Ochrona wód przed azotanami 2023 – rusza nowy nabór wniosków

23 października 2023

Ochrona wód przed azotanami 2023 – rusza nowy nabór wniosków

Od 25 października do 24 listopada 2023 r. będzie się można ubiegać o środki na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”. Sprawdź, ile wynosi limit pomocy na jednego rolnika?

Dofinansowanie na ten nabór pochodzi z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Kto może się ubiegać o wsparcie na ochronę wód przed azotanami

O pomoc finansową będzie mógł się ubiegać rolnik, o którym mowa w art. 17 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013, jeżeli m.in.:

  1. jest posiadaczem gospodarstwa w rozumieniu art. 3 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 z 2 grudnia 2021 r. położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

  2. w gospodarstwie (jako posiadacz) prowadzi chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w rozumieniu przepisów o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich.

Wsparcie nie przysługuje właścicielom ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk oraz chlewni, w których jest powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.

Limit pomocy na jednego rolnika i jedno gospodarstwo w całym okresie realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 wynosi 150 tys. zł. Poziom dofinansowania to:

  • 50% kosztów kwalifikowanych,

  • w przypadku inwestycji realizowanej przez młodego rolnika – 60%.

Ochrona wód przed azotanami – na co przeznaczyć środki

Dofinansowanie można otrzymać m.in. na koszty:

  • budowy, przebudowy lub zakupu zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych,

  • płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych,

  • zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek,

  • zakupu nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych, jak również zakupu instalacji technicznej lub wyposażenia zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych w przypadku, gdy spełnione są wymagania dotyczące warunków przechowywania nawozów naturalnych płynnych wyprodukowanych w gospodarstwie określone w Programie działań, albo jeżeli realizowana operacja obejmuje również realizację inwestycji, która zapewni dostosowanie gospodarstwa do określonych w Programie działań wymagań dotyczących warunków przechowywania nawozów naturalnych płynnych wyprodukowanych w gospodarstwie.

Dokumenty będą przyjmować oddziały regionalne i biura powiatowe ARiMR. Wnioski można będzie dostarczyć w terminie od 25 października do 24 listopada 2023 r. osobiście lub przez osobę upoważnioną, wysłać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma