Skład mleka ma znaczenie gospodarcze dla producentów i przetwórców. Ma również istotne znaczenie dla konsumentów. Od lat wiadomo, że istnieją różnice w składzie mleka. Można jednak założyć, że w ostatnich latach skład mleka sprzedawanego do krajowych mleczarni jest raczej stały. Wynika to z powszechnie występującej już w Polsce rasy holsztyńsko-fryzyjskiej, określanej również jako rasa polska holsztyńsko-fryzyjska (phf). Drugim czynnikiem było ustalanie cen mleka w skupie w oparciu o koncentracje tłuszczu. Wprowadzenie cen mleka ustalanych na podstawie innych składników (głównie białka , bo z niego powstają sery) oraz liczne akcje marketingowe prowadzące do przyjęcia przez konsumentów poglądów, że tłuszcze zwierzęce są niezdrowe, wywołały ponownie zainteresowanie hodowców zagadnieniem, czy i jak można zmienić składniki mleka, aby uwzględnić potrzeby rynku.
Czystość budynków inwentarskich wpływa zarówno na bytujące w nich zwierzęta, jak i na warunki pracy ludzi. Obory ciemne, zawilgocone, bez odpowiedniej wentylacji sprzyjają chorobom bydła i mogą obniżać ilość produkowanego mleka. Dbałość o higienę zwierząt, sprzętu do dojenia mleka i zbiorników do jego przechowywania są koniecznością każdego hodowcy, który chce odnieść sukces ekonomiczny. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?
Biegunka cielęca (łac. Diarrhoea) jest często zgłaszaną chorobą i główną przyczyną strat ekonomicznych u producentów bydła. Amerykański System Monitorowania Stanu Zdrowia Zwierząt z 2007 r. (NAHMS) wykazał, że 57% śmiertelności odsadzonych cieląt było spowodowane biegunką, a większość przypadków miała miejsce u cieląt w wieku poniżej 1 miesiąca. Podobny wskaźnik śmiertelności (53,4%) z powodu biegunki w przypadku cieląt bydła mlecznego odnotowano w Korei. Straty ekonomiczne związane ze śmiercią cieląt w Norwegii, gdzie produkcja cieląt osiągnęła 280.000 sztuk rocznie, oszacowano na około 10 milionów USD w 2006 roku. Co jest przyczyną biegunek u cieląt? Jak im przeciwdziałać?
Chociaż obrzęk wymienia dotyczy wszystkich krów w okresie okołoporodowym, to nie u każdej charakteryzuje się łagodnym przebiegiem. Z fizjologicznego punktu widzenia powinien występować do 2.–3. tygodnia po wycieleniu. W skrajnych przypadkach może utrzymywać się nawet przez cały okres laktacji.
Jak wiesz, praca w gospodarstwie rolnym wiąże się z licznymi zagrożeniami mogącymi mieć negatywne następstwa zdrowotne. Kontakt ze zwierzętami – zarówno planowany, wynikający z obsługi zwierząt, oraz zupełnie przypadkowy sprzyja ryzyku zachorowania na chorobę odzwierzęcą. Możliwe jest jednak skuteczne zapobieganie, stosując właściwe, często bardzo proste środki profilaktyczne.
Wydajność krów mlecznych w Polsce wzrasta. Żywienie bydła mlecznego o wysokim potencjale produkcyjnym wymaga zatem coraz większej precyzji i wiedzy, jak odpowiednio bilansować dawkę pokarmową. Czy wszystkie pasze wymagają analizy? Jak przygotowuje się próbkę do badania?
Grzybice skórne bydła wywołuje najczęściej Trichophyton verrucosum. Dermatofit ten szerzy się drogą kontaktową i jeżeli raz dostał się do gospodarstwa – trudno się go pozbyć. Chorobie sprzyja duża wilgotność budynków gospodarskich, brak odpowiedniej wentylacji i słońca. Zachorowalność znacznie wzrasta jesienią i zimą, kiedy pogoda się zmienia. Jak leczyć grzybicę skóry i jak jej zapobiegać?
Mokre wysłodki buraczane są popularnym pokarmem dla zwierząt gospodarskich. Jednak problematyczne jest ich dłuższe przechowywanie, aby zachowywały swoje wartości odżywcze i nie psuły się. Z tego artykułu dowiesz się, jak zakiszać wysłodki, aby móc je dłużej przechowywać, a pasza zachowała swoje wartości odżywcze.
Zajmujesz się chowem zwierząt i jednocześnie prowadzić rzeźnię? Pamiętaj, że zmienią się wzory formularzy służących do sporządzania kwartalnych i rocznych informacji o liczbie uzyskanych tusz wołowych i wieprzowych w poszczególnych klasach jakości. Nowe wzory będą obowiązywały od 11 lipca 2018 r.
Dnia 11 lipca 2018 r. wejdą w życie dwa rozporządzenia unijne uzupełniające i ustalające zasady dotyczące unijnych skal klasyfikacji tusz wołowych, wieprzowych i baranich oraz raportowania cen rynkowych niektórych kategorii tusz i żywych zwierząt. W związku z tym konieczna jest zmian przepisów krajowych. Jeżeli oprócz hodowli zajmujesz się również ubojem bydła i trzody chlewnej, koniecznie sprawdź, co ma się zmienić.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.