Zamiana działek rolnych a podatek PCC

Mariusz Olech

26 stycznia 2023

Zamiana gruntów rolnych a podatek PCC

Zamiana działek rolnych (gruntów) to powszechna praktyka, z której chętnie korzystają producenci rolni. Zwykle w celu scalenia należących do nich nieruchomości. Należy pamiętać o tym, że tego rodzaju transakcje mogą wywoływać skutki podatkowe, w tym na gruncie przepisów o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Wprawdzie przepisy przewidują wiele zwolnień od wspomnianego podatku, ale nie w każdym przypadku rolnicy będą mogli z nich skorzystać.

Umowa zamiany jest tzw. umową nazwaną, która została uregulowana w Kodeksie cywilnym. Jak wskazuje art. 603 tej ustawy przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Do umowy tej Kodeks cywilny nakazuje odpowiednio stosować przepisy o sprzedaży.

Podatek PCC od umów zamiany 

Zgodnie z ustawą z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawa o PCC) podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Stanowi o tym art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a wspomnianej ustawy. Zatem zamiana nieruchomości co do zasady będzie rodzić konsekwencje w postaci opodatkowania tej transakcji daniną, o której mowa. W takim przypadku stawka PCC wynosi 2% podstawy opodatkowania (art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o PCC). Przy czym podstawę tę w przypadku umów zamiany ustala się w sposób szczególny, określony w art. 6 ust. 1 pkt 2 komentowanej ustawy. Jest nią wartość rynkowa tej rzeczy lub prawa majątkowego, od którego przypada wyższy podatek. Jeżeli przedmiotem zamiany są rzeczy lub prawa majątkowe, co do których obowiązują różne stawki, podatek pobiera się według stawki najwyższej (art. 7 ust. 3 pkt 2 ustawy o PCC). Jeśli zatem przy zamianie mamy do czynienia z działkami o różnej wartości, to tylko jedna z nich posłuży do obliczenia PCC.

Jeśli zaś chodzi o podmiotowy aspekt opodatkowania tego typu transakcji, to należy zwrócić uwagę na to, że PCC w przypadku umowy zamiany obciąża obie jej strony (art. 4 pkt 2 ustawy o PCC). Są one solidarnie zobowiązane od zapłaty tego podatku, co potwierdza treść art. 5 ust. 1 i 2 ustawy o PCC.

Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie zwolnienia od PCC przewiduje ustawa? I dla kogo?
  • Kiedy rolnik będzie mógł zbyć działkę, która wcześniej była przedmiotem zamiany?
  • Kiedy zamiana działek (gruntów) spowoduje utratę zwolnienia od podatku?

Pełna treść dostępna dla zalogowanych użytkowników.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Aby zobaczyć całą treść, załóż konto testowe lub zaloguj się.

  • Praktyczne porady ekspertów prawa rolnego, cywilnego, podatkowego
  • Fachowe informacje dotyczące upraw i hodowli zwierząt
  • Informacje o ważnych terminach
Słowa kluczowe:
nieruchomość rolnaPCC
Mariusz Olech
Mariusz Olech
prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków i prawa pracy

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma