młody rolnik

faktura, długopis

Dowody na zwiększoną wartość ekonomiczną w programie młody rolnik

PYTANIE CZYTELNIKA: Chciałbym się dowiedzieć, jak wygląda sposób udowodnienia zwiększonej wartości ekonomicznej w programie młody rolnik? Czy tak jak przy składaniu wniosku, jest liczone na podstawie zasiewów, czy trzeba przedstawiać faktury za sprzedaż płodów? Czy jeśli uczestniczę w programie młody rolnik, to deklarując jakąś uprawę, muszę zbierać dowody zakupu nasion? Jeśli tak, to jak powinien wyglądać taki dowód (paragon, faktura, jakie). Czy muszę posiadać certyfikat czy paszport rośliny?

O tym, jak wygląda sposób udowodnienia zwiększonej wielkości ekonomicznej decyduje każdorazowo indywidualna treść biznesplanu. To od treści i charakteru konkretnego biznesplanu zależy rodzaj dokumentów, które należy gromadzić, żeby potwierdzić jego zrealizowanie. Nie można wykluczyć, że potrzebne będzie gromadzenie faktur, certyfikatów lub paszportów roślinnych – zależy to od treści danego biznesplanu. W tym zakresie najlepiej skontaktować się z danym oddziałem regionalnym Agencji, które chętnie udzielają szczegółowych informacji.

Dodatkowo, jeżeli chodzi o faktury, to należy mieć na uwadze, że są one podstawą dokonywania zapisów w ewidencji przychodów i rozchodów w gospodarstwie lub księdze przychodów i rozchodów lub księdze rachunkowej lub ewidencji przychodów i rozchodów na podstawie odrębnych przepisów. Taką dokumentację należy przechowywać co najmniej do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy.

Z artykułu dowiesz się:
  • Co powinien zawierać biznesplan?
  • Jakie są zadania rolnika, który uzyskał środki z programu?
ubezpieczenie mlodego rolnika

Jakim ubezpieczeniom podlega młody rolnik będący pracownikiem

Pytanie: Proszę o wyjaśnienie, czy osoba będąca w KRUS zarejestrowana jako młody rolnik może podjąć zatrudnienie w firmie na umowę o pracę, umowę o dzieło czy może na umowę zlecenia i ile może zarobić brutto?

Młody rolnik wykonujący umowę o pracę utraci pomoc przysługującą na podstawie rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 17 października 2007 r. (patrz podstawa prawna). Ten sam rolnik wykonujący zlecenie będzie objęty KRUS-em, czyli pomoc zachowa. W przypadku umowy zlecenia kwotą graniczną będzie wysokość płacy minimalnej.

Z artykułu dowiesz się:
  1. Kiedy KRUS, a kiedy ZUS?
  2. Kiedy rolnik podlega ubezpieczeniu społecznemu w KRUS?
staz pracy w rolnictwie

Jak wykazać staż pracy w rolnictwie na potrzeby programu „Premia dla młodych rolników”

Pytanie czytelnika: Od roku posiadam gospodarstwo rolne nabyte od rodziców, korzystałem z premii dla młodych rolników, w której zadeklarowałem się uzupełnić wykształcenie rolnicze, którego na tamten moment nie posiadałem. Obecnie mam już wykształcenie wyższe, ale w dziedzinie niezwiązanej z rolnictwem. W okresie przed nabyciem gospodarstwa pracowałem w gospodarstwie rodziców i byłem podpięty pod ich ubezpieczenie w KRUS jako członek rodziny.

Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 13 lipca 2015 r. pomoc finansowa na operacje typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” jest przyznawana osobie fizycznej, która m.in. posiada kwalifikacje zawodowe określone w § 5 ust. 1. Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia warunek dotyczący kwalifikacji zawodowych uważa się za spełniony, jeżeli osoba fizyczna posiada:

  1. stopień naukowy doktora lub ukończone studia 3-ciego stopnia z dziedziny nauk rolniczych lub z dziedziny nauk weterynaryjnych lub

  2. ukończone studia 1-ego stopnia lub studia 2-ego stopnia, lub jednolite studia magisterskie, lub studia magisterskie, na kierunku wymienionym w ust. 1 załącznika nr 1 do rozporządzenia (tj. rolnictwo, ogrodnictwo, weterynaria – w przypadku gdy w gospodarstwie są prowadzone chów lub hodowla zwierząt, technika rolnicza i leśna, zootechnika) lub na kierunkach studiów, w ramach których zakres kształcenia albo standardy kształcenia obejmują treści związane z działalnością rolniczą, w wymiarze łącznym co najmniej 200 godzin lub co najmniej 30 punktów uzyskanych w ramach Europejskiego Systemu Transferu i Akumulacji Punktów (European Credit Transfer and Accumulation System), lub

  3. ukończone studia 1-ego stopnia lub studia 2-ego stopnia, lub jednolite studia magisterskie, lub studia magisterskie, na kierunku innym niż wymienione w ust. 1 załącznika nr 1 do Rozporządzenia, oraz co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z działalnością rolniczą, lub

  4. kwalifikacje w zawodzie wymienionym w ust. 2 załącznika nr 1 do rozporządzenia (tj. technik rolnik, technik ogrodnik, technik architektury krajobrazu, technik hodowca koni, technik pszczelarz, technik weterynarii – w przypadku gdy w gospodarstwie są prowadzone chów lub hodowla zwierząt, technik agrobiznesu, technik mechanizacji rolnictwa, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik turystyki wiejskiej, technik turystyki na obszarach wiejskich) i ust. 3 załącznika nr 1 do rozporządzenia (tj. rolnik, ogrodnik, pszczelarz, mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych), lub

  5. wykształcenie średnie oraz co najmniej 4-letni staż pracy w rolnictwie, lub

  6. tytuł wykwalifikowanego robotnika lub tytuł mistrza, lub tytuł zawodowy lub tytuł zawodowy mistrza, w zawodzie wymienionym w ust. 3 załącznika nr 1 do rozporządzenia (tj. rolnik, ogrodnik, pszczelarz, mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych), uzyskany w formach pozaszkolnych, oraz co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie.

Z artykułu dowiesz się:
  • Od kiedy liczy się staż pracy w rolnictwie?
  • Jakim dokumentem należy potwierdzić wykształcenie rolnicze?
biznesplan

Jak przygotować dobrej jakości biznesplan w ramach PROW i innych programów

Rolnicy mogą liczyć na pomoc finansową w ramach różnych programów, w tym w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027. Każdy schemat pomocowy charakteryzują różne kryteria, jakie należy spełnić, aby otrzymać dofinansowanie. Kluczowym elementem jest jednak przejrzysty biznesplan. Jak go napisać?

Na wstępie warto zaznaczyć, że na złożenie wniosku o dofinansowanie nie jest jeszcze za późno. Warto na bieżąco sprawdzać harmonogram naboru wniosków. Poniższe wskazówki można wykorzystać przy sporządzeniu różnych biznesplanów w celu ubiegania się o dofinansowanie z innych, również przyszłych, schematów pomocowych.

Pobieżne zapoznanie się z zasadami przyznawania pomocy nie wystarczy, aby w krótkim czasie przygotować dokumentację wysokiej jakości. Nawet jeśli wnioskodawca spełnia wszystkie kryteria otrzymania wsparcia finansowego, jego aplikacja może zostać odrzucona właśnie z uwagi na biznesplan. Pospiesznie i niewłaściwie przygotowany dokument może bowiem być dla sprawdzających nieczytelny, wewnętrznie sprzeczny oraz niewykonalny w praktyce.

Biznesplan będący załącznikiem do wniosku o dofinansowanie to dokument, w którym przedstawiamy szczegółowo planowane przedsięwzięcie i uzasadniamy, dlaczego i jak przyczyni się ono do rozwoju gospodarstwa lub zakładu, a także dlaczego dofinansowanie ma nam w tym pomóc.

Biznesplan zawiera szczegółowe wyliczenia związane z przedsięwzięciem, które obejmują perspektywę długoterminową. Warto zatem zebrać w jednym miejscu podstawowe zasady, których należy przestrzegać przy sporządzaniu biznesplanu, bez względu na to, którego schematu pomocowego dany biznesplan dotyczy.

Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie są zasady tworzenia biznesplanu?
  • Jak uniknąć sprzeczności w biznesplanie?

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma