Od 6 stycznia obowiązuje nowa ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Jakie najważniejsze zmiany niosą nowe przepisy dotyczące znakowania zwierząt? Jaka będzie nowa definicja siedziby stada?
Chciałbym jak najskuteczniej zapobiegać zakażeniom bakteryjnym mleka. Jakiś czas temu usłyszałem o predippingu (ale wtedy nie zwróciłem uwagi). Na czym on polega i czy rzeczywiście pomaga zmniejszyć ryzyko zakażeń mleka?
Niedawno mleczarnia, do której oddaję mleko z mojego gospodarstwa stwierdziła, że w oddanym mleku znajdują się bakterie przetrwalnikowe z rodzaju Clostridium. Jestem przekonany, że w hodowli zadbałem o odpowiednią higienę udoju. Czy jest możliwe, że zakażenie tymi bakteriami jednak nastąpiło w gospodarstwie?
Utrzymujące się w ostatnich latach niekorzystne relacje cen dla producentów mięsa wymuszają zmiany na rynku, reorganizację przedsiębiorstw rolnych oraz poszukiwanie nowych rozwiązań rynkowych. Zdaniem ekspertów z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, ceny żywca wołowego będą zależeć od cen w Unii Europejskiej, a te, według prognoz specjalistów, będą spadać. Przekonajmy się, jak sobie radzić z tą tendencją i szukać nowych odbiorców naszych produktów.
Kwasica, inaczej niestrawność kwaśna, to jedno z najczęściej występujących zaburzeń metabolicznych dotykających bydła mlecznego. Schorzenie przebiega z obniżeniem pH treści żwacza (prawidłowy fizjologiczny odczyn to 6,2–6,8) oraz objawami zatrucia. Kwasica żwacza stanowi poważny problem ekonomiczny dla hodowców bydła mlecznego na całym świecie. W Polsce schorzenia metaboliczne krów wciąż stanowią wyzwanie dla rolników, gdyż ich udział wśród ogółu schorzeń zwierząt przeżuwających wynosi ponad 60%.
Zaburzenia w rozrodzie krów mlecznych to istotny czynnik obniżający opłacalność produkcji. Odpowiednie żywienie ma fundamentalne znaczenie dla odpowiedniego rozrodu bydła wysokomlecznego. Prawidłowa organizacja żywienia oraz odpowiedni system kontroli ewentualnych błędów w dawce pokarmowej może przyczynić się do znaczącej poprawy wykrywalności rui.
Zwierzyna żyjąca na wolności może wyrządzić rolnikom wiele szkód. Powszechnie spotyka się sytuacje, kiedy pod osłoną nocy zwierzyna leśna czyni swoim łupem zwierzęta hodowlane znajdujące się w przydomowych zagrodach bądź też niszczy płody rolne. Czy rolnik, który został poszkodowany przez działania dzikich zwierząt może dochodzić odszkodowania? Jeśli tak, to od kogo?
Profesjonalna dawka pokarmowa dla krów mlecznych, jak każda dawka, powinna spełniać kilka warunków. Przede wszystkim powinna być zgodna z zapotrzebowaniem zwierzęcia, fizjologicznie poprawna i możliwie tania. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć podstawowe problemy, z jakimi przyjdzie się zmierzyć, układając profesjonalną dawkę pokarmową.
PYTANIE CZYTELNIKA: Prowadzę zarejestrowaną hodowlę rolną ślimaka jadalnego,. Zgłosił się do mnie gabinet kosmetyczny, który chce kupić ślimaka żywego do zabiegów kosmetycznych. Jak dokumentować taką sprzedaż?
Pytanie Czytelnika: Jakie rośliny są obecnie najczęstszym źródłem pasz dla bydła?
Afrykański pomór świń (African Swine Fever – ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji – zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Dlatego warto wiedzieć, jak postępować, jeżeli na terenie naszego gospodarstwa pojawi się zranione w wyniku odstrzału zwierzę lub nasze zwierzęta będą miały do czynienia z padliną chorego dzika.
Od 13 marca 2018 r. obowiązują zmiany dotyczące uboju zwierząt na własny użytek. Skorzystają na nich osoby, które nie zajmują się pozyskiwaniem mięsa do celów zarobkowych, a jedynie w zakresie prowadzonego gospodarstwa dokonują uboju dla zaspokojenia własnych potrzeb żywieniowych. Sprawdźmy, na czym polegają ułatwienia.
Od 16 marca 2018 r. obowiązują zmiany, które rozszerzają kierunki badań laboratoryjnych o w irusową biegunkę bydła i chorobę błon śluzowych (BVD-MD). Przekonaj się, gdzie będą wykonywane te badania.
Od 24 sierpnia 2017 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące ochrony zdrowia zwierząt i zwalczania u nich chorób zakaźnych. Przekonajmy się, co wprowadzone zmiany oznaczają dla rolników.
Praca w gospodarstwie rolnym wiąże się z wieloma zagrożeniami. Mogą one pochodzić z różnych źródeł – w tym od zwierząt gospodarskich. Znajomość dobrych i bezpiecznych praktyk pozwala zminimalizować ewentualne zagrożenia związane z ich obsługą. Dlatego w tym e-booku przedstawiamy sposoby postępowania ze zwierzętami gospodarskimi, które zapewnią bezpieczeństwo Tobie i Twoim pracownikom.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.