Kierowanie rozrodem w dużych stadach opiera się głównie na systematycznym i dokładnym monitoringu bydła oraz na sporządzaniu rzetelnej i aktualizowanej dokumentacji, choćby w najprostszej formie. Bardzo ważna jest tu świadomość hodowcy, wiedza i umiejętność zaobserwowania objawów zbliżającego się rozwiązania. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak przygotować się do porodu, jeśli w swojej hodowli posiadasz więcej niż 50 krów.
Niewystępowanie rui u bydła może być spowodowane przez wiele czynników, m.in. silny niedorozwój jajników (hypoplasia), ich zanik (atrophia), torbiele jajnikowe (cystes ovariorum), ciałko żółte przetrwałe (corpus luteum persistens), rzekomociążowe (pseudograviditatis), cichą ruję oraz ciążę. Leczenie opiera się zazwyczaj na podawaniu odpowiednio dobranych hormonów. Na co zwrócić uwagę w tym czasie?
Innowacje technologiczne otaczają nas na każdym kroku. Nie inaczej jest w rolnictwie. Nowe technologie są coraz bardziej dostępne dla indywidualnego hodowcy. Jedną z nowości na rynku są sensory wycieleń. Na czym polega ich działanie? Czy ich obsługa jest skomplikowana?
Kąpiele racic są obok korekcji najważniejszym elementem profilaktyki chorób ortopedycznych u bydła. Zachowanie higieny racic w hodowli poprzez usuwanie obornika, zapewnianie jak najniższej wilgotności podłoża, usuwanie czynników zakaźnych z podłoża, np. wydzielina ropna w przebiegu zapalenia macicy lub wymienia mają kluczowe znaczenie w przerwaniu procesu roznoszenia drobnoustrojów.
Profesjonalna dawka pokarmowa dla krów mlecznych, jak każda dawka, powinna spełniać kilka warunków. Przede wszystkim powinna być zgodna z zapotrzebowaniem zwierzęcia, fizjologicznie poprawna i możliwie tania. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć podstawowe problemy, z jakimi przyjdzie się zmierzyć, układając profesjonalną dawkę pokarmową.
Buhajki rasy polskiej holsztyno-fryzyjskiej (PHF) pod względem jakości mięsa i wydajności rzeźnej nigdy nie będą angusem lub herefordem. Jako rasa mleczna wykazują jednak większą zdolność pobrania pasz niż rasy mięsne. To może być szansa dla hodowców na przeprowadzenie tańszego opasu (więcej pasz objętościowych w dawce). Dlatego też, aby uzyskać z bydła ras mlecznych dobrą jakość tusz należy je odpowiednio opasać.
Pytanie: Mam cielaki (byczki rasy Charolaise, ponad 2 miesiące, waga ok. 115–120 kg). Niechętnie (1–2 garście dziennie) pobierają paszę treściwą (pasza CJ dla cieląt), która jest dostępna cały czas. Oprócz tego podaję im ziarno kukurydzy, ale pobierają je w niewielkich ilościach. Pasza pochodzi z zakupu: najpierw Farmer, potem Golmix Cielak. Cielaki piją trzy razy dziennie po 5 litrów mleka.
Pytanie: Na szyi i wokół pyska krowy pojawiły się brodawki. Przypominają szare korale, na razie jest ich kilka. Niektóre odstają, a niektóre są drobne i płaskie. Co to może być i czym leczyć?
W dziedzinie wykrywania ciąży u bydła istnieje obecnie kilka najbardziej popularnych metod. Każda z nich w unikalny sposób potwierdza zapłodnienie. Metody można ze sobą łączyć. Niezmiennie podstawą odpowiedniego zarzadzania rozrodem w stadzie jest jednak systematyczna obserwacja krów przez hodowcę. Jego doświadczenie oraz rzetelność ułatwia wykrywanie ciąży u krów, a ponadto umożliwia szybką interwencję w przypadku podejrzenia nieprawidłowości lub braku spodziewanej ciąży. Istnieje kilka sposobów rozpoznawania ciąży u bydła. Jakie są ich wady i zalety?
Pytanie: Krowa po 1–2 tygodniach od inseminacji zaczęła krwawić. Czy nie jest za wcześnie na poronienie? Jaka może być tego przyczyna?
W żwaczu zamieszkują mikroorganizmy, a najważniejsze z nich to bakterie i pierwotniaki. Do prawidłowego namnażania potrzebują odpowiednich i stabilnych warunków: pH w granicach 6,4–7,0; temperatury 39–39,5°C i około 85% wilgotności. Kwasica jako choroba metaboliczna, lub lepiej zaburzenie, jest spowodowana zbyt niskim odczynem pH, który utrzymuje się dłuższy czas. Spowodowane jest to przede wszystkim nadmiarem kwasu mlekowego i LKT (lotnych kwasów tłuszczowych – octowego, propionowego i masłowego) w płynie żwacza. Czy można „domowymi” sposobami odkwaszać bydło?
Jak pokazują statystyki, kulawizny to jedno z najczęstszych schorzeń dotykających bydło. Nie jest to pocieszająca wiadomość, wziąwszy pod uwagę skutki, jakie kulawizny powodują dla hodowców. Dlatego warto wiedzieć, jakie działania profilaktyczne trzeba podjąć i od kiedy, aby zmniejszyć ryzyko problemu w hodowli.
Pytanie: U niektórych krów w mojej hodowli występuje problem z zacieleniem. Słyszałam, że istnieją zastrzyki, które mogą rozwiązać ten problem. Czy każdej krowie (u której występuje problem z rują) można podać taki zastrzyk?
Pytanie : Jestem młodym rolnikiem. Dopiero zaczynam jako hodowca krów. Obecnie oczekuję wycielenia jednej z krów. W Internecie znalazłem sporo informacji o chorobach związanych z cieleniem, czyli o porażeniu poporodowym i zatrzymaniu łożyska. Czy te choroby są rzeczywiście bardzo niebezpieczne dla cielących się krów?
Programy, które mają pomóc rolnikom w zarządzaniu ich gospodarstwem, szturmem zaczynają wchodzić na polski rynek. W artykule szczególną uwagę poświęcamy programom, które są pomocne w zarządzaniu stadem bydła mlecznego. Wszyscy, którzy są hodowcami krów mlecznych wiedzą, że w gospodarstwie jest bardzo wiele elementów do zarządzania: odpowiednie żywienie, rozród, profilaktyka i leczenie mastitis, inseminacja czy wycielenia. Można by wymieniać jeszcze długo… Które z aplikacji dostępnych na rynku są najbardziej przydatne? Na co zwrócić szczególna uwagę?
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.