:
stopień naukowy doktora lub ukończone studia 3-ciego stopnia z dziedziny nauk rolniczych lub z dziedziny nauk weterynaryjnych lub
ukończone studia 1-ego stopnia lub studia 2-ego stopnia, lub jednolite studia magisterskie, lub studia magisterskie, na kierunku wymienionym w ust. 1 załącznika nr 1 do rozporządzenia (tj. rolnictwo, ogrodnictwo, weterynaria – w przypadku gdy w gospodarstwie są prowadzone chów lub hodowla zwierząt, technika rolnicza i leśna, zootechnika) lub na kierunkach studiów, w ramach których zakres kształcenia albo standardy kształcenia obejmują treści związane z działalnością rolniczą, w wymiarze łącznym co najmniej 200 godzin lub co najmniej 30 punktów uzyskanych w ramach Europejskiego Systemu Transferu i Akumulacji Punktów (European Credit Transfer and Accumulation System), lub
ukończone studia 1-ego stopnia lub studia 2-ego stopnia, lub jednolite studia magisterskie, lub studia magisterskie, na kierunku innym niż wymienione w ust. 1 załącznika nr 1 do Rozporządzenia, oraz co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z działalnością rolniczą, lub
kwalifikacje w zawodzie wymienionym w ust. 2 załącznika nr 1 do rozporządzenia (tj. technik rolnik, technik ogrodnik, technik architektury krajobrazu, technik hodowca koni, technik pszczelarz, technik weterynarii – w przypadku gdy w gospodarstwie są prowadzone chów lub hodowla zwierząt, technik agrobiznesu, technik mechanizacji rolnictwa, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik turystyki wiejskiej, technik turystyki na obszarach wiejskich) i ust. 3 załącznika nr 1 do rozporządzenia (tj. rolnik, ogrodnik, pszczelarz, mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych), lub
wykształcenie średnie oraz co najmniej 4-letni staż pracy w rolnictwie, lub
tytuł wykwalifikowanego robotnika lub tytuł mistrza, lub tytuł zawodowy lub tytuł zawodowy mistrza, w zawodzie wymienionym w ust. 3 załącznika nr 1 do rozporządzenia (tj. rolnik, ogrodnik, pszczelarz, mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych), uzyskany w formach pozaszkolnych, oraz co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie.