Od wielu lat zajmuję się hodowlą bydła mlecznego. Dotychczas w moim stadzie zaburzenia rozrodu dotyczyły głównie wieloródek, jednak w ostatnim czasie mam poważny problem z pierwiastkami. Pomimo kilkakrotnej inseminacji krowy nie są cielne. Co może być tego przyczyną? Czy można jakoś temu zaradzić?
Niedawno mleczarnia, do której oddaję mleko z mojego gospodarstwa stwierdziła, że w oddanym mleku znajdują się bakterie przetrwalnikowe z rodzaju Clostridium. Jestem przekonany, że w hodowli zadbałem o odpowiednią higienę udoju. Czy jest możliwe, że zakażenie tymi bakteriami jednak nastąpiło w gospodarstwie?
Wysokie koszty i mniejsza dostępność słomy do ścielenia skłoniły wielu producentów mleka do poszukiwania bardziej osiągalnych i opłacalnych alternatyw. Na całym świecie wzrasta zainteresowanie wykorzystaniem technologii separacji gnojowicy (Recycled Manure Solids (RMS)) jako materiału pościelowego. RMS stał się powszechną praktyką w wielu gospodarstwach w USA, jest także stosowany w kilku krajach europejskich (m.in. Wielka Brytania, Niemcy, Holandia).
Do czego służy poziom zawartości mocznika w mleku krów? Czy jego znajomość jest potrzebna hodowcy? MUN jest narzędziem służącym do oceny stanu równowagi białka i energii w żywieniu krów mlecznych i może być wykorzystywane do minimalizowana kosztów paszy przy jednoczesnej maksymalizacji produkcji.
Jak wiemy, dobrostan krów mlecznych przekłada się na efektywność ekonomiczną gospodarstwa. Właściwe utrzymanie zwierząt zaczyna się już na etapie tuż po porodzie i ma wpływ na późniejszą zdrowotność i zachowanie cielęcia. Przekonaj się, jakie są najpopularniejsze sposoby odchowu cieląt oraz jakie są ich wady i zalety.
Przed każdym nowym okresem laktacyjnym gruczoł mlekowy wymaga wypoczynku niezbędnego do regeneracji tkanki gruczołowej, która zapewni odpowiednią wydajność w czasie następnej laktacji. Okres zasuszenia jest ważny zarówno ze względu na kolejną laktację, jak i dobrostan zwierzęcia. Przekonaj się, jakie są najważniejsze zasady podczas zasuszania krowy oraz na co zwrócić szczególną uwagę?
Ostatnio czytałem o problemie wzrostu odporności bydła na antybiotyki. Skąd ten problem, skoro stosowanie antybiotyków w krajach UE jest zabronione?
Bardzo istotne znaczenie dla dobrostanu bydła i jego wysokiej mleczności ma odpowiedni mikroklimat w oborze. Pod tym pojęciem rozumie się przede wszystkim temperaturę powietrza w budynku inwentarskim, jego wilgotność, prędkość, zanieczyszczenie cząsteczkami kurzu i mikroorganizmów oraz obecność gazów. Najbardziej problematyczne dla bydła mlecznego są temperatura i wilgotność, szczególnie w budynkach inwentarskich starego typu. Jak poprawić warunki w takich oborach?
Porażenie poporodowe i ketoza są najczęściej występującymi zaburzeniami okresu okołoporodowego u bydła mlecznego występującego w wyniku błędów w zarządzaniu stadem. W aktualnym numerze magazynu skupimy się na ketozie, jej przyczynach, objawach, wpływie na pozostałe aspekty hodowli, leczeniu i możliwościach zapobiegania lub minimalizowania odsetka występowania tego zaburzenia. Analogicznie do chorób zakaźnych, które można odpowiednio kontrolować, stosując profilaktykę w postaci szczepień lub przestrzegania zasad bioasekuracji stada, ryzyko wystąpienia ketozy również można zmniejszyć poprzez podjęcie odpowiednich kroków. Zanim przejdziemy do profilaktyki, warto dokładniej przyjrzeć się przyczynom powstawania tego zaburzenia metabolicznego.
Nazwy wymienione w tytule powszechnie pojawiają się w reklamach telewizyjnych i kolorowych czasopismach dla pań, a na forach internetowych toczą się zażarte dyskusje na temat ich skuteczności. Większość z nas słusznie kojarzy probiotyki z jogurtem, bakteriami i ich zbawiennym działaniem na przewód pokarmowy. Określenie probiotyk wprowadzono ponad 50 lat temu odnośnie substancji lub organizmów, które wpływają na równowagę mikroflory jelitowej. Ostatnią, poszerzoną definicję przedstawili w 2001 roku Schrezenmeir i de Vrese w czasopiśmie The American Journal of Clinical Nutrition. Zaproponowali, by probiotykiem nazwać produkt zawierający wystarczającą ilość mikroorganizmów, które zmieniają mikroflorę w określonych segmentach organizmu gospodarza i w ten sposób wywierają korzystny wpływ na jego zdrowie.
Oprócz białka i energii, do istotnych składników dawki pokarmowej krów zaliczamy wapń (Ca) i fosfor (P). Dlaczego wapń i fosfor w diecie krów jest tak ważny? W organizmie zwierząt te pierwiastki pełnią wiele ważnych funkcji. Wśród nich wyróżniamy regulację procesu mineralizacji kości, stabilizację cyklu przemian metabolicznych oraz kontrolę procesu krzepnięcia krwi. Przekonajmy się, jakie będą skutki niedoboru tych pierwiastków i jak temu zaradzić.
Długość trwania ciąży u bydła to średnio 280 dni. Poród na dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem oraz dwa tygodnie po uznawany jest za fizjologiczną normę. Zdarzają się sytuacje, że występują wskazania medyczne do wywołania porodu. Kiedy należy rozważyć indukcję porodu? Czy zasadne jest, aby rolnik wywoływał poród u krowy samodzielnie?
Komórki somatyczne definiowane są jako obumarłe komórki tkanki gruczołowej wymienia oraz obumarłe białe ciałka krwi. Według ogólnie przyjętych norm, ich poziom w mleku krów zdrowych nie powinien przekraczać 250 tysięcy.
Całkowity brak wytwarzania mleka lub jego obniżona produkcja może wystąpić zarówno bezpośrednio po porodzie, jak i w różnym okresie laktacji. Taki stan może być spowodowany schorzeniami miejscowymi (dotyczącymi samego wymienia) lub ogólnymi, których przyczyna często jest trudna do rozpoznania. Co robić w takiej sytuacji? Gdzie szukać przyczyny obniżonej mleczności?
DDGS jako produkt uboczny przemysłu spirytusowego, ze względu na wysoką zawartość energii jest doskonałym składnikiem mieszanek treściwych. Może być alternatywą dla poekstrakcyjnej śruty lub makuchu rzepakowego, młóta suszonego, a nawet poekstrakcyjnej śruty sojowej. Dzięki dużej zawartości tłuszczu jest doskonałą paszą energetyczną dla bydła opasanego. Warto jednak mieć świadomość ryzyka zakażenia ddgs mykotoksynami. O tym, jakie są skutki działania mykotoksyn na bydło i jak zapobiegać ich obecności piszemy w poniższej poradzie.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.