Konsekwencje zamiany działek w programie Młody Rolnik

Michał Kwolek

26 listopada 2024

Konsekwencje zamiany działek w programie Młody Rolnik

PYTANIE CZYTELNIKA: Jestem beneficjentem programu Młody Rolnik. W 2025 roku upłynie pięcioletni okres spełnienia zobowiązań w ramach programu. Część gruntów wchodzących w skład mojego gospodarstwa rolnego stanowi własność ojca, które dzierżawię krótkoterminowo i długoterminowo. Planuję dokonać zamiany działek, które dzierżawię od mojego ojca na działki wchodzącego w skład jego gospodarstwa rolnego. W jaki sposób dokonać zamiany dzierżawionych działek, aby nie narazić się na zobowiązanie do zwrotu części kwot przyznanych w ramach programu?

Organy publiczne zapewniają różne formy wsparcia osób rozpoczynających aktywność zarobkową. Dotyczy to różnych gałęzi biznesu, a także rolnictwa. Osoby do 40. roku życia rozpoczynające działalność gospodarczą mogą skorzystać z programu Młody Rolnik. W jego ramach rolnicy mogą otrzymać finansowanie na rozpoczęcie działalności rolniczej. Finansowanie może zostać przyznane po przedstawieniu biznesplanu gospodarstwa.

Finansowanie w programie Młody Rolnik jest obwarowane pewnymi warunkami, w tym spełnieniem wskaźników ekonomicznych określonych w biznesplanie, należytym wydatkowaniem przyznanych kwot, a także obowiązkiem prowadzenia gospodarstwa rolnego przez 5 lat od przyznania pierwszej raty finansowania. W braku spełnienia warunków programu rolnik jest zobowiązany do zwrotu kwoty finansowania w całości lub w części.

Zasady i warunki programu Młody Rolnik opierają się przede wszystkim na dostępnym na stronach internetowych ARiMR regulaminie i wzorcu umownym. Dokumenty te są zasadniczo uniwersalne dla każdego beneficjenta. Różnice wobec danego rolnika wynikają przede wszystkim z przedstawionego indywidualnego biznesplanu i praktyki danej jednostki regionalnej ARiMR. 

Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie jest ryzyko wypowiedzenia umowy?
  • Kiedy można zmienić warunki umowy o finansowanie?

Pełna treść dostępna dla zalogowanych użytkowników.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Aby zobaczyć całą treść, załóż konto testowe lub zaloguj się.

  • Praktyczne porady ekspertów prawa rolnego, cywilnego, podatkowego
  • Fachowe informacje dotyczące upraw i hodowli zwierząt
  • Informacje o ważnych terminach
Słowa kluczowe:
młody rolnik
Michał Kwolek
Michał Kwolek
autor artykułów z zakresu prawa rolnego i prawa przedsiębiorców, posiada wieloletnie doświadczenie w świadczeniu usług prawnych na rzecz rolników i przedsiębiorców, w tym w procesach sądowych i postępowaniach przed organami administracji publicznej, członek Izby Adwokackiej we Wrocławiu

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma